Używanie palet transportowych to jedno z najpowszechniejszych sposobów pakowania, przewożenia i przechowywania towarów. Rozwiązanie jest popularne głównie ze względu na wygodę oraz niski koszt. Większości użytkownikom palety kojarzą się głównie z płaskimi platformami zbitymi z kilku desek i drewnianych klocków. Okazuje się jednak, że – przede wszystkim – nie jest to jedyny rodzaj palet, jaki można znaleźć na rynku, a także, że inne rozwiązania mogą mieć więcej zalet i być w wielu sytuacjach bardziej praktyczne. Oto krótki przegląd rodzajów palet transportowych dostępnych na rynku.
Palety drewniane ze sprasowanego drewna
Sprasowane drewno to surowiec, który uzyskuje się – jak sama nazwa wskazuje – sprasowując pod wysokim ciśnieniem lite drewno z dodatkiem żywicy. Cały proces zachodzi w podwyższonej temperaturze dochodzącej do 160 stopni Celsjusza. Palety ze sprasowanego drewna charakteryzują się bardzo wysoką wytrzymałością, czyli ładownością. Ten rodzaj palet może utrzymać w obciążeniu dynamicznym do 900 kilogramów, a w statycznym nawet ponad 2700 kilogramów. Warto przy tym podkreślić, że sama paleta transportowa jest bardzo lekka i wygodna. To bardzo ważne przy wysyłce towarów – zazwyczaj cena usługi jest uzależniona od wagi, a na nią składa się również masa palety. Palety ze sprasowanego drewna mają specjalnie wyprofilowany kształt dzięki temu można podnosić je wózkiem widłowym. Są również łatwe w przechowywaniu, bo pasują do siebie, gdy ułożone są jedna na drugiej. Warto pamiętać, że przy zakupie palet drewnianych ze sprasowanego drewna można wybierać egzemplarze o różnych rozmiarach – zarówno w standardowych, jak i wersje mini do transportowania mniejszych towarów lub przechowywania w mniejszych magazynach.
Palety plastikowe z tworzywa sztucznego
Podstawową zaletą palet z tworzywa sztucznego jest ich odporność. Nie szkodzą im ani warunki atmosferyczne – wilgoć czy deszcz – ani skrajne temperatury. Ten rodzaj palet plastikowych zachowuje bowiem wszelkie swoje właściwości w przedziale od -20 do +60 stopni Celsjusza. Bardzo ważne jest również to, że palety z tworzywa sztucznego można bez obaw myć pod wodą, nawet przy użyciu różnych środków chemicznych, co jest niezalecane przy zakupie palet z drewna. Co zaś tyczy się właściwości nośnych, to są one bardzo wytrzymałe – niektóre modele bez problemu poradzą sobie z 1000 kilogramów obciążenia dynamicznego i 2000 kilogramów statycznego. Użytkownicy, którzy przy zakupie palet zwracają uwagę na kwestie ekologii z pewnością docenią fakt, że tworzywo sztuczne, z którego wykonane są palety pochodzi z recyklingu. Na koniec warto wspomnieć również o tym, że ten rodzaj palet jest bardzo wygodny, lekki, a co za tym idzie – łatwy w przechowywaniu.
Warto poznać rodzaje palet przed zakupem
W ofercie Rajapack proponujemy szeroki wybór i wiele rodzajów palet transportowych. Warto jest dobrze poznać różne rodzaje palet, bo jak przekonywaliśmy w tym wpisie – różnice są znaczne. Dzięki temu, przez zakup odpowiednich palet, można jeszcze bardziej zoptymalizować proces transportu, a także poprawić bezpieczeństwo przewożonych oraz przechowywanych towarów. Z pewnością są to cele, które chce osiągnąć każda firma spedycyjna lub magazyn, bez względu na branżę.
Źródło zdjęć: unsplash.com, pixabay.com