Praca magazyniera mocno obciąża fizycznie organizm, chociażby ze względu na konieczność podnoszenia ciężkich przedmiotów. Wózki paletowe zostały stworzone po to, aby nieco ograniczyć eksploatację siły roboczej w firmach. Najpopularniejsze modele widlaków ręcznych oraz elektrycznych są w stanie podnieść towar o masie przekraczającej kilka ton.
Wózki paletowe a maksymalny udźwig – co warto wiedzieć?
Na rynku wyróżniamy różnego rodzaju wózki paletowe. Taki sprzęt przemysłowo-magazynowy występuje w różnych wersjach. Możesz kupić standardowe ręczne paleciaki lub zdecydować się na nowocześniejsze rozwiązania, czyli wózki elektryczne. Maksymalny udźwig paleciaka to podstawowy parametr, na który trzeba zwrócić uwagę przed zakupem urządzenia. Najpopularniejsze wózki widłowe z dyszlem są w stanie udźwignąć towar o masie do 2500 kg. Na rynku są dostępne modele o nieco mocniejszych tłokach ze sterowaniem elektrycznym – w tym przypadku maksymalna wartość udźwigu wynosi nawet do kilkunastu ton.
W przedsiębiorstwach zajmujących się handlem lub produkcją na szeroką skalę warto wcześniej określić, jakie palety transportowe są stosowane najczęściej. Dopiero na tej podstawie można nabyć paleciaka o odpowiednim udźwigu maksymalnym oraz długości wideł.
Budowa paleciaka – z czego składa się ten pojazd i od czego zależy maksymalne obciążenie?
Budowa wózka paletowego nie jest skomplikowana. To urządzenie, które jest wyposażone w takie elementy, jak:
- dyszel,
- ramę metalową,
- pompę hydrauliczną z tłokiem,
- widły,
- rolki do najazdów,
- koła gumowe lub poliuretanowe.
Opcjonalnie paleciak może mieć dodatkowy system podnoszenia elektrycznego wraz z ogniwem bateryjnym do ładowania. Maksymalna wartość obciążenia wideł paleciaka jest uzależnione od tego, na jaką konstrukcję oraz podzespoły postawił producent. Modele powszechnie dostępne na rynku to:
- Wózek paletowy ręczny 2500 kg – to model łatwy w obsłudze, który jest wyposażony w hermetyczny podnośnik hydrauliczny oraz zawór bezpieczeństwa. Aż dwa skrętne koła i podwójne bieżne rolki poliuretanowe przekładają się na wysoki komfort użytkowania paleciaka.
- Wózek ręczny paletowy nożycowy 1000 kg – to świetny wózek, który umożliwia komfortowe podnoszenie towaru na paletach. To bezpieczne urządzenie wyposażone w mechanizm blokujący przesuwanie się wózka po podniesieniu wideł. Cechuje się stabilnością oraz wytrzymałością – nawet pod maksymalnym obciążeniem.
- Wózek paletowy z długimi widłami – model paleciaka przeznaczony do zadań specjalnych. Jest łatwy w manewrowaniu, dzięki zastosowaniu dodatkowych rolek najazdowych oraz dwóch kółek skrętnych z poliuretanu.
Udźwig paleciaka to podstawa, jeśli chodzi o praktyczne zastosowanie w halach produkcyjnych, przemysłowych i magazynowych. To sprzęt, który jest wykorzystywany praktycznie we wszystkich nowoczesnych zakładach. Aby nieco usprawnić pracę magazynierów oraz zwiększyć poziom bezpieczeństwa, warto też poznać niezbędne akcesoria do pakowania palet.
Ile waży paleciak i jak to wpływa na maksymalny udźwig pojazdu?
O wózkach paletowych magazynowych można przeczytać naprawdę wiele. Waga takiego pojazdu to kolejny istotny parametr, który przekłada się na możliwości transportowe. W praktyce: im większa waga paleciaka, tym większy jego realny udźwig towarów na palecie. Standardowy paleciak ręczny może ważyć od kilkudziesięciu do maksymalnie kilkuset kilogramów. Spory wpływ na wagę urządzenia ma długość wideł metalowych oraz system hydraulicznego sterowania. Elektryczne pojazdy również są nieco cięższe: dodatkowe kilogramy dokłada akumulator oraz sterownik.
Podczas podnoszenia ładunków, warto zadbać o to, aby poprawnie układać towar na paletach. Ciężar powinien być rozłożony równomiernie po całej powierzchni. Dzięki temu nie ma ryzyka, że wózek paletowy wywróci się wraz z paletą, np. na zakręcie.
Ile kg może unieść paleciak ręczny? Przepisy BHP w praktyce
Do przewożenia towarów wózkiem paletowym nie są wymagane dodatkowe uprawnienia, o ile towar nie jest podnoszony na większą wysokość niż 30 cm nad poziomem podłogi. Jeśli urządzenie jest w stanie wznieść paletę z towarem znacznie wyżej, wtedy operator paleciaka powinien mieć aktualne uprawnienia UDT.
Konieczne jest także przejście szkolenia BHP z zakresu obsługi ręcznego lub elektrycznego wózka paletowego. Zgodnie z aktualnymi przepisami, jeśli przedmioty ważą więcej niż 500 kg, a odległość przenoszenia jest dłuższa niż 25 m, konieczne jest zastosowanie wózków paletowych.
A może chcesz dowiedzieć się, w jaki sposób poprawnie zabezpieczyć przedmioty składowane na paletach transportowych? Warto w tym celu sprawdzić poradnik, jak przymocować towar do palety – zarówno na czas przechowywania, jak i tranzytu przez firmę kurierską.
Czy nadmierne obciążenie paleciaka może doprowadzić do usterki sprzętu?
Próba podniesienia większego obciążenia niż dedykowane przez producenta może doprowadzić do uszkodzenia wideł oraz hydraulicznego systemu podnoszenia. Na szczęście nowoczesne wózki paletowe są wyposażone w dodatkowe zabezpieczenia, które blokują system podnoszący w razie wykrycia nadmiernej wagi palety. To oznacza, że ryzyko uszkodzenia sprzętu jest naprawdę niskie. Do najpowszechniejszych skutków usterek paleciaków ręcznych zaliczamy:
- Samoczynne opuszczanie uniesionego ładunku – w razie uszkodzenia lub nieszczelności systemu hydraulicznego paleciak nie jest w stanie utrzymać stabilnie uniesionego ładunku.
- Brak możliwości uniesienia palety – w razie uszkodzenia hydrauliki wózka paletowego nie będzie żadnej reakcji na ruch dyszlem.
- Powolne podnoszenie oraz opuszczanie ładunku – brak smarowania, nieszczelność układu hydrauliki oraz zbyt małe napięcie łańcuchów zabezpieczających to główne przyczyny tego problemu.
Podsumowując: to, ile kg może unieść paleciak, jest uzależnione od konstrukcji paleciaka oraz materiałów użytych do jego produkcji. Nigdy nie należy podejmować prób podniesienia większego ciężaru niż ten deklarowany przez producenta jako bezpieczny. To prosta droga do poważnego uszkodzenia sprzętu.