Jak wykorzystać ponownie kartony w firmie?

5 min. lektura 26 czerwca 2023

Recykling to w dzisiejszych czasach temat numer jeden, szczególnie w firmach produkcyjnych i zajmujących się wysyłką towarów. Większość przedmiotów wysyłanych za pośrednictwem firm kurierskich jest umieszczana w opakowaniach z tektury. Ten surowiec można ponownie przetwarzać w ramach recyklingu. Dowiedz się, co można zrobić z kartonami po wysyłce towaru – poznaj najlepsze metody na recykling kartonów.

Recykling kartonów – na czym to polega?

Wszelkiego rodzaju pudełka kartonowe można ponownie wykorzystać i przyczynić się do zwiększenia poziomu ochrony środowiska naturalnego. Lekkie pudełka z tektury falistej można poddać procesowi recyklingu kartonów. To proces odzysku, dzięki któremu materiały odpadowe są ponownie przetwarzane i wykorzystywane do produkcji, np. opakowań kartonowych.

Proces recyklingu kartonów składa się z 5 etapów.

  1. Rozwłóknianie.
  2. Mechaniczne usuwanie zanieczyszczeń.
  3. Odbarwianie.
  4. Bielenie.
  5. Odwadnianie

Pierwszy proces polega na mieszaniu papieru z gorącą wodą, dzięki czemu uwalniane są włókna celulozowe. Następnie papier przeznaczony do recyklingu jest poddawany usuwaniu zanieczyszczeń – w tym przypadku używa się profesjonalnych sortowników.

Jeśli końcowym produktem recyklingu ma być czysty papier gazetowy, konieczne jest odbarwienie surowca poprzez flotację z pęcherzykami powietrza. Ostatnie dwa etapy to bielenie przy pomocy środków chemicznych praz odwadnianie gotowej masy poprzez prasowanie surowca do pozyskania gotowego arkusza produktu, np. opakowania z tektury falistej.

Dlaczego warto decydować się na recykling kartonów?

Co zrobić z kartonami w firmie, jeśli te zajmują już zbyt wiele miejsca? Jak najbardziej możesz zdecydować się na ich przetworzenie w profesjonalnym zakładzie recyklingu. Dlaczego warto dbać o ponowne wykorzystanie kartonów? Powodów jest kilka:

  • ochrona środowiska naturalnego,
  • mniejsze koszty prowadzenia działalności gospodarczej,
  • minimalizacja produkcji szkodliwych odpadów,
  • poprawa wizerunku firmy, jako przedsiębiorstwa odpowiedzialnego społecznie.

Oddawanie zużytych kartonów do recyklingu to nie wszystko. Jako przedsiębiorca możesz też kupować opakowania z tektury falistej, które są wytwarzane z przetworzonych surowców. Alternatywa to samodzielna produkcja wypełniaczy z kartonu i papieru. W tym przypadku wystarczy zainwestować w systemy do produkcji wypełniaczy papierowych.

Nowoczesna nacinarka do kartonu umożliwia mielenie zużytych opakowań tekturowych, a następnie przetworzenie ich na wypełniacz do paczek. Dzięki temu surowiec nie jest marnowany, a przygotowany materiał można wykorzystywać wielokrotnie.

Co zrobić z kartonami w firmie?

W dzisiejszych czasach liczy się przede wszystkim oszczędność kosztów, ochrona środowiska oraz prowadzenie firmy zgodnie z nurtem społecznej odpowiedzialności biznesu. Chcesz dowiedzieć się, jak składować kartony w magazynie, aby te zajmowały jak najmniej miejsca? Najlepiej przechowywać je pocięte wraz z podziałem na gabaryty. Dzięki temu znalezienie odpowiedniego opakowania podczas przygotowywania paczek jest o wiele łatwiejsze.

Jest też wiele innych sposobów, bo można zrobić z kartonami w przedsiębiorstwie handlowo-wysyłkowym lub w magazynie. Poniżej przedstawiamy kilka przydatnych wskazówek.

  1. Wielkogabarytowe kartony oraz skrzyniopalety możesz wykorzystać do przechowywania drobiazgów na magazynie lub gotowych materiałów operacyjnych. W pudełkach o większych gabarytach bez problemu zmieścisz sprzęt magazynowy, wiertarki, farby czy nawet niepotrzebne wyposażenie magazynu.
  2. Małe i średnie kartony możesz pociąć i przeznaczyć je do pocięcia w maszynie do produkcji wypełniacza. Alternatywnie pudełka nadające się do ponownego użycia warto odłożyć na bok i wykorzystać je przy najbliższej okazji wysyłki towaru drobnicowego.
  3. Mocne kartony z tektury falistej wykorzystaj do przeprowadzki lub odłóż je na bok – być może przydadzą się jeszcze w przyszłości. 
  4. Trwałe opakowania kartonowe mogą posłużyć jako kuwetki na regały magazynowe. Wystarczy dociąć je do odpowiedniego rozmiaru i kształtu, a następnie opisać. Do tego można użyć etykiet samoprzylepnych dostępnych w ofercie RAJA.

Oczywiście w firmach, gdzie kartony z tektury są wykorzystywane na masową skalę, warto zdecydować się na kilka metod ich magazynowania i przetwórstwa. W przeciwnym razie pudełka będą zajmować zbyt dużo miejsca, a finalnie zostaną przekształcone w zwykły odpad.

Masz problem i nie wiesz, jak przechowywać puste kartony w magazynie? Skorzystaj z naszego poradnika i zapamiętaj kilka wskazówek, dzięki którym ponowne wykorzystanie kartonów i ich przechowywanie będzie całkowicie bezproblemowe.

Co można zrobić z kartonami? Domowe sposoby na recykling opakowań

Recykling kartonów to najczęściej wykorzystywany proces przetwórstwa tego typu materiałów. W ten sposób pozyskuje się surowiec, z którego można stworzyć nowe opakowania kartonowe, papier pakowy czy nawet koperty do wysyłki listów. 

Jak rozszerzyć zakres działania i usprawnić ponowne wykorzystanie kartonów? Wystarczy poznać kilka domowych sposobów na przetwórstwo opakowań tekturowych. Zużyte kartony można przeznaczyć na:

  • domek dla lalek,
  • drapak dla kota,
  • pudełko na zabawki,
  • ozdoby i wycinanki,
  • labirynt,
  • i wiele innych…

Jak widzisz, jest naprawdę wiele praktycznych sposobów, dzięki którym możliwe jest ponowne wykorzystanie kartonów przeznaczonych wcześniej do wysyłki towarów. Warto też dodać, że kartony mogą stanowić składnik kompostownika – to materiał w 100% biodegradowalny i doskonale nadaje się do nawożenia roślin.

Recykling kartonów w praktyce – podsumowanie

Proces recyklingu kartonów nie jest skomplikowany, dlatego warto składować zużyty surowiec i przekazywać do firm zajmujących się przetwórstwem. Problem z odpadami papierowymi mają szczególnie przedsiębiorstwa, które na co dzień wysyłają i odbierają setki paczek. Mimo możliwości ponownego użycia wielu opakowań to jednak odpady powstają zawsze, a z czasem stają się wyjątkowo problematyczne.

Dbasz o ochronę środowiska naturalnego i jednoczesne zadowolenie klientów sklepu internetowego? Sprawdź, jak nie pakować paczek w e-commerce. Pamiętaj, że każda źle zapakowana i nadana przesyłka może przełożyć się na niezadowolenie klienta oraz nadmierne zużycie materiałów pakowych – co powoduje większe zanieczyszczenie środowiska.

Your email address will not be published. Required fields are marked *





 

Najpopularniejsze tematy