Jak pakować delikatne przedmioty?

6 min. lektura 06 lutego 2023

Przedsiębiorstwa e-commerce często realizują wysyłkę delikatnych towarów. Profesjonalne materiały do pakowania paczek, są niezbędne, aby ochronić przedmioty przed uszkodzeniem. W tym celu można wykorzystać folie pęcherzykowe, kartony z tektury falistej oraz ekologiczne wypełniacze do paczek. To podstawowe materiały umożliwiające pakowanie delikatnych przedmiotów.

Delikatne towary – co to takiego?

Do grupy delikatnych towarów zaliczamy takie, które mogą ulec uszkodzeniu w czasie transportu. Firmy przewozowe indywidualnie ustalają listę przedmiotów, które są uznawane za wyjątkowo wrażliwe. Najpowszechniejsze produkty to:

  • oświetlenie,
  • elektronika użytkowa,
  • ceramika,
  • szkło,
  • instrumenty muzyczne,
  • akcesoria do dekoracji pomieszczeń.

Czasem zdarza się, że przewoźnik wymaga podpisania umowy na przewóz wrażliwych towarów lub całkowicie wyklucza przewóz. Nie oznacza to, że wysyłka delikatnych produktów nie jest możliwa. Paczkę można nadać zawsze, jeśli mieści się w gabarytach przewozowych. Problemy pojawiają się jednak wtedy, kiedy przesyłka ulegnie uszkodzeniu. Firma ubezpieczeniowa może w takiej sytuacji odmówić wypłaty należnego odszkodowania.

Wyjątkowo wrażliwe przedmioty to także wyroby jubilerskie. Takie akcesoria modowe wymagają odpowiedniego przygotowania do wysyłki. W przeciwnym razie mogą ulec uszkodzeniu, co generuje straty dla przedsiębiorstwa e-commerce.

Jak zabezpieczyć delikatne przedmioty na czas wysyłki? 5 sprawdzonych sposobów

Magazyn firmy e-commerce powinien być wyposażony w narzędzia, sprzęt i materiały operacyjne potrzebne do przygotowywania przesyłek kurierskich. Wybór sposobu, jak pakować delikatne przedmioty do wysyłki nie jest taki trudny. Przedstawiamy 5 najlepszych metod zabezpieczania wrażliwych towarów.

  1. Ostrożne układanie przedmiotów w opakowaniach przewozowych.
  2. Stosowanie przekładek tekturowych – przydają się szczególnie w opakowaniach zbiorczych, np. komplet naczyń z porcelany.
  3. Uzupełnianie pustych przestrzeni w paczkach wypełniaczami powietrznymi lub ekologicznymi z papieru.
  4. Wykorzystywanie kartonów z grubej tektury. Dobrym wyborem są pudełka kartonowe z tektury falistej 7-warstwowej. Gwarantują pełną ochronę przed uszkodzeniami towaru w wyniku uderzeń z zewnątrz.
  5. Oznakowanie przesyłki etykietami ostrzegawczymi. To bardzo ważne, gdyż informuje kuriera o konieczności ostrożnego obchodzenia się z paczką. Naklejka ostrzegawcza na paczce to dobry sposób na zwiększenie bezpieczeństwa delikatnych towarów w paczce.

Nie trzeba stosować skomplikowanych procedur, jak zabezpieczyć delikatne przedmioty do wysyłki. Stosując się do powyższych porad, można szybko zamknąć wrażliwe towary w opakowaniach. Ostatni krok to przekazanie przesyłki firmie kurierskiej – konieczne jest oznakowanie kartonu etykietą kurierską w widoczny sposób.

Materiały do pakowania delikatnych przedmiotów – jakie wybrać?

Pakowanie delikatnych towarów do wysyłki nie musi być skomplikowane. Wystarczy zamówić sprawdzone materiały pakowe bezpośrednio od dystrybutora. Najlepsze akcesoria do zabezpieczania problematycznych towarów to: pudełka kartonowe, opakowania foliowe z pęcherzykami powietrza oraz pianki polietylenowe. Inne, polecane materiały operacyjne to:

  • Skrzyniopalety – mogą być wykonane z drewna, tektury lub tworzyw sztucznych. Nadają się do przewozu urządzeń elektronicznych, sanitariatów i ponadgabarytowego oświetlenia dla domu lub biura. Realizacja wysyłki towarów z użyciem skrzyń najczęściej jest indywidualnie wyceniana przez firmy transportowe. Wynika to z niestandardowych rozmiarów oraz wagi paczki.
  • Opakowania z tektury falistej – takie materiały występują w kilku odmianach. Najpowszechniejsze są kartony tekturowe 3-, 5- i 7-warstwowe. Do wysyłki wyjątkowo wrażliwych przedmiotów warto wybrać jak najwytrzymalsze opakowania. Niektóre typy kartonów są dostępne w wersji fasonowej, ułatwiającej wielokrotne zamykanie i otwieranie paczki.
  • Koperty bąbelkowe – to połączenie papieru pakowego z wewnętrzną warstwą folii pęcherzykowej wykonanej z polietylenu. Niewielkie bąbelki powietrzne wewnątrz kopert są idealne do wysyłki: biżuterii, kosmetyków i drobnej ceramiki.
  • Tuby kartonowe – najlepsze rozwiązanie do wysyłki oświetlenia, np. lamp – świetlówek. Kartonowa tuba okrągła lub kwadratowa i folia bąbelkowa to niezastąpiony duet. W takich opakowaniach bez problemu można wysłać towary wielkogabarytowe (szczególnie te długie).
  • Opakowania antystatyczne – woreczki antystatyczne są łatwe w użyciu. Uniemożliwiają gromadzenie się ładunków elektrostatycznych w paczkach. Nadają się do wysyłki wrażliwej elektroniki, podzespołów komputerowych i układów scalonych. Profesjonalne woreczki antystatyczne gwarantują nawet do 6 miesięcy skutecznej ochrony przed wyładowaniami elektrycznymi w paczce.

Stosowanie wymienionych materiałów ułatwia pakowanie delikatnych przedmiotów do wysyłki. Produkty drobnicowe lub zamówienia zbiorcze warto pakować do funkcjonalnych woreczków strunowych. Przed złożeniem zamówienia na takie materiały, warto poznać najważniejsze cechy woreczków foliowych i bąbelkowych. Artykuł na blogu RAJA wskazuje też na ekologiczne zamienniki, jak np. koperty EKO.

Do grupy produktów wrażliwych zaliczamy także butelki, np. alkohol. Takie artykuły wymagają specjalnego traktowania podczas transportu. Dokładne wytyczne w tej kwestii zostały wskazane w artykule o transporcie piwa i wymogach przewozowych.

Narzędzia do zabezpieczania delikatnych towarów

Optymalizacja procesu pakowania paczek z delikatnymi przedmiotami to proste zadanie. Wystarczy tylko przeanalizować dotychczasowe procedury stosowane na magazynie. Przydatna jest też inwestycja w sprawdzone systemy do produkcji wypełniaczy papierowych oraz akcesoria na stanowiska magazynierów. Usprawnienie pakowania delikatnych paczek jest możliwe z użyciem:

  • dyspenserów na taśmy pakowe,
  • drukarek termicznych – ułatwiają przygotowywanie etykiet przewozowych,
  • akcesoriów magazynowych, np. noże do folii,
  • stojaki magazynowe na papier,
  • wózki platformowe.

Profesjonalne narzędzia magazynowe i akcesoria to odpowiedź na kwestie, jak pakować delikatne przedmioty. Pracownicy magazynu korzystający ze sprawdzonych akcesoriów są w stanie pracować szybciej i dokładniej.

Jak oznakować przesyłki wrażliwe na uszkodzenia?

Paczki, w której zostały zapakowane delikatne przedmioty, zawsze powinny być odpowiednio oznakowane. Etykiety ostrzegawcze to informacja dla kuriera, który powinien zająć się paczką ze zwiększoną ostrożnością. Samoprzylepne tabliczki ostrzegawcze to dobry sposób na przygotowanie przesyłki z delikatnym towarem. Aby poinformować kuriera o konieczności ostrożnego przewozu towaru, wystarczy nakleić etykietę z napisem:

  • nie rzucać,
  • ostrożnie,
  • uwaga szkło,
  • góra/dół,
  • otwierać ostrożnie,
  • dokumenty w środku.

To wystarczy, aby ostatecznie zabezpieczyć przesyłkę i oddać ja w ręce firmy przewozowej. Regulaminy niektórych przewoźników wręcz wymagają stosowania takich oznaczeń. W razie uszkodzenia zawartości paczki oznakowanej etykietą „uwaga szkło” nadawca bez problemu otrzyma należne odszkodowanie.

Niestandardowe i jednocześnie delikatne przedmioty również można bezpiecznie wysłać kurierem. Sprawdzone metody, jak pakować delikatne przedmioty o niestandardowych gabarytach można poznać w artykule o opakowaniach do zadań specjalnych. Po przyswojeniu niezbędnych informacji pakowanie wrażliwych przedmiotów jest znacznie łatwiejsze. Czasem wystarczy tylko zaopatrzenie magazynu w profesjonalne materiały operacyjne i akcesoria.

Zostaw odpowiedź

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *





 

Najpopularniejsze tematy