jak-dobrze-zapakowac-duza-paczke

Jak dobrze zapakować dużą paczkę?

6 min. lektura 01 grudnia 2022

Pakowanie małych przedmiotów nie jest trudne. Takie paczki najczęściej określa się jako przesyłki standardowe. Większy problem to duża paczka o sporej masie. Jej zapakowanie wymaga wykorzystanie jeszcze lepszych, mocniejszych zabezpieczeń oraz opakowań. Jak i w czym należy zapakować dużą paczkę dla kuriera?

Duża przesyłka – podstawowe kryteria

Jak zapakować dużą paczkę? Odpowiedź jest nieco złożona. Duża przesyłka może mieć różne definicje – każdy inaczej rozumie pojęcie „duży”. Firmy kurierskie klasyfikują paczki względem gabarytów. Tzw. przesyłki standardowe mieszczą się we wszystkich kryteriach dopuszczonych przez dane przedsiębiorstwo. Przesyłki niestandardowe mają inne gabaryty – nietypowe kształty, dużą wielkość i długość. Owe wartości są determinowane przez firmy przewozowe – każda z nich określa nie tylko zasady wysyłania i zabezpieczania paczek, ale też maksymalne parametry i wymiary przesyłek niestandardowych.

Charakterystyka nietypowych, dużych paczek

Istnieją trzy podstawowe typy przesyłek, uznawane przez każdą firmę kurierską. Była już mowa o paczkach standardowych i niestandardowych.

Innym typem jest paczka dłużycowa (kartony długie), cechująca się niestandardowymi wymiarami (długością). To idealne rozwiązanie dla osób, które nie wiedzą, jak zapakować dużą paczkę o długich wymiarach. Nie osiąga ona jednak dużej wagi. Zazwyczaj ma co najmniej 6 m długości oraz 2 m wysokości. Przesyłki dłużycowe transportuje się w specjalnych pojazdach – najprawdopodobniej nie zmieszczą się do klasycznego samochodu dostawczego. Podczas transportu układa się je obok siebie, a nie jedna na drugiej. Ich dowozem zajmuje się zazwyczaj kilku kurierów. Transport paczek dłużycowych jest dość drogi – 1 m długości liczy się jako 100 kg.

Do niestandardowych przesyłek należą również paczki gabarytowe, wyróżniające się bardzo dużym rozmiarem, innym typem obsługi i koniecznością realizacji dodatkowej przestrzeni w sortowni, transporcie. Ich waga nie odbiega jednak od normy. Wyliczenie, czy dana paczka jest gabarytowa, to bardzo proste zadanie. Wystarczy pomnożyć wymiary przesyłki w cm, a następnie podzielić uzyskany wynik przez określony współczynnik (ustalony przez firmę kurierską).

Jak zapakować duże paczki?

Pakunki o dużych gabarytach pakuje się zazwyczaj w solidne kartony z tektury falistej. To idealne rozwiązanie – karton tworzy jednolitą, regularną bryłę, która zakrywa przedmiot ze wszystkich stron. Odpowiednie zabezpieczenia – nie zapominaj o tym – zapobiegają również przesuwaniu się wnętrza przesyłki podczas podróży, chronią przed uszkodzeniami mechanicznymi.

Wielu osobom na myśl przychodzi też inna opcja – zapakowanie pakunku w folię. Przywodzi ono na myśl paczki ze sklepów odzieżowych, które często są nadawane właśnie w firmowych workach foliowych. Istnieje jednak pewien szkopuł – o ile takie rozwiązanie może sprawdzić się w przypadku małych przesyłek, o tyle duże paczki nie powinny być tak zapakowane (zwłaszcza jeśli znajdują się w środku przedmioty twarde, o ostrych narzędziach).

Firmy kurierskie nie zalecają folii jako materiału do pakowania. To nie jest dobra odpowiedź na pytanie, jak zapakować dużą paczkę. Kurier, który odbiera przesyłkę, może odmówić przyjęcia jej w takiej formie. Wiąże się to z dodatkowymi kosztami, których można było łatwo uniknąć. Firmy kurierskie są zgodne – folia w dużych paczkach może służyć jedynie do owinięcia kartonu od zewnętrznej strony (dodatkowa ochrona przed wilgocią i uszkodzeniami, stabilność).

Opakowania Raja – idealne do dużych paczek

Duże, ciężkie paczki wiążą się z obecnością wytrzymałych, trwałych, mocnych kartonów. Firma Raja dba o swoich klientów – wśród asortymentu można odnaleźć świetnej jakości, ekologiczne opakowania z tektury falistej (i nie tylko). Zainteresowani mogą odnaleźć takie interesujące produkty jak pudełka zwrotne i z automatycznym dnem, kartony płaskie, kartony teleskopowe. Nie brakuje również mniejszych opakowań, jak popularne koperty bąbelkowe.

Opakowania Raja są wyprodukowane z wytrzymałych tektur falistych: 3-, 5-, 7-warstwowych. Takie kartony są odporne na wstrząsy i uszkodzenia mechaniczne. Zapewniają dobrą ochronę wnętrza i podparcie. Tym, co wyróżnia firmę Raja na tle innych przedsiębiorstw z branży opakowaniowej, jest bezwzględna ekologiczność i biodegradowalność oferowanych produktów. Raja wie, jak ważna jest marketingowa i wizerunkowa siła opakowania.

Jak zapakować dużą paczkę? Paleta jako alternatywa dla kartonu

Kartony to nie jedyne opakowania, w jakich można nadać paczkę. Ciekawą alternatywą jest paleta, która pozwala na umieszczenie, zapakowanie dużej liczby przedmiotów o sporej masie (nawet do kilkuset kg). Można ją kupić lub wynająć.

W przypadku palet zasady pakowania są niemal identyczne jak z kartonami. Na stronach internetowych różnych firm kurierskich powinny znajdować się przydatne wskazówki. Podstawowe zasady to:

  • zastosowanie się do wymogów firm przewozowych – maksymalnych gabarytów i wagi palet,
  • inwestycja w dobrej jakości, nieuszkodzoną paletę,
  • prawidłowe zabezpieczenie pakunku,
  • owinięcie zawartości folią bąbelkową,
  • połączenie w pakiety i owinięcie folią stretch jednostkowych opakowań,
  • odpowiednie oznaczenie ładunku (jeśli np. zawiera szkło),
  • zafoliowanie towarów i dokładne ich umieszczenie na palecie (nie mogą wystawać poza obrys palety),
  • odpowiednie rozłożenie ładunku na palecie (jego środek ciężkości powinien pokrywać się ze środkiem ciężkości palety),
  • unieruchomienie transportowanych przedmiotów specjalnymi bindami.

Jak zapakować ciężkie przedmioty w dużej paczce? Jak zabezpieczyć dużą paczkę?

Pakowanie przedmiotów o dużej masie i nietypowych kształtach, wymiarach to wyzwanie. Wymaga ono odpowiednich przygotowań. Duże paczki zazwyczaj pakuje się w kartony o solidnej konstrukcji, dlatego pozostaniemy przy tym temacie.

Najlepsze będą pudełka kartonowe z tektury falistej o odpowiedniej gramaturze. Warto zainwestować w nowe kartony. Są one znacznie mocniejsze, trwalsze i wytrzymalsze od zużytych egzemplarzy z magazynów sklepów spożywczych, odzieżowych.

Jeśli jest to możliwe, zaleca się używanie podwójnych kartonów – mniejszego i większego. Przedmioty wkłada się do kartonu o mniejszych wymiarach, a przestrzeń między oboma pudełkami wypełnia się dodatkowym, odpowiednim wypełnieniem. To gwarancja bezpiecznego transportu.

Ważna jest także kwestia, jak zabezpieczyć dużą paczkę. Nie należy zapominać o wypełniaczach – jako gwarancji bezpiecznej przesyłki. Pomogą one zamortyzować ciężką zawartość. Zainwestuj w profile z pianki, folię bąbelkową. Zaleca się unikać zmiętego, starego papieru – nie będzie on stanowił dostatecznej ochrony przy tak ciężkim wnętrzu.

Jak zapakować dużą paczkę – przydatne akcesoria

Do zapakowania dużej paczki o ciężkiej zawartości przydadzą się różne akcesoria. Podstawą są wypełniacze, wytrzymałe pudełka kartonowe z tektury falistej oraz – omawiana wcześniej – paleta. Niestandardowe dodatki to taśma klejąca (najlepiej taśma Duct), która posłuży się do uszczelniania kartonu. Warto zainwestować w wagę, dzięki której można oszacować dokładną masę przesyłki. Taśma miernicza natomiast służy do zmierzenia wymiarów wysyłki. Znajomość poszczególnych parametrów umożliwi oszacowanie kosztów transportu.

Zostaw odpowiedź

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *





 

Najpopularniejsze tematy