Opakowania eko

Jak wygląda proces recyklingu pudeł kartonowych?

4 min. lektura 09 grudnia 2021

Pudełka kartonowe to najbardziej ekologiczne opakowania. Są lekkie, wytrzymałe i świetnie nadają się do transportu przedmiotów o zróżnicowanych gabarytach. Dowiedz się jak przebiega proces ich recyklingu i dlaczego warto je stosować.

 Recykling (inaczej recyklizacja) to bardzo skuteczna metoda ochrony środowiska naturalnego. Jest to proces odzysku, podczas którego materiały odpadowe są ponownie przetwarzane w surowce, materiały i substancje, które mogą być wykorzystane do produkcji nowych towarów. Materiały nadające się do recyklingu są oznaczone kodem recyklingu. Jest to najlepszy sposób zagospodarowania odpadów. Do ponownego przetworzenia idealnie nadają się pudełka kartonowe.

Głównym założeniem procesu recyklingu jest maksymalizacja ponownego wykorzystania odpadów przy jednoczesnej minimalizacji nakładów na ich przetworzenie.

Recykling kartonu

Kartonowe opakowania świetnie nadają się do recyklingu, pod warunkiem że nie mają w składzie tworzyw sztucznych. Chodzi zatem o pudełka kartonowe, a nie np. kartony po napojach.

Pudełka kartonowe bez sztucznych dodatków

Powinny być wyrzucane do pojemników na papier. Karton jest przetwarzany na tekturę, papier gazetowy, papier toaletowy, szary papier pakowy, patyczki do uszu, serwetki, bandaże, opakowania do jajek, doniczki, abażury, filtry do kawy, izolacje samochodowe, a także nowe opakowania kartonowe.

Kartony po napojach i płynnej żywności

Jeśli chodzi o kartony po napojach i płynnej żywności, to powinny trafiać do pojemników przeznaczonych na tworzywa sztuczne. W zakładach recyklingowych trafiają do hydropulpera, gdzie następnie są poddawane procesowi rozwłókniania, a potem mieszaniu. Powstaje z nich gęsta masa, z której produkowane są opakowania kartonowe, papier i tektura.

Recyklingowalne opakowania kartonowe służą także do produkcji płyt meblarskich i budowlanych. Płyty takie wytwarza się z rozdrobnionych, podgrzanych i sprasowanych pod wysokim ciśnieniem kartonów. Masa ta jest jednolita i jednorodna.

Papier należy wrzucać do niebieskiego pojemnika lub do niebieskich worków. Jednak nie powinno wrzucać się do nich papieru wilgotnego, takiego, który miał kontakt z żywnością, zawiera ślady środków chemicznych i budowlanych. Jako surowce wtórne najlepiej sprawdzają się: kartony, ulotki, książki, papier biurowy, gazety.

Etapy recyklingu kartonów

Pudełka kartonowe mogą być poddane recyklingowi na kilka sposobów, ale najpowszechniej stosuje się odzysk celulozy w papierni. Recykling tektury składa się z 5 etapów, tj.:

  • rozwłókniania,
  • mechanicznego usuwania zanieczyszczeń,
  • odbarwienia,
  • bielenie,
  • odwadnianie

Rozwłóknianie polega na zmieszaniu papieru z gorącą wodą, wskutek czego rozdziela się on na włókna celulozowe. Zostaje poddany także wstępnemu czyszczeniu.

Mechaniczne usuwanie zanieczyszczeń polega na usunięciu tzw. ciężkich zanieczyszczeń, a potem masa trafia do sortowników frakcjonatora, w którym jest rozdzielana na krótkie i długie włókna celulozowe. Kolejny etap to zagęszczenie mas.

Odbarwianie ma miejsce w sytuacji, gdy końcowym procesem recyklingu ma być papier gazetowy lub do pisania. Stosuje się flotację, czyli odbarwianie za pomocą pęcherzyków powietrza, które rozdzielają cząstki farby drukarskiej od masy i zostają usunięte.

Kolejny etap to bielenie masy makulaturowej – używa się do niego środków chemicznych – np. podsiarczanu sodowego lub nadtlenków.

Ostatni etap to odwadnianie masy przy użyciu filtrów ślimakowych lub tarczowych. Materiał końcowy jest prasowany i jest gotowy do wyrobu danego produktu – np. pudełka kartonowego.

Kartony z recyklingu – dlaczego warto je stosować?

Przede wszystkim dlatego, że opakowania kartonowe są przyjazne dla środowiska bardziej niż inne. Jest to najbardziej ekologiczna metoda pakowania produktów i paczek do wysyłki. A dlaczego? Bo karton to surowiec wtórny, który nie trafia na wysypisko śmieci, lecz jest poddawany recyklingowi i dzięki temu zyskuje drugie życie, a nawet i trzecie, czwarte itd. Najczęściej powstają z niego nowe opakowania, różne rodzaje papieru oraz płyty meblarskie. Dlatego, jeśli zastanawiasz się jakie opakowania najlepiej wybrać dla swojej działalności, postaw na pudełka kartonowe. Klienci docenią to, że pakujesz ekologicznie.

Ekologiczne pudełka kartonowe w sklepie RAJA

W sklepie RAJA dostępna jest szeroka oferta ekologicznych pudeł kartonowych. Są to opakowania przyjazne środowisku. Kartony z recyklingu stanowią ekologiczną alternatywę dla klasycznych kartonów. Są wykonane w aż 70% z kartonu pochodzącego z recyklingu. Poza tym po użyciu mogą ponownie zostać poddane recyklingowi. Są to m.in. pudełka: fasonowe (pocztowe), płaskie, długie, wzmacniane, z automatycznym dnem, z regulowaną wysokością, owijki na książki, pudełka wykonane z 3-, 5- lub 7-warstwowej tektury falistej.

Sprawdź również:

Zostaw odpowiedź

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *





 

Najpopularniejsze tematy