Jak prawidłowo założyć taśmę pakową na dyspenser?

Jak prawidłowo założyć taśmę pakową na dyspenser?

8 min. lektura 22 czerwca 2023

Taśmy pakowe, jako podstawowa odmiana taśm klejących, mają szerokie zastosowanie w branży logistycznej, magazynowej, przeprowadzkowej, usługowej. Są także używane w gospodarstwach domowych. Ręczne naklejania taśmy klejącej na paczkę może jednak zająć sporo czasu, wysiłku – szczególnie w magazynach firm e-commerce, gdzie zakleja się nawet kilkaset przesyłek dziennie. Z pomocą rusza tzw. dyspenser do taśmy pakowej. Czym się charakteryzuje? Jak założyć taśmę na dyspenser? Czym się różni od – podobnie brzmiącego – dyspensera do folii stretch?

Czym są dyspensery do taśm klejących?

Dyspensery do taśm klejących (podajniki do taśm klejących) są urządzeniami o charakterystycznej, plastikowej (najczęściej) konstrukcji. Mają za zadanie ułatwić użytkownikowi korzystanie z taśmy klejącej – tak, aby cały proces stał się efektywny oraz ergonomiczny. Dyspensery do taśm klejących pomagają napiąć taśmę w trakcie przyklejania na jakąś powierzchnię, można zatem liczyć na wysoką jakość i estetykę sklejenia. Brakuje w nich ostrych noży do ucinania kleistego materiału, co zwiększa bezpieczeństwo użytkowania.

Dyspensery są niezbędnikiem w miejscach, w których liczy się oszczędność czasu i ergonomia pracy. Nie brakuje ich zatem w magazynach logistycznych oraz hurtowniach wysyłkowych, gdzie magazynierzy nadają wiele przesyłek. Wykorzystywanie owego niepozornego akcesorium daje wymierne korzyści finansowe.

Budowa klasycznego dyspensera do taśmy klejącej

Podstawowe elementy każdego dyspensera do taśmy klejącej to: rączka, podajnik taśmy (bęben), wałek, dociskacz (napinacz), ząbkowane ostrze. Rączka jest częścią, która przytrzymuje sprzęt do konkretnej powierzchni podczas zaklejania paczki. Po wałku – w miarę rozwijania – przesuwa się stopniowo pasek taśmy. Dociskacz służy do przytrzymywania taśmy blisko walca. Obrotowy podajnik taśmy (o kształcie okrągłym lub zbliżonym do trójkątnego) znajduje się powyżej rączki; trzyma taśmę w ryzach. Znając podstawową budowę tego przydatnego uszkodzenia, będziesz już wiedzieć, jak założyć taśmę klejącą na dyspenser.

Rodzaje dyspenserów

Dyspensery do taśm klejących można podzielić pod względem szerokości oraz rodzaju użytkowanej taśmy. Najczęściej mówimy o dyspenserach do taśmy biurowej oraz taśmy pakowej. Pierwsze urządzenie, o wyjątkowo prostej konstrukcji, dysponuje specjalnym ostrzem, które ułatwia odrywania kawałków taśmy klejącej (takiej, jaką używa się w przestrzeniach biurowych). Aby cały proces przebiegł poprawnie, należy ustawić je na równej powierzchni.

Charakterystyka dyspenserów do taśmy pakowej

Ergonomiczne dyspensery do taśmy pakowej pojawiają się w branży e-commerce. Ułatwiają pakowanie przesyłek. Zarówno ich budowa, jak i sposób wykorzystania został dobrze zoptymalizowany pod względem czasowym. Pracownicy hurtowni wysyłkowych, którzy na co dzień mają do czynienia z tym narzędziem, wiedzą, jak założyć taśmę na dyspenser do taśmy pakowej.

Popularne dyspensery do taśmy pakowej (ręczne) są wyposażone w wygodną, ergonomiczną rączkę, ostrze (często osłonięte specjalną klapką ochronną) oraz bęben, na który nakłada się rolkę taśmy. Szpiczasty, ostry fragment ma za zadanie nie tylko uciąć odpowiedni odcinek taśmy klejącej, ale i regulować napięcie, jakie panuje między nią a dyspenserem. Te urządzenia niewiele ważą, działają niegłośno. Ich charakterystyczna rączka została zaprojektowana tak, by idealnie dopasowywać się do budowy oraz funkcjonowania użytkownika. Dyspenser do taśmy pakowej można obsługiwać jedną ręką. Niektóre z nich wyposażono dodatkowo w mechanizm kontrolujący rozwijanie taśmy.

Cechy dyspenserów do taśmy biurowej

Dyspensery do taśmy biurowej (stołowe dyspensery biurowe) używa się w branży usługowej, biurach, urzędach, domach. Niektóre z nich mają antypoślizgową podstawę, zapewniającą stabilne ułożenie na biurku. To niewielkie urządzenia. Zazwyczaj dostosowane są do rolek taśmy klejącej po różnych szerokościach.

Jak założyć taśmę pakową na dyspenser do taśmy pakowej?

Założenie taśmy pakowej na dyspenser do taśmy pakowej nie jest trudnym zadaniem. Jeżeli na urządzeniu znajduje się rolka po starej taśmie, użytkownik musi ją usunąć – upewniwszy się przy okazji, czy nigdzie nie pozostały resztki klejącego materiału. To bardzo ważne. Pozostałości po starej taśmie klejącej mogłyby blokować urządzenie. Włożenie nowej rolki taśmy nie może odbyć się w sposób dowolny – przede wszystkim strona kleista powinna być skierowana w dół; tak, by gładka część nieklejąca swobodnie przemieszczała się po rolce prowadzącej.

Teraz rozpoczyna się ścisła część, odpowiadająca na pytanie, jak założyć taśmę na dyspenser. Odwiń kilkucentymetrowy kawałek taśmy, który przeprowadzisz za ostrze ucinające (wpierw delikatnie odciągając blokadę napinającą), a następnie załóż dokładnie rolkę taśmy pakowej na bęben. Napięcie między blokadą, rolką a ostrzem musi być wyregulowane – to bardzo ważne. Jeśli trzeba je zwiększyć, przekręć napinacz zgodnie z ruchem wskazówek zegara. Jeżeli natomiast zależy Ci na zmniejszeniu napięcia między poszczególnymi elementami dyspensera, podążaj w kierunku przeciwnym.

Jak założyć taśmę klejącą na dyspenser biurowy?

Dyspenser do taśmy biurowej działa podobnie jak model przeznaczony do taśmy pakowej. Pierwsze kroki są identyczne – pozbycie się poprzedniej rolki taśmy, a także upewnienie się, że w urządzeniu nie pozostały jej resztki. Użytkownik musi rozwinąć nową rolkę taśmy na kilka cm i umieścić ów fragment na bębnie (strona klejąca na dole). Następnie należy umieścić bęben w korpusie podajnika i zablokować go (jeśli dany dyspenser ma taką blokadę). Ważne jest także zabezpieczenie ostrza – należy pamiętać o tym po każdym użyciu sprzętu.

Zalety dyspensera do taśmy klejącej

Dyspensery do taśmy klejącej stanowią już niemal obowiązkowy element wyposażenia każdego magazynu, przynależącego do sklepu internetowego, hurtowni wysyłkowej – czyli tam, gdzie na porządku dziennym używa się nieustannie taśm pakowych (i innych). Dzięki dyspenserom do taśmy pracownicy nie muszą zaklejać ręcznie paczek. Oszczędzają na tym wiele czasu. Mogą skupić się na istotniejszych sprawach.

Budowa dyspenserów wpływa na ich zalety. Cała konstrukcja utrzymuje taśmę w pozycji lekko rozwiniętej – dzięki temu po każdym przycięciu nie trzeba się martwić o kolejne rozwijanie. Obecność wałków dociskających wpływa na idealnie płaskie naklejenie taśmy (bez fałdek, bąbelków powietrza). Ostrze z ząbkami pozwala ucinać taśmę równo, w dowolnym momencie.

Dyspensery są raczej poręczne i lekkie. Mają uchwyt, który łatwo trzyma się w dłoni (mowa głównie o tzw. dyspenserach ręcznych). Dzięki nim całkowite zaklejenie przesyłki nie wymaga wysiłku fizycznego (wystarczy kilka ruchów ręką). Dyspenser jest niezbędny w warunkach hurtowych, gdzie magazynierzy muszą zaklejać nawet kilkaset paczek dziennie. Zrobienie tego byłoby niemożliwe jedynie przy pomocy własnych rąk.

Dyspenser do folii stretch – tak podobny, a jednak tak odmienny

Niektóre osoby, niezaznajomione z technikami pakowania czy magazynowania paczek, mylą ze sobą dwa pojęcia „dyspenser do taśmy pakowej” oraz „dyspenser do folii stretch”. To dwa zupełnie inne urządzenia, które mają jedynie zbieżne nazwy. Możesz być zatem pewny, że wiedza, jak założyć taśmę klejącą na dyspenser, nie przyda się w tym wypadku. Oba narzędzia wyróżniają się odmienną konstrukcją i mechanizmami działania. Mają jednak podobny cel – precyzyjnie uciąć fragment taśmy klejącej lub folii stretch, które następnie zostaną nałożone na karton. Czy wiesz, jak używać folii stretch i powiązanych z nią akcesoriów?

Alternatywą dla dyspensera do folii stretch są ergonomiczne i proste w obsłudze owijarki (manualne, automatyczne lub półautomatyczne). Dzięki nim można jeszcze szybciej i lepiej zabezpieczyć kartony i towary folią stretch (na czas transportu, sortowania czy magazynowania). Jeśli nie masz dostępu do żadnego przyrządu ułatwiającego cięcie (tj. dyspensera, owijarki, nożyki do owijania), nie musisz się poddawać – po prostu zacznij owijać folią stretch konkretną paczkę lub towar w sposób manualny. Ręczna obsługa nie oznacza gorszych efektów. Po prostu osoba pakująca musi przygotować się na dłuższy czas wykonywania czynności.

Jeśli chcesz dowiedzieć się więcej na dany temat, przeczytaj: Dyspenser, owijarka czy ręczne owijanie folią stretch?

Najlepsze dyspensery – tylko w RAJA

Firma RAJA to dynamicznie rozwijające się przedsiębiorstwo, znane w branży opakowaniowej. Tutejszy asortyment jest bardzo rozległy i różnorodny. Zainteresowane osoby nie powinny mieć zatem problemów z odnalezieniem dyspenserów do taśmy (pakowej, zbrojonej, tkanej, biurowej, podgumowanej). Jeśli chodzi o dyspensery do folii stretch, w RAJA odnajdziesz dyspensery metalowe, plastikowe, do mini rolek.

Zostaw odpowiedź

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *





 

Najpopularniejsze tematy