Przygotowywanie towarów do wysyłki zbiorczej na paletach wymaga przede wszystkim doświadczenia, ale także odpowiedniego przygotowania się do tego procesu. W odniesieniu do tego, jak wysłać paletę, warto przede wszystkim zadbać o współpracę z rzetelną firmą kurierską, a także o odpowiednio zoptymalizowany proces pakowania palet w magazynie.
Czym najtaniej wysłać paletę?
W dzisiejszych czasach branża transportowa rozwinęła się tak mocno, że coraz więcej firm proponuje swoje usługi przewozowe, próbując przyciągnąć uwagę potencjalnych klientów jak najatrakcyjniejszymi cenami przewozu. Warto mieć na uwadze, że niska cena nie zawsze łączy się z odpowiednio wysokim poziomem świadczonych usług przewozowych. To dość istotne, gdyż wybór stosunkowo taniej oferty tranzytu mógłby skutkować tym, że kurier nie zachowa należytej staranności i uszkodzi całą paletę w trakcie przewozu od nadawcy do odbiorcy.
Jak zatem powinna wyglądać wysyłka palet? Najtaniej można to zrealizować za pośrednictwem operatora kurierskiego. Ten umożliwia porównanie kilku ofert przewozowych w krótkim czasie, aby finalnie wybrać tę najkorzystniejszą nie tylko pod względem finansowym, lecz także jakości świadczonej usługi transportowej.
Oczywiście można szukać ofert przewozowych na własną rękę, choć w przypadku transportu paletowego wiąże się to z koniecznością podpisania umowy z konkretną firmą. Wybierając operatora kurierskiego, można nie tylko liczyć na rozsądne ceny tranzytu – nawet międzynarodowego, lecz także na dostęp do wykwalifikowanych kurierów i nowoczesnej floty transportowej przystosowanej do przewozu nawet ciężkich i ponadgabarytowych palet.
Jak wysłać paletę? O co zadbać w pierwszej kolejności?
Przed wysyłką przesyłki paletowej, np. z towarem wielkogabarytowym lub kartonami zbiorczymi z towarem, warto dowiedzieć się o więcej o tym, jak przygotować paletę do wysyłki. Dla osób pracujących na co dzień w magazynach transportowych nie jest to trudne zadanie, choć prawidłowe przygotowanie palety do transportu wymaga wprawy, wiedzy oraz umiejętności technicznych. Przydatne są także profesjonalne materiały operacyjne oraz maszyny pakujące, które znacznie ułatwiają proces zabezpieczania palet do wysyłki kurierem – zarówno krajowym, jak i międzynarodowym. Oto kilka kluczowych informacji, które warto przyswoić, aby wysyłka palet przebiegała bez zbędnych przeszkód i problemów.
- Znajdź rzetelną firmą kurierską, która zajmie się przewozem od czasu odbioru przesyłki z miejsca nadania, aż do czasu dostarczenia jej do adresata w nienaruszonym stanie.
- Zadbaj o kwestie ubezpieczenia przesyłki – tranzyt paletowy najczęściej jest ubezpieczony przez firmę przewozową na kwotę, która w razie problemu pozwala na pokrycie wszelkich strat w ramach odszkodowania.
- Przygotuj paletę do wysyłki – kluczowe jest tu ułożenie towaru oraz jego zabezpieczenie – zarówno wewnątrz kartonów zbiorczych, jak i na zewnątrz w formie warstwy ochronnej stworzonej z folii stretch. Nawet jeśli na co dzień zajmujesz się wysyłką dużych przesyłek zbiorczych, warto poznać kilka trików dotyczących tego, jak układać towar na paletach, aby proces przygotowywania przesyłek był jeszcze efektywniejszy.
- Zastosuj odpowiednie oznakowanie przesyłki – nawet duże, ciężkie palety warto oznaczyć dodatkowymi etykietami ostrzegawczymi, które będą informacją dla kuriera, w jaki sposób powinien obchodzić się z przesyłką.
- Wydrukuj czytelne listy przewozowe – to podstawa, aby kurier wiedział, gdzie dostarczyć przesyłkę paletową.
To oczywiście tylko kilka podstawowych czynników, które warto uwzględnić na etapie przygotowywania przesyłek paletowych. Odnosząc się jeszcze do pakowania produktów na paletach, warto dowiedzieć się nieco więcej o tym, jak przymocować towar do palety. Wbrew pozorom poprawne zamocowanie przesyłek w zbiorczych kartonach na palecie to swego rodzaju gwarancja, że transport dotrze na miejsce w nienaruszonym stanie.
Taka forma transportowania towarów jest wykorzystywana nie tylko przez firmy zajmujące się handlem hurtowym, lecz także przez zakłady przemysłowo-produkcyjne, które dystrybuują swoje wyroby zarówno na całą Polskę, jak i Europę.
Wysyłka palet – najtaniej. Co składa się na cenę transportu palety?
Wyróżniamy wiele czynników, które mogą składać się na całkowite koszty wysyłki palet. Najtaniej można przesyłać towary zbiorczo na paletach na terenie kraju. W tym przypadku nadawca nie będzie zobowiązany do tego, aby opłacać cło lub inne dodatkowe opłaty wynikające z przewozu międzynarodowego towarów, szczególnie tych objętych dodatkowymi kosztami. Czym najtaniej wysłać paletę na terenie kraju? To można ocenić dopiero po głębszej analizie kilku czynników wpływających na całkowite koszty tranzytu.
- Zakup palety – wbrew pozorom to, ile kosztuje paleta transportowa, ma spore przełożenie na całkowity koszt zrealizowania transportu. Standardowe europalety to wydatek na poziomie do kilkudziesięciu złotych za sztukę, natomiast modele z tworzyw sztucznych lub stalowe do przewozu ciężkich przedmiotów mogą kosztować sporo więcej.
- Cennik firmy przewozowej – popularne firmy transportowe zajmujące się obsługą przesyłek paletowych najczęściej mają z góry ustalony cennik za przewóz palet w odniesieniu do: gabarytów (wysokość) i wagi.
- Ubezpieczenia – im bardziej wrażliwy na uszkodzenia towar lub większa jego wartość, tym droższe będzie ubezpieczenie przesyłki, co przełoży się bezpośrednio na całkowite koszty transportu.
- Dodatkowe usługi – mowa tu o takich opcjach, jak np. dostarczenie palety w niestandardowych dniach lub godzinach do odbiorcy, śledzenie trasy przesyłki na żywo, kontakt z kurierem.
- Opłaty drogowe – te odnoszą się głównie do kosztów magazynowania w magazynie przeładunkowym, pakowania, sortowania.
- Opłata paliwowa – poziom tych kosztów uzależniony jest od stawek paliwa w kraju i na świecie, a także od własnych ustaleń przewoźnika.
- Cła i inne opłaty, np. podatki.
Powyższe kwestie to najważniejsze czynniki, które przekładają się na całkowity koszt nadania palety. Obecnie cenniki firm przewozowych stale się zmieniają, choć za standard można uznać kwotę nadania europalety o wadze do 500 kilogramów na poziomie do 200-300 złotych netto. Nie da się więc jednoznacznie określić tego, ile powinna kosztować wysyłka palet. Najtaniej zrealizujesz transport wtedy, kiedy dokładnie przejrzysz cenniki firm przewozowych i spróbujesz wynegocjować nieco lepsze ceny w razie podpisania długofalowej umowy.
Czym najtaniej wysłać paletę, czyli gdzie szukać ofert przewozowych?
Interesuje Cię wysyłka palet najtaniej? W takim razie koniecznie przejrzyj oferty firm przewozowych na giełdach, gdzie nadawcy mogą dodawać swoje ogłoszenia z chęcią wysyłki przesyłki paletowej, a firmy przewozowe przesyłają swoje propozycje cenowe wraz z możliwym terminem realizacji zlecenia. W ten sposób zyskasz dostęp do szerokiej bazy ofert transportu paletowego i wybierzesz tę najrozsądniejszą – nie tylko pod względem kosztów, ale i jakości świadczonych usług.
Wiedząc już, jak wysłać paletę, warto tylko zaopatrzyć się w profesjonalne materiały operacyjne do swojej firmy, podpisać umowę z dobrą firmą przewozową lub skorzystać z usług operatora kurierskiego, a następnie cieszyć się ekspresowo zrealizowaną dostawą paletową – bez zbędnych problemów i stresu związanego z ryzykiem uszkodzenia zawartości palety.