jak-pakowac-ubrania-zeby-sie-nie-pogniotly

Jak pakować ubrania do wysyłki, żeby się nie pogniotły?

8 min. lektura 05 kwietnia 2023

Pakowanie ubrań – czy to na wakacje (do walizki), czy to w formie przesyłki – wymaga spełnienia określonych zasad. Tylko dzięki odpowiedniemu poskładaniu można oczekiwań, że trafią do adresata w stanie niemal nienaruszonym, bez pognieceń. Jeśli zastanawiasz się, jak zapakować ubrania do wysyłki, zapoznaj się z naszym poradnikiem. Przedstawimy Ci kilka najpopularniejszych metod składania odzieży oraz poinformujemy, w co zapakować ubrania do wysyłki (karton, foliopak, a może worek papierowy)?

Techniki składania ubrań

Istnieje kilka podstawowych metod składania ubrań. Wybór którejś techniki jest uzależniony od tego, jaki jest charakter wysyłki (walizka czy karton), docelowa wielkość przesyłki. Najpopularniejsze z nich to: rolowanie, bundling, folding, folded back-to-front, pakowanie próżniowe.

Na czym polega rolowanie ubrań?

Rolowanie ubrań to jeden z najefektywniejszych sposobów pakowania ubrań do wysyłki. Sprawdzi się to szczególnie w przypadku odzieży wełnianej lub bawełnianej, np. swetrów, sukienek, bluzek, spódnic, spodni jeansowych. Dany ciuch (sweter, bluzkę, sukienkę) należy na początku wyprasować, a następnie rozłożyć na płaskiej powierzchni (np. na podłodze). Osoba pakująca musi skrzyżować na środku ubrania jego rękawy. Dolna część ciucha powinna być wywinięta dolną krawędzią ubrania na lewą stronę (w przypadku spodnie trzeba wywinąć fragment z rozporkiem). Następnie ciuch składa się na pół lub trzy części, wygładzając każdą powierzchnię dłonią – tak, by uzyskać wąski pas. Tak złożone ubranie zwija się w rulon (od dołu ku górze). Na końcu wywiniętą partię zaciąga się na powstały rulon.

Jeśli chodzi o spodnie i spódnice, technika wygląda nieco inaczej – owe ciuchy składa się w pół wzdłuż nogawek (ponownie od dołu na górę).

Bundling ubrań – na czym polega?

Bundling to kolejny skuteczny sposób pakowania ubrań (np. do paczki). Owa technika polega na kładzeniu ubrań kolejno na siebie. Zasady metody są bardzo proste. Przede wszystkim zaczynaj od najgrubszych ubrań, stopniowo kładąc ku górze te cieńsze. Pierwszy, najgrubszy ciuch (zazwyczaj sweter) musi zostać rozłożony na płaskiej powierzchni. Kolejne ubrania układa się na przemian, naprzeciw siebie (wspólnym punktem są rękawy i kołnierze). Najlepiej, by spodnie były złożone na pół. Bielizna powinna znaleźć się na samej górze (wskazane są strunowe woreczki foliowe). Ostatnim krokiem jest zwinięcie zewnętrznych partii do środka, jedna po drugiej.

Tak ułożoną odzież wpakuj do – uprzednio przygotowanych – paczek do wysyłki ubrań. To one stanowią najczęściej odpowiedź na pytanie „w czym wysłać ubrania” oraz „w co zapakować ubrania do wysyłki”.

Jak zapakować ubrania do wysyłki? Czy folding to dobra metoda pakowania odzieży?

Folding to najpopularniejsza, choć niekoniecznie korzystna metoda pakowania ubrań do wysyłki. Polega na składaniu ciuchów dokładnie tak samo, jak odbywa się to podczas składania ubrań do szafy, po praniu. Ma znaczącą wadę – nie pozwala zaoszczędzić zbyt dużo miejsca w przesyłce – szczególnie jeśli w środku znajdują się ciuchy o różnych rozmiarach. Ponadto folding nie gwarantuje, że na spodniach, koszulach, bluzkach, sukienkach nie pojawią się zagniecenia.

Technika folded back-to-front – o co w niej chodzi?

Folded back-to-front to odmiana foldingu. Opiera się ona na tym, że złożone w prostokąty ubrania układa się pionowo, nie poziomo. W przeciwieństwie do foldingu pozwala ona zaoszczędzić sporo miejsca (np. przy pakowaniu T-shirtów). Jest jednak wada – zagniecenia bardzo często pojawiają się również przy tej metodzie pakowania ubrań.

Na czym polega pakowanie próżniowe? Jak zapakować ubrania do wysyłki?

Pakowanie próżniowe poleca się szczególnie przy składaniu nieforemnych, zabierających dużo przestrzeni ciuchów (np. wełnianych swetrów). Wykorzystuje się wtedy specjalne torby próżniowe i odkurzacz z samą rurą ssącą, za którego pośrednictwem odsysasz powietrze z opakowania i szczelnie je zamykasz. Dzięki pakowaniu próżniowemu zyskujesz kilkukrotnie więcej miejsca (rozmiar tekstyliów spada nawet o 20-25%). Ponadto możesz oczekiwać dobrej ochrony tkanin przed zanieczyszczeniami.

Co ciekawe, pakowaniu próżniowemu można także poddać buty. Pamiętaj jednak, że odzież i obuwie, które znajdowały się przez dłuższy czas w workach próżniowych, mogły ulec delikatnej – na szczęście do naprawienia – deformacji. Jeśli zastanawiasz się, jak wysłać buty kurierem, lepiej zapakuj je w estetyczne kartonowe pudełko ze wzmocnionej tektury. Potencjalny kupiec-odbiorca mógłby poczuć się zniesmaczony i oszukany widokiem obuwia, które wygląda nienaturalnie i nieświeżo po pakowaniu próżniowym.

Owo rozwiązanie ma kilka wad – technika wymaga inwestycji w specjalne, nietanie akcesoria, a także zajmuje więcej czasu aniżeli tradycyjne metody składania ubrań.

W czym wysłać ubrania wizytowe, eleganckie?

Eleganckie ubrania (np. spodnie, koszule, sukienki, marynarki, garnitury) składa się wzdłuż rantu, na tzw. kostkę. Omówmy to na przykładzie koszuli. Na początku należy zapiąć kołnierzyk, a następnie co drugi guzik tego ubrania. Kolejny krok to odwrócenie koszuli plecami do góry. Ważne jest, by złożyć do środka jej boki, a następnie złożyć rękawy równolegle do boków. Ostatni etap to złożenie całości na pół.

Jeśli zależy Ci, by elegancka koszula nie pogniotła się zbytnio w paczce lub walizce, użyj prostokątnej tekturowej podkładki (np. kawałka kartonowego pudełka). Połóż ją dokładnie na środku pleców ubrania, a jej krawędzie potraktuj jako linię zgięcia oby stron ciucha do środka. Składanie odbywa się identycznie jak wcześniej – podkładka stanowi dodatkowe zabezpieczenie.

W co zapakować ubrania do wysyłki? Popularne koperty foliowe

Zastanawiasz się, jak zapakować paczkę bez kartonu? Wypróbuj foliopaki. Bardzo często ubrania pakuje się w koperty foliowe o różnych wymiarach i wariantach. To popularna decyzja w momencie, gdy wysyłka dotyczy jednego, ewentualnie dwóch cienkich ciuchów. Jeśli obawiasz się, że koperta foliowa nie zabezpieczy danej odzieży wystarczająco, wypełnij ją od wewnątrz dodatkowo folią bąbelkową, która zabezpieczy ubrania przed wilgocią, uszkodzeniami mechanicznymi. To ów materiał amortyzujący stanowi odpowiedź na pytanie „jak zabezpieczyć odzież do wysyłki w kopercie foliowej lub kartonie”? Sprawdź swoją wiedzę na temat folii bąbelkowej: Jak wykorzystać odpady folii?

W czym wysłać ubrania? Znaczenie kartonów

Ubrania do wysyłki można też zapakować w trwałe i wytrzymałe opakowania kartonowe – to idealne rozwiązanie wtedy, gdy w pudełku ma znaleźć się więcej niż jeden ciuch. Kartony gwarantują bardzo wysoki poziom ochrony – znacznie wyższy niż w przypadku kopert foliowych. Jak zapakować ubrania na Vinted i inne analogiczne platformy modowe? Najwięcej użytkowniczek korzysta z trwałych, mocnych kartonów – klapowych czy fasonowych – mających postać paczek do wysyłek ubrań. Wiedzą one doskonale, jak wysłać ubrania pocztą (doświadczenie nauczyło je podstawowych trików, sztuczek).

Worki papierowe – ekologiczne opakowania na ubrania do wysyłki

Ubrania do wysyłki można również zapakować w papier pakowy lub worki papierowe. Pierwszy produkt często stanowi alternatywę dla folii bąbelkowej. Jego zadanie jest proste – owinąwszy nim odzież, będzie stanowił dodatkową ochronę przed uszkodzeniami i wilgocią. Papier pakowy jest bezapelacyjnie bardziej ekologiczny aniżeli folia bąbelkowa – zwraca na to uwagę coraz więcej osób.

Worki papierowe, uzyskiwane najczęściej z recyklingu, wykorzystuje się często w czasie przeprowadzek. To jedne z najbardziej ekologicznych opakowań na ubrania do wysyłki. Worki papierowe zabezpieczają głównie tekstylia niewielkich rozmiarów. Wyglądają bardzo efektownie. Niektórzy producenci dają możliwość zamieszczenia na nich ciekawych grafik, logo, napisów – stają się wtedy ozdobnymi papierowymi workami.

Różnorodne opakowania na ubrania – tylko w RAJA

Firma RAJA daje wielkie możliwości. Wśród asortymentu sklepu internetowego znajdują się wszystkie omawiane opakowania, tj. kartony, foliopaki, personalizowane (lub nie) worki papierowe. Każdy z podtypów został stworzony w ramach recyklingu. Zainteresowane osoby mogą także zakupić różnorodne akcesoria do pakowania, np. folię bąbelkową, wypełniacze do paczek, taśmę pakową, dyspenser do taśmy.

Zostaw odpowiedź

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *





 

Najpopularniejsze tematy