Gdy kończy się sezon zimowy, w zakamarkach mieszkań i piwnic zalegają narty, deski snowboardowe, łyżwy. U schyłku ciepłych miesięcy chowane są rowery czy rolki. Niektóre osoby, które nie mają wystarczająco dużo miejsca w swoim mieszkaniu na przechowanie sprzętu sportowego, decydują się wysłać je w miejsce, gdzie przeczeka on do kolejnego sezonu. Wysyłka sprzętu sportowego to dość trudne zadanie, które może przysporzyć więcej lub mniej problemów. Wiele zależy od wagi i rozmiaru urządzeń. Jak wysłać sprzęt sportowy kurierem?
Jak dobrze zapakować sprzęt sportowy do wysyłki kurierem?
Aby wysyłka sprzętu sportowego kurierem przebiegła bezpiecznie i bezproblemowo, należy zadbać o odpowiednie zapakowanie i zabezpieczenie. Konieczne będzie pudełko kartonowe z mocnej i wytrzymałej tektury falistej (najlepiej 5-warstwowej lub 7-warstwowej). Wymiary, kształt i rozmiar kartonu powinien być dopasowany do sprzętu sportowego – tak, by narty czy rower nie wystawały poza jego krawędź, róg.
Przesyłka ze sprzętem sportowym musi zostać zmierzona i zważona – dzięki temu będzie można ją przeklasyfikować do odpowiedniego przedziału cenowego u przewoźnika. Istnieje prawdopodobieństwo, że zostanie ona sklasyfikowana jako przesyłka niestandardowa. To droższa opcja, dająca jednakże gwarancję, że pracownicy sortowni oraz kurierzy będą traktować paczkę z wyjątkową ostrożnością.
Jak zabezpieczyć karton ze sprzętem sportowym?
Kolejny krok to odpowiednie zabezpieczenie cennej zawartości. Owo pojęcie uwzględnia amortyzację – między ścianami pudełka tekturowego a sprzętem sportowym musi zachować się kilka cm wolnej przestrzeni, wypełnionej tzw. wypełniaczami do paczek. Będą to m.in. folia bąbelkowa, flopak, skropak, poduszki powietrzne, stare i zużyte gazety, pianka polietylenowa.
Wypełnienie wnętrza kartonu ze sprzętem sportowym to bardzo ważny etap. Przesyłka nie może być w środku ruchoma – istnieje duże prawdopodobieństwo, że niektóre elementy podczas wysyłki sprzętu sportowego mogłyby odpaść czy przesunąć się, uszkadzając sprzęt oraz pudełko. Zapakowany i wypełniony karton powinien zostać także dodatkowo owinięty folią stretch, która uchroni zawartość przed wilgocią, kurzem, zabrudzeniami, uszkodzeniami mechanicznymi (sprawdź zastosowanie i rodzaje folii stretch). Nie zapominaj o etykietach ostrzegawczych (np. „Góra/Dół”), stanowiących informację dla kuriera, że w środku znajdują się wartościowe i cenne przedmioty, sprzęty.
Jak zapakować narty, deskę snowboardową, rower?
Niezależnie od typu przed spakowaniem każdy sprzęt sportowy powinien być wyczyszczony i zabezpieczony. W przypadku nart lub deski snowboardowej należy zabezpieczyć hamulce, aby przylegały i nie odstawały od głównej części. Czubki i rogi tych sprzętów zimowych muszą być owinięte folią – to daje gwarancję ochrony delikatnych i wrażliwych fragmentów, które mogłyby się łatwo zniszczyć podczas transportu.
Zastanawiasz się, jak zabezpieczyć rower do wysyłki? Sytuacja prezentuje się podobnie do zimowych sprzętów sportowych. Przed spakowaniem należy go dokładnie rozkręcić – demontażowi ulegają m.in. oświetlenie, bagażnik, dzwonek, hamulec, uchwyt na bidon. Każdy z elementów powinien zostać owinięty w folię bąbelkową lub papier, a następnie przymocowany do ramy roweru. Nie zapominaj o mniejszych częściach (śrubkach, nakrętkach). Pogrupuj i schowaj je do oddzielnych woreczków, a później także przymocuj do ramy.
Jak przebiega demontaż roweru krok po kroku?
Demontując rower, należy zwrócić uwagę na takie elementy, jak pedały, kierownica, koła, opony, siodełko, błotniki, klamki hamulca. Wszystkie z nich powinny zostać – finalnie – przymocowane do ramy roweru.
Zacznij od kierownicy – odkręć ją lub poluzuj, a następnie umieść wzdłuż ramy osi. Demontaż siodełka jest bardzo prosty – poluzowanie, maksymalnie obniżenie, wyjęcie, przymocowanie do ramy. Jeśli chodzi o opony, najlepiej spuścić z nich powietrze (do połowy). Dzięki temu uchronisz dętki przed niepotrzebnym uszkodzeniem.
Najwięcej pracy zajmie demontaż hamulca – nie wystarczy tylko rozmontowanie tej części. Między klocki hamulcowe w rowerze należy wcisnąć jakiś klin (np. kawałek tektury). Owa czynność ma duże znaczenie. Gdyby podczas transportu kurier niechcący nacisnął na hamulec, klocki nieodwracalnie zacisnęłyby się. Klin zapobiega temu.
Wysyłka sprzętu sportowego o dużych gabarytach
Sprzęt sportowy to także urządzenia wykorzystywane na siłowni, np. rowerek, bieżnia, orbitrek. Przed zapakowaniem ich do kartonu należy się odpowiednio przygotować. Najpierw rozkręcamy dany sprzęt. Następnie owijamy każdy rozkręcony element jakimś mocnym zabezpieczeniem, np. folią bąbelkową. Wyłącz także wszystkie urządzenia pomiarowe (np. licznik). Całość pakujesz do dużego, wytrzymałego, mocnego kartonu w kształcie prostopadłościanu. Możesz przykleić rozkręcone, owinięte elementy do sprzętu za pośrednictwem taśmy klejącej – to daje pewność, że podczas transportu nie pogubią się.
Co zrobić z ciężkim sprzętem sportowym? Jak go wysłać?
Ciężkie sprzęty i akcesoria do ćwiczeń (np. hantle, komplet talerzy do sztangi, sztanga) da się wysłać jako przesyłkę kurierską. Ważne jedynie, by całość mieściła się w wadze maksymalnej paczki, podanej przez przewoźnika. Jeśli paczka z danym sprzętem sportowym jest cięższa, może zostać sklasyfikowana jako przesyłka niestandardowa. To jednak nie wszystko. Niektóre firmy kurierskie zastrzegają, że w przypadku bardzo ciężkiej paczki kurier może potrzebować pomocy adresata przy wnoszeniu do mieszkania, domu. U przewoźnika DPD taka sytuacja następuje wtedy, gdy waga przesyłki przekroczy 31,5 kg, natomiast firma kurierska FedEx podkreśla, że musi to być powyżej 50 kg.
Jak wysłać sprzęt sportowy kurierem? Parametry przewozu
Wybór optymalnej firmy kurierskiej jest uzależniony od rozmiaru, ciężaru przesyłki. Nie musi mieć ona postaci standardowej paczki (prostopadłościennych, kartonowych pudełek) – z uwagi na różny ciężar sprzęt kurierski często bywa traktowany jako niestandardowa przesyłka kurierska.
Każdy przewoźnik ma inne parametry – bywa, że jego kurierzy nie przyjmą paczki, która przekracza określone wymiary, ciężar.
W przypadku kuriera DPD maksymalna waga paczki to 50 kg, a długość – 175 cm. Poczta Polska, oferująca usługi Ekspres 24 i Kurier 24, określa maksymalną wagę paczki jako 30 kg, a długość – 150 cm. FedEx Express jest w stanie przyjąć cięższe (maksymalna waga – 70 kg) i dłuższe (maksymalna długość – 200 cm) przesyłki. Kurier UPS ma podobne parametry (maksymalna waga paczki – 70 kg, a długość – 270 cm). Według zasad kuriera InPost maksymalna waga paczki to 50 kg, a długość – 200 cm.
Przesyłka konduktorska – alternatywa dla typowych przewoźników
Pytanie „jak wysłać sprzęt sportowy kurierem” nie determinuje firm kurierskich jako jedynych możliwych przewoźników. Istnieje inna opcja – przesyłka konduktorska. Niegdyś jej wysyłka była popularnym rozwiązaniem. Obecnie nieco odchodzi w zapomnienie. Nie znaczy to jednak, że polska kolej porzuciła pomysł przesyłek konduktorskich. Odbieranie i wydawanie takich paczek odbywa się na stacjach kolejowych, podczas postoju pociągu. Przesyłkę konduktorską oferują najpopularniejsi polscy przewoźnicy kolejowi – IEC, TLK, Intercity.
Maksymalne wymiary i ciężar przesyłki konduktorskiej są wyraźnie sprecyzowane. Waga paczki nie może przekroczyć 10 kg, największy możliwy rozmiar to 20x40x50 cm, a wartość pakunku nie może być większa niż 1200 zł. Nie każdy sprzęt sportowy da się przewieźć w ramach przesyłki konduktorskiej. Przewóz pociągami pasażerskimi będzie dotyczył tylko niewielkich, lekkich hantli czy sprzętu do pilatesu.
Jesteś głodny szczegółów? Przeczytaj, jak nadać przesyłkę konduktorską.
Mocne i solidne kartony – tylko w RAJA
Firma RAJA wyróżnia się imponującym asortymentem. Klienci mogą przebierać wśród niezliczonej liczby pudełek kartonowych o różnej wysokości, kształcie, rodzaju tektury, charakterze przeznaczenia. Najpopularniejsze typy to: kartony fasonowe, kartony z regulowaną wysokością, kartony z automatycznym dnem, kartony teleskopowe.