Poprawne zapakowanie i zabezpieczenie przesyłki to klucz do sukcesu, szczególnie w branży e-commerce. Odpowiedź na pytanie „jak pakować przesyłki” jest zatem bardzo prosta – wystarczy zabezpieczyć się w odpowiednie materiały, np. kartony, wypełniacze do paczek, folie. Lepiej zabezpieczyć paczkę po wielokroć, niż potem się martwić, że nie wykonało się wystarczająco licznej liczby kroków. Jak bezpiecznie pakować przesyłki – podpowiadamy!
Jakie zagrożenia czyhają na przesyłki?
Nieprawidłowo zapakowana i niewłaściwie zabezpieczona paczka może się szybko zniszczyć podczas transportu, np. w wyniku wstrząsów, zgniecenia. Słabe, nietrwałe, niewytrzymałe opakowanie najprawdopodobniej rozerwie się, co wiąże się z wieloma negatywnymi konsekwencjami, np. zaginięciem zawartości. Jeśli paczka nie zostanie odpowiednio zabezpieczona przed wilgocią, jej wnętrze szybko zamoknie, np. na deszczu lub w wyniku zmiany temperatury (z niskiej na wyższą).
Istnieją jednak czynniki niezależne (np. nieszczęśliwy wypadek, kolizja drogowa), kiedy nawet najszczelniej zapakowana paczka może ulec zniszczeniu. Takie wydarzenia to – na szczęście – rzadkość.
Jak pakować przesyłki? Odpowiednie opakowanie jako podstawa
Przesyłki najczęściej pasuje się w pudełka kartonowe, koperty bąbelkowe, foliopaki. To one stanowią najważniejszą odpowiedź na pytanie: „jak bezpiecznie pakować przesyłki”. Wybór opakowania zależy głównie od wielkości i wagi przesyłanego produktu.
Czym powinien charakteryzować się karton do przesyłek?
W pudełkach kartonowych umieszcza się raczej większe przedmioty. Spore znaczenie ma rodzaj tektury falistej, z którego zostało wykonane opakowanie. Najczęściej mamy do czynienia z:
Karton musi mieć optymalną wielkość – nie może być ani za duży, ani za mały. Jakiekolwiek puste przestrzenie między krawędzią tektury a przedmiotem muszą zostać jak najprędzej zapełnione tzw. wypełniaczami do paczek, dzięki którym produkt nie będzie się podczas transportu przesuwał na boki ani przewracał. To szczególnie istotne w przypadku delikatnych, szklanych lub porcelanowych rzeczy.
Jeśli karton będzie za mały, między jego bokami a przedmiotem pojawi się nacisk. To kolejny problem dla delikatnych i kruchych przedmiotów – istnieje wysokie prawdopodobieństwo, że nie przetrwają długotrwałego przyciskania.
Kiedy zaleca się wykorzystać koperty bąbelkowe?
Jak bezpiecznie pakować przesyłki o małej powierzchni? Odpowiedź jest prosta – włóż je do koperty bąbelkowej. Owe opakowania są specjalnie chronione od wewnętrznej strony (amortyzującą folią bąbelkową). Z zewnątrz natomiast pokrywa je gruby, trwały papier. Pasują jedynie do małych i lekkich przedmiotów, np. książek, dokumentów, katalogów. Mają wiele zalet.
Koperty bąbelkowe umożliwiają szybkie i wygodne pakowanie. Ciężko je rozerwać. Połączenie grubego papieru i folii bąbelkowej daje trwałą, wytrzymałą, odporną na wilgoć, wstrząsy i uderzenia warstwę. Wykorzystując je, nie trzeba sięgać po inne zabezpieczenia, np. taśmę pakową i wypełniacze do paczek. Ponadto wyróżniają się niską wagą, co przedkłada się na późniejszy całkowity koszt przesyłki.
Jak pakować przesyłki? Rodzaje i charakterystyka wypełniaczy do paczek
Wypełniacze do paczek zajmują pustą przestrzeń. To idealny sposób na zabezpieczenie transportowanych produktów przed przemieszczaniem się, uszkodzeniem. Najpopularniejszymi wypełniaczami są papierowe poduszki powietrzne, chipsy ze styropianu, folia bąbelkowa. Dobre wypełnienie wyścieła przesyłkę na około 5 cm między ścianą kartonu a jej zawartością.
Wielorazowe, elastyczne chipsy ze styropianu to dość lekki wypełniacz, wykonany ze spienionego polistyrenu ESP. Cechują się one odpornością na wilgoć oraz wytrzymałością na rozciąganie, zgniatanie. To świetne amortyzatory, które niwelują uciski, wstrząsy, naciski na przesyłkę. Chipsy styropianowe sprawdzą się szczególnie przy zabezpieczeniach przedmiotów o nieregularnych kształtach.
Alternatywą dla nich są wypełniacze styropianowe w kształcie litery „S”, które szczelnie wypełniają przestrzeń między zapakowanym przedmiotem a kartonem. Wyróżniają się podobnymi właściwościami co poprzedni rodzaj. Takich wypełniaczy używa się najczęściej do zabezpieczenia kruchych i delikatnych rzeczy.
Poduszki powietrzne to charakterystyczne torebki, wypełnione sprężonym powietrzem. Są ekologiczne, biodegradowalne – wykonane z papieru makulaturowego. Stanowią idealny zamiennik dla foliowych poduszek powietrznych, które wyróżniają się podobnymi właściwościami (dobra amortyzacja, niwelacja nacisku i wstrząsów, stabilizacja paczki).
Jak bezpiecznie pakować przesyłki? Podstawowe wytyczne
Każdy typ przedmiotów zabezpiecza się nieco inaczej w przesyłkach. Delikatne produkty należy kilkukrotnie otoczyć folią bąbelkową. Dzięki temu zapobiegniesz ewentualnym uszkodzeniom mechanicznym oraz zawilgoceniu. Jeśli w kartonie znajduje się kilka delikatnych, szklanych przedmiotów, najlepiej zająć się odrębnie każdym z nich. Przyda się folia bąbelkowa, wypełniacze, a także etykiety ostrzegawcze, dzięki którym oznaczysz, że dany produkt jest wyjątkowo wrażliwy (np. klasyczna naklejka „FRAGILE”, „SZKŁO”). Każdy z cennych, delikatnych przedmiotów powinien być unieruchomiony.
Jeśli masz do czynienia z ciężkimi, dużymi produktami, wykorzystaj bloki styropianowe, za których pośrednictwem otoczysz produkty ze wszystkich stron (szczególnie istotne jest zabezpieczenie ostrych krawędzi). Miękkie materiały opakowaniowe (np. papierowe waciki, folia bąbelkowa) nie zdadzą się tutaj na wiele – nie ochronią ciężkiego wnętrza.
Jeśli musisz dostarczyć przesyłkę z ostrymi przedmiotami, koniecznie wykorzystaj specjalne ochraniacze do spiczastych narożników.
Jak bezpiecznie pakować przesyłki z butelkami i dziełami sztuki? Kilka kroków
Wysyłanie płynnych lub delikatnych butelek odbywa się nieco inaczej. Każdą z nich należy umieścić w wodoodpornej, całkowicie zamkniętej torbie. To uchroni zawartość przed uszkodzeniem, jeśli któryś ze szklanych i podłużnych opakowań przypadkowo pęknie podczas transportu. Torebki to także zabezpieczenie dla kuriera, który nie zetknie się bezpośrednio ze szkłem po skruszonej butelce.
Jak bezpiecznie zapakować przesyłki z wrażliwymi produktami (np. elektroniką, dziełami sztuki)? Tutaj sprawa prezentuje się nieco inaczej. Każdy z przesyłanych przedmiotów należy umieścić w specjalnie dedykowanych pudełkach, np. Fix box.
Jak pakować przesyłki? Taśmy i dyspensery jako niezbędniki
Taśmy do pakowania oraz dyspenser to bardzo ważne akcesoria podczas zabezpieczania przesyłki. Powinny być one odpowiednio dobrane do rozmiaru, wagi, wielkości paczki, a także warunków przewozu, typu opakowania.
W sklepie RAJA nie brakuje akcesoriów do pakowania – wypełniaczy do paczek, etykiet, kartonów tekturowych o różnych rozmiarach i gramaturze, a także charakterystycznych taśm klejących i dyspenserów.
Jak uzupełnić etykietę wysyłkową?
Etykieta wysyłkowa zawiera głównie informacje o odbiorcy. Należy uwzględnić tam podstawowe wiadomości i dane kontaktowe, jak:
- docelowy kraj,
- imię i nazwisko adresata, ewentualnie nazwę firmy, do której jest wysyłana przesyłka,
- adres adresata (ulica, numer domu, kod pocztowy, miasto),
- e-mail oraz numer telefonu adresata.
Etykieta wysyłkowa powinna zostać umieszczona w dobrze widocznym i czytelnym miejscu na najobszerniejszej stronie pudełka oraz w prawym górnym rogu. Taki papier przykleja się za pomocą (najlepiej przezroczystej) taśmy samoprzylepnej. Ważne jest, byś nie zakrył niechcący kodu kreskowego adresata – wtedy może on nie zostać poprawnie zeskanowany podczas procesu sortowania, co spowoduje problemy z doręczeniem paczki.