jak-urzadzic-i-podzielic-magazyn

Jak urządzić i podzielić magazyn?

6 min. lektura 18 maja 2023

Dobrze zorganizowany magazyn to gwarancja sukcesu w branży handlowo-wysyłkowej. Kilka wskazówek, jak urządzić magazyn znajdziesz w poniższym artykule. Dzięki temu będziesz w stanie zoptymalizować procesy logistyczne, usprawnić pracę magazynierów, a także łatwiej zarządzać stanami magazynowymi.

Urządzanie magazynu – czy to trudne zadanie?

Odpowiedni układ magazynu to pierwszy krok do optymalizacji działań w firmie. Przygotowanie prawidłowo funkcjonującej hali magazynowej wymaga stworzenia kompleksowego planu działania. Na tym etapie musisz uwzględnić kilka kluczowych czynników:

  • jak najkorzystniejsze wykorzystanie przestrzeni do magazynowania towarów,
  • łatwy dostęp do produktów, co przyśpiesza konfekcjonowanie,
  • wysoki wskaźnik możliwej rotacji towaru pomiędzy regałami,
  • elastyczność w zakresie układania produktów oraz kontrolowania, np. przy inwentaryzacji.

Nie masz doświadczenia w zakresie organizacji przestrzeni magazynowych, a także nie wiesz, jakie jest podstawowe techniczne wyposażenie magazynu? W takiej sytuacji masz tylko dwa wyjścia. Skorzystaj z pomocy profesjonalistów zajmujących się optymalizacją i organizowaniem przestrzeni w magazynie lub zapoznaj się ze wskazówkami, jak urządzić magazyn, aby działał jak najsprawniej.

Więcej na temat tego, jak wyposażyć magazyn e-commerce znajdziesz w poradniku RAJA. To zbiór rzetelnych informacji i wskazówek, które pomogą Ci wyposażyć swoją firmę w niezbędne maszyny, akcesoria i sprzęt magazynowy.

Jak podzielić magazyn? Poznaj strefy podziału!

Optymalizacja rozkładu przestrzeni magazynowej to gwarancja osiągnięcia sukcesu i przyśpieszenia procesów logistycznych w firmie. W jaki sposób można podzielić magazyn, aby usprawnić jego pracę? To dość proste. Choć nie ma uniwersalnego rozwiązania w tej kwestii, warto wykorzystać podział na pięć stref tematycznych.

Strefa załadunku i rozładunku

W tej strefie powinny odbywać się czynności związane z przyjmowaniem towaru na magazyn oraz wydawaniem przesyłek do wysyłki. Tutaj wewnętrzne części magazynu łączą się z tymi zewnętrznymi, czyli tam, gdzie podjeżdżają tiry. Dobrze zorganizowany magazyn powinien mieć jasno wydzieloną strefę załadunku i rozładunku. 

W tym przypadku konieczna jest inwestycja w rampy pośrednie, doki łączeniowe oraz bramy wyjazdowe. Pracownicy w tym sektorze powinni mieć dostęp do wózków paletowych, magazynowych i podstawowych akcesoriów magazynowych.

Strefa przyjęć

To sektor w hali magazynowej, gdzie przyjmowane są paczki dostarczane przez firmy kurierskie. Warto mieć na uwadze, że ta strefa powinna być oddzielona od pozostałych mieszczeń w hali magazynowej. W tym miejscu magazynierzy nie tylko przyjmują towar na stany magazynowe, ale także dokonują: weryfikacji, kontroli jakości oraz sortowania.

W strefie przyjęć niezbędne wyposażenie to pudełka i pojemniki magazynowe, stojaki magazynowe, a także regały stalowe. Pracownicy odpowiedzialni za przyjęcia towarów w tej strefie najczęściej wykorzystują też czytniki kodów kreskowych. Po dokładnej weryfikacji przedmiotów przychodzących następuje ich przeniesienie do strefy magazynowania.

Strefa magazynowania

Dobrze przygotowana strefa magazynowania towaru to podstawa. Produkty przechowywane w magazynie można składować w różnych miejscach: na posadzce lub na regałach magazynowych. Tak naprawdę sposób organizacji przestrzeni magazynowej jest uzależniony od skali działalności przedsiębiorstwa. 

Jeśli w firmie wysyłka odbywa się głównie na paletach (podobnie jak przyjęcia towaru), warto wykorzystać profesjonalne regały paletowe, które są w stanie wytrzymać ogromne obciążenia. Do magazynowania towarów drobnicowych lepiej zainwestować w standardowe regały oraz kuwety i pudełka magazynowe.

Strefa kompletacji

W strefie kompletowania przechowywane są towary, które są w trakcie używane na etapie konfekcjonowania zamówień klienta. Ten sektor również powinien znajdować się w specjalnie wydzielonym miejscu, aby towar magazynowany nie pomylił się z tym przeznaczonym do wysyłki. W przeciwnym razie mogłoby dojść do wystąpienia niezgodności w stanach magazynowych lub nieprawidłowości w wysyłanych paczkach.

Strefa wysyłki

Sektor wysyłkowy to ostatnie miejsce, gdzie paczki kończą swój bieg w magazynie. Po zebraniu towaru i zamknięciu go w opakowaniach kartonowych paczki są przekazywane do strefy wysyłki. W tym miejscu przesyłki czekają na odbiór przez firmę kurierską i dalszy tranzyt – bezpośrednio do klientów.

Jak urządzić magazyn, aby utrzymać w nim porządek?

Organizacja i podział przestrzeni magazynowej ma kluczowe znaczenie w odniesieniu nie tylko do szybkości realizacji zamówień, ale także możliwości utrzymania porządku w hali na co dzień. Urządzanie magazynu w celach reorganizacyjnych można podzielić na kilka kroków.

  1. Opracuj plan działania. Możesz narysować nowy schemat rozmieszczenia regałów, urządzeń magazynowych i stanowisk pracy poszczególnych pracowników.
  2. Ustal, w jaki sprzęt warto zainwestować, aby ułatwić relokowanie towarów i ich bezpieczniejsze składowanie, np. na regałach magazynowych.
  3. Zrealizuj inwentaryzację towaru. To niezbędne, aby zadbać o porządek w przestrzeni magazynowej. Nowe porządki wymagają wyzerowania stanów magazynowych, które były niezgodne z rzeczywistością.
  4. Wybierz najrozsądniejszy układ technologiczny dla swojego magazynu. Możesz zdecydować się na magazyn workowy, przelotowy lub kątowy. Ten pierwszy dzieli magazyn na trzy strefy: dwie dynamiczne i jedną statyczną. Przelotowy system to idealne rozwiązanie dla większych powierzchni magazynowych, natomiast kątowy sprawdzi się tam, gdzie wymagana jest największa przestrzeń do magazynowania.

Powyższe porady to tylko kilka wskazówek, jak utrzymać porządek w magazynie i zapanować nad coraz większą liczbą towarów przychodzących do przechowywania. Pamiętaj, że podstawą zorganizowania przestrzeni w magazynie jest planowanie. Bez odpowiednio rozdzielonych zadań nie będziesz w stanie osiągnąć zamierzonych celów i zoptymalizować procesów w firmie.

Urządzanie magazynu a procesy logistyczne – dlaczego dobra organizacja ma znaczenie?

Nowoczesne firmy zajmujące się handlem internetowym i wysyłką towarów z własnych centrów przeładunkowych stale inwestują w innowacyjne metody reorganizujące pracę magazynu. To nie tylko inwestycja w nowoczesny sprzęt i technologiczne rozwiązania, ale także ciągle planowanie i relokowanie towarów pomiędzy regałami.

Pamiętaj: usprawnienie procesów przyjmowania, rozkładania i konfekcjonowania towarów w magazynie to podstawa do osiągnięcia sukcesu w przyszłości. W ten sposób możesz też zredukować koszty prowadzenia działalności, a to otwiera nowe możliwości w odniesieniu do inwestycji w nowe przestrzenie magazynowe i rozwój przedsiębiorstwa.

Zostaw odpowiedź

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *





 

Najpopularniejsze tematy