jak-pakowac-ubrania-w-worki-prozniowe

Jak pakować ubrania w worki próżniowe?

7 min. lektura 25 kwietnia 2023

Pakowanie próżniowe ubrań i innych tekstyliów pozwala zaoszczędzić wiele miejsca – czy to w walizce, przesyłce, szafie. Uważa się, że mogłyby one zmniejszyć swoją objętość nawet o 75% (wiele zależy od tkaniny). Osoby niezaznajomione z tematem mogą nie wiedzieć, jak pakować ubrania próżniowo. Statystyki pokazują jednak, że zdecydowana większość osób, które zetknęły się bliżej z tą kwestią, chwali pakowanie próżniowe. Jak pakować ubrania w worki próżniowe – krok po kroku?

Co jest potrzebne do pakowania ubrań próżniowo?

Pakowanie próżniowe ubrań wymaga wykorzystania kilku przedmiotów: specjalnych worków próżniowych, odkurzacza z samą rurą ssącą (bez szczotki), specjalnej pompki czy zgrzewarki. Do pojedynczego worka próżniowego można spakować jedną lub kilka rzeczy. Owo opakowanie jest przezroczyste, dlatego łatwo zobaczyć, co znajduje się w środku.

Charakterystyka worków próżniowych na ubrania

Worki próżniowe mogą się różnić między sobą wielkością – powinny być dopasowane rozmiarami do przechowywanych ubrań, innych tekstyliów. Wybór jest jednak bardzo duży.

Worki próżniowe różnią się też od siebie sposobem odsysania powietrza. Najpopularniejsze opakowania dysponują specjalnym zaworem, który mocuje się do rury odkurzacza. Inne modele są wyposażone w specjalną pompkę, za której pośrednictwem odbywa się zasysanie. Wymaga ono jednak większego wysiłku, dlatego większość zainteresowanych osób decyduje się na pierwszą opcję.

Worki na ubrania do pakowania próżniowego zazwyczaj wykonane są z przezroczystego tworzywa sztucznego (np. nylonu, poliamidu, folii). Ów plastik zapewnia wytrzymałość, możliwość wielokrotnego użytku oraz zerknięcia do wewnątrz bez konieczności otwierania. Istnieją także worki nieprzezroczyste z niewielkim „okienkiem”, przez które można zobaczyć, co znajduje się w środku. Uważa się je jednak za wysoce niepraktyczne.

Ciekawą opcją są wielofunkcyjne worki próżniowe z wieszakiem. Mają one – jak nazwa wskazuje – zintegrowane uchwyty (wieszaki), dzięki którym można je odwiesić – wraz z konkretnym ubraniem – wygodnie do szafy.

Jak wygląda pakowanie ubrań w worki próżniowe? Jak pakować ubrania w worki próżniowe?

Na początku należy włożyć złożone ubrania do worka próżniowego (przez szeroki otwór z jego boku). Odzież ułóż równomiernie oraz płasko – w miarę możliwości. Najlepiej by było, gdyby cała powierzchnia worka została wypełniona.

Zamknij suwak, ściskając przy okazji przezroczyste opakowanie (powietrze z niego nie może wydostawać się na zewnątrz). Otwór pokrywę okrągłego zaworka, a następnie przyłóż do niego końcówkę odkurzacza. Rura powinna wypełniać szczelnie otwór – tak, by powietrze nie uciekało po bokach. Kolejny krok to włączenie odkurzacza – najlepiej na minimalną moc. Worek próżniowy będzie się stopniowo kurczył po odsysaniu powietrza. Jeśli zauważysz, że któreś miejsce na przezroczystym opakowaniu wolniej opada, ściskaj go tu.

Nie tylko ubrania – co można zapakować próżniowo?

Pakowaniu próżniowemu najczęściej poddawana jest zapasowa pościel i poduszki, a także koce (syntetyczne, grube, wełniane). Worki próżniowe sprawdzą się także świetnie przy pakowaniu małych, pluszowych zabawek, którymi dziecko aktualnie się nie bawi, a nie chcesz ich wyrzucać, oddawać.

Jeśli chodzi o ubrania, pakowanie próżniowe dotyczy najczęściej sezonowej odzieży, np. zimowych i jesiennych płaszczy, pikowanych kurtek, letnich ubrań, czapek i rękawiczek. W przypadku ubrań wierzchnich warto zdecydować się na worki próżniowe z wieszakami, które można powiesić w szafie.

Co warto wiedzieć o zgrzewaniu próżniowym?

Zasada działania pakowania próżniowego przypomina do złudzenia tzw. zgrzewanie próżniowe, w wyniku którego powstają specjalistyczne, wodoodporne opakowania, stanowiące ochronę przed zawilgoceniem, korozją, oddziaływaniem elektrostatycznym. Folia do zgrzewania próżniowego (tzw. rękawy foliowe) ma wiele pożądanych właściwości.

Zainteresował Cię ten temat? Przeczytaj więcej: Przegląd opakowań specjalistycznych – antystatyczne, antykorozyjne, rękawy foliowe.

Rękawy foliowe od RAJA są niezwykle wytrzymałe, odporne na uszkodzenia mechaniczne, wilgoć, działania rozpuszczalników i substancji chemicznych.

Zalety pakowania próżniowego

Najważniejszą zaletą pakowania ubrań próżniowo jest możliwość zaoszczędzenia miejsca – to szczególnie przydatne w miejscach o małym metrażu. Ponadto spakowana odzież znajduje się w szczelnych pojemnikach, dzięki czemu nie docierają do niej wilgoć, pleśń, mole, roztocza, nieprzyjemne zapachy. Worki na ubrania do pakowania próżniowego pozwalają umiejętnie zagospodarować pościel oraz odzież sezonową, rzadko używaną.

Torby i worki próżniowe mają ogromne znaczenie podczas podróży, przeprowadzek – kiedy zwraca się wyjątkową uwagę na ilość dostępnego miejsca. Hermetyczne zamknięcie ubrań skutecznie ochroni zawartość walizki czy przesyłki przed niespodziewanymi sytuacjami (np. wilgocią, uszkodzeniami mechanicznymi i chemicznymi).

Czy pakowanie próżniowe ma jakieś wady?

Znaczącą wadą pakowania próżniowego jest nieestetyczny wygląd ubrań, które przez dłuższy czas znajdowały się w worku próżniowym. Odpowiedź na pytanie „czy ubrania w workach próżniowych się gniotą” jest twierdząca. Wymagają one późniejszego odświeżenia, prasowania. Nie poleca się pakować próżniowo częściej używanej odzieży. Wyjmowanie, ponowne wkładania i zasysanie worków z ubraniami jest znacznie bardziej pracochłonne aniżeli odłożenie na półkę.

Jeśli worek próżniowy zostanie przedziurawiony, przestanie spełniać swoją funkcję. Nie dopuszczaj, by wystające i ostre elementy, klamry do ubrań czy zamki błyskawiczne dotykały powierzchni opakowania – niech znajdują się lepiej w środku ubrania, schowane.

Pakowanie próżniowe ubrań przed przeprowadzką – czy to jedyna opcja? Jak pakować ubrania próżniowo?

Nie da się zaprzeczyć, że pakowanie ubrań w worki próżniowe przed generalną przeprowadzką to doskonały pomysł. Worki próżniowe pozwalają znacząco zmniejszyć objętość ubrań. Podczas przeprowadzki pakuje się do nich najczęściej: kurtki i płaszcze sezonowe, futra i kurtki skórzane, kombinezony, odzież sportową, pościel, ręczniki, a nawet buty.

Nie każdy jednak ma możliwość zaopatrzyć się w specjalny zestaw do pakowania próżniowego. Wiele osób pakuje odzież do worków na śmierci. Jeśli wybierasz taką opcję, koniecznie zaopatrz się w mocne worki z polietylenu o pojemności 120-140 litrów. Przed wysyłką zabezpiecz je dodatkową wytrzymałą taśmą klejącą.

Jak zabezpieczyć odzież do wysyłki w inny sposób? Popularną alternatywą są także pudełka kartonowe z mocnej tektury 5-warstwowej lub 7-warstwowej. Stanowią one idealne zabezpieczenie odzieży przed uszkodzeniami mechanicznymi. Pamiętaj jednak, że kartony nie są wodoodporne – w przeciwieństwie do worków próżniowych. Należy je dodatkowo zabezpieczyć folią stretch, która nie pozwoli, by do wnętrza dostała się wilgoć. Pudełka kartonowe z ubraniami powinny być także odpowiednio zaklejone. Sprawdź, co można wysłać w kopercie, a co powinno być w kartonowym pudełku.

Jak ułożyć odzież w środku, by zapełnić jak najwięcej przestrzeni? Ubrania najczęściej się roluje lub układa w kostkę. Dobra metoda składania pozwoli uniknąć zagnieceń, prasowania po wypakowaniu.

Pudełka kartonowe są także łatwiejsze w weryfikacji. Można je bezproblemowo podpisać imieniem osoby, do której należą dane ubrania, co ułatwi późniejszy proces rozpakowywania.

Zostaw odpowiedź

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *





 

Najpopularniejsze tematy