Opakowania

Czym można zabezpieczyć przesyłkę?

6 min. lektura 15 marca 2023

Zabezpieczenie paczki przed uszkodzeniami mechanicznymi, wilgocią to bardzo ważne zadanie. Nie powinieneś tego bagatelizować. Od sposobu spakowania i zabezpieczenia przesyłek zależy to, czy cenna zawartość bezpiecznie dotrze do adresata. Każdy przedmiot, jaki znajdzie się w paczce, powinien być starannie zapakowany oraz zabezpieczony – takie działanie pozwoli wyeliminować ryzyko uszkodzenia przesyłki podczas transportu. Czym zabezpieczyć przesyłkę?

Dopasowane pudełka kartonowe

Pudełka tekturowe stanowią podstawowy element przy pakowaniu. Wiele osób decyduje się na zużyte kartony, zabrane ze sklepów spożywczych, drogerii. To błąd. Stare, nieco zdezelowane pudełka kartonowe na skutek wielokrotnego używania tracą swoje pierwotne właściwości. Co zrobić? Wybrany karton powinien być nowy i odpowiednich rozmiarów (na tyle duży, by swobodnie pomieścić przesyłane przedmioty). Pudełka tekturowe, kupione w specjalistycznych sklepach z branży opakowaniowej, to gwarancja wytrzymałości i bezpieczeństwa przesyłki. Są one bardzo trwałe.

Każdy towar, jaki znajduje się w pudełku, powinien być zabezpieczony tzw. wypełniaczami do paczek. Nie możesz dopuścić, by zawartość bezpośrednio stykała się z wewnętrznymi ściankami kartonu lub – co gorsza – wystawała znad rogu.

Folia bąbelkowa – najpopularniejszy przedstawiciel wypełniaczy do paczek

Głównym zadaniem uniwersalnej folii bąbelkowej jest zabezpieczanie różnych przedmiotów. Wystarczy wielokrotnie owinąć ją wokół towaru. Ma ona wyjątkowe właściwości – amortyzuje wstrząsy. Folia bąbelkowa świetnie sprawdzi się jako wypełniacz pustej przestrzeni w przesyłce. Przyda się szczególnie w korelacji z przedmiotami o nietypowym kształcie, szklanych, kruchych, delikatnych, wrażliwych na wstrząsy. Nie dopuszcza do tego, by przesuwały się one na boki podczas transportu w kartonie – chroni przed ewentualnymi uszkodzeniami mechanicznymi.

Inne wypełniacze do paczek

Folia bąbelkowa to nie wszystko. Na rynku można odnaleźć inne wypełniacze pustych przestrzeni, równie efektywne co poprzedniczka. Warto wspomnieć o skropaku, flopaku, foliowych poduszkach powietrznych, wypełniaczach papierowych.

Skropak to popularny materiał wypełniający paczki. Jego powodzenie wynika z faktu, że jest biodegradowalny. W obecnych czasach coraz częściej przykłada się wagę do ekologii. Tworzywa i towary, które można poddać recyklingowi, zyskują w oczach. Skropak ma postać miękkich piankowych chrupek. Jest lekki. Bezproblemowo wciska się w każdą – nawet najmniej dostępną – przestrzeń paczki. Idealnie sprawdza się do wysyłki delikatnych przedmiotów, kosmetyków, elektroniki.

Flopak również ma postać piankowego materiału – specjalnych polistyrenowych poduszeczek. Jego właściwości są bardzo podobne do cech skropaka. Flopak to lekki, biodegradowalny produkt. Idealnie sprawdza się jako amortyzator wstrząsów i uderzeń. Wypełni przestrzeń między szklanymi, porcelanowymi czy elektronicznymi przedmiotami a ściankami kartonu. Poduszeczki w trakcie użytkowania nie kruszą się.

Kolejnym ekologicznym wypełniaczem są tzw. uniwersalne wypełniacze papierowe. Mają one postać powycinanych tekturowych pasków lub wiórków przypominających wełnę drzewną. Wyróżniają się stuprocentową ekologicznością, biodegradowalnością – nic dziwnego, w całości składają się z papieru. Papierowe wypełniacze przypominają najczęściej cienkie papierowe wiórki.

Folia stretch – skuteczna ochrona przed wilgocią

Folia stretch to jedna z najtańszych opcji zabezpieczenia przesyłek. W przeciwieństwie do folii bąbelkowej nie umieszcza się jej wewnątrz przesyłki, a na zewnątrz. Najczęściej otacza się nią niestandardowe przesyłki, palety, przedmioty wielkogabarytowe. Stanowi idealną odpowiedź na pytanie „jak chronić przesyłki przed wilgocią”. Folia stretch służy do zabezpieczania paczek i minimalizowania ryzyka ich uszkodzenia. Chronią cenną zawartość przesyłek przed wilgocią, zabrudzeniem, uderzeniami. Folia stretch cechuje się wyjątkową wytrzymałością, rozciągliwością. Nie zsuwa się z kartonu.

Folia stretch jest szczególnie przydatna przy realizacji tzw. przesyłki paletowej. Jak to wygląda? Na palecie rozmieszczone są poszczególne paczki. Muszą być ułożone tak (cięższe pudełka na górze, a lżejsze na dole w równomiernym rozkładzie na całej powierzchni), by zapewnić całości stabilność. Końcowym etapem jest folia stretch, za której pośredcnictwem paczki zostają trwale przymocowane do palety.

Niezbędne akcesoria do pakowania przesyłek

Podczas pakowania paczki nie należy zapominać o różnych akcesoriach – taśmach klejących, etykietach ostrzegawczych. Mając do wyboru między kauczukową a papierową taśmą klejącą, nie wahaj się ani chwili – wytłumaczymy Ci, dlaczego warto wybrać papierową taśmę do pakowania.

Wyróżnia się ona szeregiem zalet. Jest ekologiczna, biodegradowalna, wytrzymała, odporna na skrajne temperatury, wilgoć, promieniowanie UV. Istnieje możliwość spersonalizowania taśmy pakowej (indywidualny nadruk). Owe akcesoria nie uszkadzają kartonów, a także łatwo się odkleja – bez użycia nożyczek.

Profile piankowe – nieoczywiste akcesoria do zabezpieczenia przesyłek

Jeśli w przesyłce znajdują się towary z ostrymi krawędziami i narożnikami (np. meble, obrazy, elektronika, wystające produkty sklepowe), istnieje konieczność ochrony tych newralgicznych miejsc. Co może się z nimi przydarzyć? Krawędzie i narożniki mogą skruszyć się w kontakcie z czymś ciężkim, rozerwać cienką powierzchnię kartonu lub zranić kuriera, odbiorcę paczki, pracownika magazynu wysyłkowego.

Remedium są uniwersalne profile piankowe. Stanowią one prostą odpowiedź na pytanie „czym zabezpieczyć przesyłkę o ostrych narożnikach?”. Jak ich używać? Wybierz jeden, uformowany już kawałek profilu piankowego, a następnie przymocuj go do ostrej krawędzi (np. przy wykorzystaniu taśmy klejącej, pakowej). Dają one gwarancję solidnego i mocnego zabezpieczenia kanciastych przedmiotów.

Przy wyborze profili piankowych, zwróć uwagę na ich rodzaj. Najpopularniejszy typ „C” służy do zabezpieczenia przedmiotów o skomplikowanych kształtach. Profile piankowe w kształcie „U” posłużą do ochrony ładunków płaskich, np. luster, szyb. Nakładki piankowe w kształcie „L” wykorzystuje się do ochrony narożników danego towaru.

Chcesz dowiedzieć się więcej? Sprawdź zastosowanie profili piankowych w praktyce.

Czym zabezpieczyć przesyłkę? Sprawdź materiały opakowaniowe w RAJA

Firma RAJA wyróżnia się na tle innych przedsiębiorstw z branży opakowaniowej. Oferowane kartony, wypełniacze do paczek, palety, akcesoria do pakowania są – w większości – stuprocentowo ekologiczne, biodegradowalne, przeznaczone do recyklingu. To wyjątek na polskim rynku opakowaniowym.

Jeśli chodzi o eko wypełniacze do paczek, w RAJA można przebierać między SizzlePak, Flopak, skropak, ekologiczną folią pęcherzykową, papierem krepowanym, przekładkami kartonowymi, papierem pakowym, poduszkami powietrznymi (foliowymi lub papierowymi).

Najpopularniejsze kartony, jakie ma do zaoferowania firma RAJA, to pudełka kartonowe płaskie, długie, wzmacniane, z automatycznym dnem, z regulowaną wysokością. Chętnie wybieranymi akcesoriami do pakowania są m.in. papierowe taśmy samoprzylepne, tekturowe narożniki zabezpieczające.

Zostaw odpowiedź

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *





 

Najpopularniejsze tematy