Jak przygotować hulajnogę do transportu?

6 min. lektura 10 marca 2023

Hulajnoga to jednośladowy środek transportu, który zyskuje coraz większą popularność. Daje ona komfort poruszania się po mieście. Istnieją dwa typy hulajnóg: zwykłe oraz elektryczne. Sposób ich pakowania oraz zabezpieczania (w paczce) jest bardzo podobny. Jedyna różnica tkwi w obecności dodatków ładowarek w hulajnogach elektrycznych. Jak wygląda profesjonalne przygotowanie hulajnogi do wysyłki? Jak wysłać hulajnogę kurierem?

Jak spakować hulajnogę do wysyłki? Przygotowania

Wysyłka hulajnogi będzie bezpieczna i bezproblemowa tylko wtedy, gdy zostanie ona odpowiednio spakowana – do mocnego, trwałego, wytrzymałego pudełka kartonowego o regularnym kształcie prostopadłościanu (najlepiej z tektury 5-warstwowej lub 7-warstwowej). Niezależnie od typu poznaj 4 skuteczne etapy pakowania paczek do wysyłki – opakowanie zewnętrzne, wypełnienie wewnętrzne, zamknięcie, opis.

Jak spakować hulajnogę elektryczną albo zwykłą? Większość hulajnóg jest składanych. Należy to wykorzystać przy pakowaniu, rozkładając ją na części. Jeśli ów jednośladowy środek transportu wyląduje w kartonie w wersji złożonej, będzie bardzo podatny na uszkodzenia mechaniczne podczas przewożenia (nieuniknione uderzenia czy obicia wpłyną negatywnie na całą konstrukcję urządzenia). Najpierw zajmuj się demontażem najbardziej odstających elementów. Zabezpiecz je folią bąbelkową lub innym materiałem amortyzującym, a następnie przymocuj do czołowej części hulajnogi za pomocą taśmy klejącej.

Hulajnoga elektryczna różni się od zwykłej w jednym znaczącym aspekcie – musi być ładowana. W zestawie z nią znajduje się zatem oddzielny zestaw do ładowania. Ładowarka do hulajnogi elektrycznej powinna zostać oddzielnie zapakowana – w woreczek foliowy lub folię bąbelkową (ewentualnie oba), a następnie przymocowana do korpusu tego środka transportu.

Pakowanie i zabezpieczanie hulajnogi krok po kroku

Zastanawiasz się, jak spakować hulajnogę? Pojawiają się dwie szkoły  – według jednych hulajnoga (zarówno zwykła, jak i elektryczna), powinna zostać wysłana w pudełku kartonowym. Inni sądzą, że można obejść się bez kartonu. Omówmy każdy przypadek.

Jeśli hulajnoga znajdzie się w pudełku kartonowym, po włożeniu jej do opakowania całość musi zostać dodatkowo zabezpieczona tzw. wypełniaczami do paczek (flopak, skropak, SizzlePak, folia bąbelkowa, poduszki powietrzne). Owe elementy wypełniają każdą przestrzeń kartonu, chroniąc wnętrze przed uszkodzeniami mechanicznymi, przewracaniem się na boki. Taką paczkę należy zakleić mocno taśmą klejącą. Zapobiegawcze osoby decydują się dodatkowo osłonić całość kilkoma warstwami folii stretch, która nie dopuści do wnętrza wilgoci, zabrudzeń, kurzu. Czy to wszystko? Jeśli chcesz, poznaj niezbędne akcesoria do pakowania.

Jeśli nie chcesz wkładać hulajnogi do pudełka kartonowego, musisz zaopatrzyć się w wyjątkowo dużo rozciągliwej folii stretch. Ów środek transportu i przyklejone do niego odkręcone części należy okleić bardzo dużą ilością tej folii. Za jej pośrednictwem można bezpiecznie i zwarcie złączyć ze sobą pojedyncze części. Zapewnia ona maksymalną ochroną przesyłki. Ma doskonałe właściwości izolacyjne, dobrze przylega do podłoża. Nie ma opcji, by folia stretch odkleiła się od zawartości. Na koniec taka paczka powinna zostać ostatni raz zaklejona taśmą klejącą. Jest już gotowa, by przyczepiać do niej etykietę wysyłkową. Następnym krokiem jest wysyłka hulajnogi – najczęściej kurierem.

Najlepsze wypełniacze do paczek. Czym zabezpieczyć hulajnogę do wysyłki?

Zastanawiasz się, czym wypełnić paczkę do wysyłki? Najpopularniejszym, choć nie stuprocentowo ekologicznym, wypełniaczem do paczek jest folia bąbelkowa. To materiał opakowaniowy do zadań specjalnych – sprawdzi się zarówno w przypadku ciężkiego korpusu hulajnogi, jak i lżejszych, zdemontowanych elementów tego środka transportu.

Ciekawym wypełniaczem do paczek są poduszki powietrzne, wykonane z folii lub papieru makulaturowego (bardziej ekologiczne rozwiązanie). Dzięki swojej lekkości praktycznie nie zwiększają całkowitej wagi przesyłki. Mają jedną wadę – na skutek kontaktu z ostrymi krawędziami mogą ulec uszkodzeniu podczas transportu i wypakowywaniu towaru. Zwróć uwagę, czy w Twojej hulajnodze nie znajdują się szpiczaste kanty.

Flopak, SizzlePak oraz skropak to kolejne ekologiczne wypełniacze do paczek, które zyskują na popularności. Pierwszy z nich jest wykonany z ekstrudowanego polistyrenu. Flopak ma postać elastycznych i lekkich „ósemek”. Jest jednak mało sprężysty, co może odgrywać znaczącą rolę przy zabezpieczaniu tak dużego przedmiotu, jak hulajnoga.

SizzlePak to charakterystyczny wypełniacz, mający postać wąskich, pociętych w zygzaki kawałków papieru Kraft. Biodegradowalny skropak jest podobny do niego (wykonany z materiałów pochodzenia roślinnego). Wyróżnia się niską ceną, lekkością, wyjątkową wytrzymałością, antystatycznością. Z powodzeniem może być stosowany przy wypełnianiu paczki z hulajnogą elektryczną. Wysyłka hulajnogi przy obecności mocnych i trwałych wypełniaczy to klucz do sukcesu.

Ekologiczne wypełniacze do paczek – tylko w RAJA

Firma RAJA dba o pozytywny wizerunek marki oraz środowisko naturalne. Większość oferowanych produktów jest stuprocentowo ekologicznych, biodegradowalnych. Wśród eko wypełniaczy do paczek można odnaleźć m.in.: ekologiczną folię bąbelkową (pęcherzykową), papier krepowany, wypełniacz Flopak, SizzlePak, papier pakowy, przekładki kartonowe, poduszki powietrzne, piankę polietylenową ochronną.

Jak wysłać hulajnogę kurierem?

O ile pierwsza opcja (hulajnoga w kartonie) raczej podchodzi pod przesyłkę standardową, o tyle druga (hulajnoga bez kartonu, z folią stretch) bezapelacyjnie klasyfikuje się jako przesyłka niestandardowa. Należy zaznaczyć to w formularzu zamówienia, znajdującym się na stronie internetowej wybranego przewoźnika. Inne informacje, które trzeba koniecznie zamieścić, to waga i wymiary paczki, a także dane adresowe nadawcy i adresata.

Jeśli hulajnoga jest wyjątkowo cenna (jak większość hulajnóg elektrycznych), warto dodatkowo wykupić dla niej ubezpieczenie.

Po wypełnieniu formularza i opłaceniu usługi zostanie wygenerowana etykieta wysyłkowa, którą należy nakleić na pudełko. Kolejny etap to oczekiwanie na kuriera.

Czy hulajnogę można wysłać paczkomatem?

Wiesz już, jak wysłać hulajnogę kurierem. Istnieje jednak alternatywa. Jeśli wymiary i waga mieszczą się w normie, hulajnogę można wysłać za pośrednictwem popularnych paczkomatów InPost. W formularzu należy podać dane odbiorcy i nadawcy, gabaryty paczki, informacje o zawartości przesyłki (dzięki temu kurier będzie wiedział, z jak delikatnym sprzętem ma do czynienia).

Nadanie hulajnogi w paczkomacie jest banalnie proste, intuicyjne. Na jego ekranie dotykowym należy kliknąć opcję „Nadaj przesyłkę”, a następnie „Mam już paczkę ze specjalną etykietą”. Kolejny krok to zeskanowanie kodu kreskowego z etykiety wysyłkowej. W paczkomacie otworzy się skrytka, do której można włożyć paczkę z hulajnogą – po dokładnym zamknięciu pozostaje czekać na przyjazd kuriera i transport do adresata.

Zostaw odpowiedź

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *





 

Najpopularniejsze tematy