jak-zapakowac-aparat-do-wysylki

Jak zabezpieczyć aparat fotograficzny do wysyłki?

6 min. lektura 09 maja 2023

Aparaty fotograficzne często są wysyłane jako przesyłki kurierskie (np. ze sklepu elektronicznego do kupca). To nie jest tani sprzęt, dlatego należy szczególnie zadbać o jego bezpieczeństwo podczas transportu. Aparat fotograficzny musi być wtedy odpowiednio zapakowany i zabezpieczony. Nie oszczędzaj na opakowaniach i innych materiałach do pakowania. Dobra jakość przekłada się na wysoką trwałość – a o to przecież chodzi w wysyłce aparatu. Jak zabezpieczyć aparat do przesyłki?

Jak spakować aparat do wysyłki? Przygotowania

Aparat fotograficzny nie może zostać wrzucony luzem do kartonu. Należy go uprzednio umieścić w firmowym pokrowcu – to ważne, by opakowanie ochronne było oryginalne, prosto od producenta urządzenia, ponieważ wtedy będziemy mieć pewność, że sprzęt jest bezpieczny i stabilny podczas podróży. Inne, niedopasowane pokrowce mogłyby się okazać zbyt luźne lub za ciasne na aparat. W rezultacie podczas transportu doszłoby do uszkodzeń. W pierwszym wypadku sprzęt przesuwałby się na boki, co działa niekorzystnie. W drugim – ścianki pokrowca, napierające na aparat fotograficzny, z pewnością by go uszkodziły mechanicznie.

Aparat fotograficzny powinien znaleźć się w odpowiednim, dopasowanym pokrowcu również z innych względów. Istnieje niebezpieczeństwo, że niezabezpieczony sprzęt zetknie się z pyłkami, kurzem, piaskiem i innymi zanieczyszczeniami, które odłożyły się na paczkach w trakcie transportu furgonetką kurierską. To bardzo zły znak – zagrożenie dla bezpiecznej pracy aparatu.

Jak zabezpieczyć aparat do przesyłki?

Aparat fotograficzny nie jest tanim sprzętem, dlatego sprzedawca musi pamiętać o jak najlepszym zabezpieczeniu towaru przed wysyłką do klienta.

Każdy aparat, obiektyw i akcesoria fotograficzne powinny znajdować się początkowo w swoich oryginalnych kartonach. Owe pudełka zostaną później włożone do większego kartonu, jednak na tym etapie pakowania trzeba wykonać kilka innych kroków. Owiń oryginalne kartony w folię stretch oraz folię bąbelkową. Takie działanie pozwoli zabezpieczyć sprzęt przed uszkodzeniami mechanicznymi, wilgocią. To jednak dopiero początek działań związanych z zagadnieniem, jak spakować aparat do wysyłki.

Teraz zapakuj aparat fotograficzny i resztę zestawu w większy karton, a wolną przestrzeń w pudełku wypełnij za pośrednictwem wypełniaczy do paczek (to dodatkowe zabezpieczenie). Dowiedz się więcej tutaj: Poznaj różne rodzaje wypełniaczy do paczek i pakuj bezpiecznie.

Całość bardzo dokładnie zaklej taśmą klejącą (np. taśmą pakową). Warto użyć etykiet ostrzegawczych (pasuje tu naklejka „Ostrożnie, nie rzucać”), które będą stanowiły informację dla kuriera, magazynierów i sortowników, że w paczce znajduje się cenna zawartość.

Odpowiednie zapakowanie aparatu fotograficznego to coś, czego nie należy lekceważyć przy wysyłce aparatu kurierem. Jeśli zostanie on nadany jako paczka z zadeklarowaną zawartością, w razie uszkodzeń podczas transportu (z winy kuriera, przewoźnika), odbiorca może liczyć na stosowne odszkodowanie. Nieprawidłowe zapakowanie lub luki w zabezpieczeniach staną się natomiast argumentem, by rekompensaty nie wypłacać.

Jak zapakować obiektyw fotograficzny do wysyłki?

Sporo osób (szczególnie początkujących fotografów) kupuje aparaty fotograficzne w zestawie, wraz z obiektywem i akcesoriami. Doświadczeni artyści wizualni od pewnego momentu inwestują już tylko pojedyncze elementy wyposażenia, w tym dobrej jakości obiektywy. To wyjątkowo wrażliwy produkt. Przy jego pakowaniu lepiej zastosować kilka środków bezpieczeństwa (przezorny zawsze ubezpieczony). Jak się okazuje, wiedza na temat tego, jak zabezpieczyć aparat do przesyłki, nie jest tożsama z pakowaniem obiektywu.

Zabezpieczenie obiektywu – pierwszy krok

Jeśli obiektyw jest nowy, nie otwieraj fabrycznego opakowania. Został już wystarczająco dobrze zabezpieczony przez producenta. W przypadku wysyłki używanego obiektywu – bez pierwotnego pudełka – wykonaj kilka kroków. Na początku zapakuj obiektyw do woreczka strunowego – dopasowanego gabarytowo do sprzętu. To bardzo ważny punkt. Niepozorny woreczek strunowy chroni część szklaną obiektywu przed zarysowaniem. Ponadto nie dopuszcza do wnętrza brudu i kurzu. Woreczki strunowe mają szczelne zamknięcie i mocną strukturę. Możesz mieć pewność, że umieszczone w nich obiektywy będą zabezpieczone przed wilgocią, zanieczyszczeniami.

Następny krok to owinięcie obiektywu w folię bąbelkową. Ów produkt jest doskonałym amortyzatorem. Chroni zawartość przed uderzeniami, upadkami z wysokości, wstrząsami, naciskiem innych, ciężkich przedmiotów. Jeśli chcesz dowiedzieć się o nim więcej, przeczytaj: Wszystko, co powinieneś wiedzieć o folii bąbelkowej i jej rodzajach.

Wybierz opakowanie zewnętrzne – drugi krok

Teraz wybierz odpowiednie opakowanie zewnętrzne – najczęściej pudełko kartonowe. To krok, który należy wykonać zarówno przy zabezpieczonym używanym obiektywie, jak i nowym. Karton powinien być względnie dopasowany do fabrycznego pudełka lub pakunku w folii bąbelkowej – ani za duży ni za mały. Pamiętaj o pozostawieniu trochę wolnej przestrzeni, którą zapełnisz wypełniaczami do paczek. Brak wypełnienia to kardynalny błąd. Gdybyś tak postąpił, obiektyw obijałby się o karton w trakcie jazdy, co mogłoby skutkować zniszczeniem. Czym wypełnić paczkę do wysyłki? Można użyć takich wypełniaczy jak: skropak, Flopak. Warto zwrócić szczególną uwagę na pierwszy z nich. To zarówno doskonały amortyzator, jak i stabilizator.

Pozostałe działania – trzeci krok

Zewnętrzne opakowanie stanowi pierwszą warstwę ochronną przed uszkodzeniami mechanicznymi. To jednak nie wszystko. Karton należy dokładnie okleić taśmą klejącą. Następnie owiń go szczelnie folią stretch – ostatecznym zabezpieczeniem przed wilgocią. Na koniec – przezornie – naklej na karton etykietę ostrzegawczą „Ostrożnie, nie rzucać!”. To informacja dla kuriera o delikatnej i cennej zawartości. Będzie wiedział, że z daną paczką należy postępować ostrożnie. Owa naklejka może spowodować, że pakunek zostanie potraktowany jako przesyłka niestandardowa. Minusem tego jest konieczność większej zapłaty za wysyłkę paczki. Znaczący plus to fakt, że przesyłka zostanie inaczej potraktowana na każdej instancji u przewoźnika (nawet w sortowni). Możesz zatem odetchnąć z ulgą i liczyć na dobrą opiekę.

Jak znaleźć dobrego kuriera do sprzętu fotograficznego?

Wiesz już, jak spakować aparat do wysyłki oraz jak zabezpieczyć obiektyw fotograficzny w paczce. Następny krok to wybór kuriera, który przewiezie sprzęt fotograficzny. Musi być przemyślany. Podczas poszukiwań uwzględnij szczegółowe opcje wysyłki aparatu kurierem – dowiedz się, jakie są zasady zabezpieczenia sprzętów wrażliwych (czasem dedykowanych do aparatu).

Wysyłka aparatu kurierem – tylko z produktami od RAJA

Wśród asortymentu sklepu internetowego RAJA możesz odnaleźć wszystkie produkty niezbędne do szczelnego zapakowania i zabezpieczenia aparatu fotograficznego (wraz z zestawem). Możesz przebierać wśród różnego typu opakowań kartonowych (np. kartony z automatycznym dnem, kartony z regulowaną wysokością) oraz wypełniaczy do paczek (Flopak, folia bąbelkowa, poduszki powietrzne), ważnych akcesoriów (taśma pakowa, folia stretch, pochłaniacze wilgoci). Nie musisz lawirować między różnymi sklepami – RAJA ma wszystko, czego potrzebujesz.

Zostaw odpowiedź

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *





 

Najpopularniejsze tematy