W firmach zajmujących się produkcją oraz dystrybucją wyrobów ceramicznych kluczowe jest bezpieczne składowanie i wysyłanie gotowych wyrobów. Delikatna zastawa stołowa sprzedawana przez internet z opcja wysyłki powinna być zabezpieczona tak, aby żaden z elementów nie uległ uszkodzeniu w czasie transportu. Jak zatem zabezpieczyć naczynia w przesyłce, aby klient był zadowolony a towar bezpieczny? Sprawdź poniższy poradnik.
Ceramika w paczkach kurierskich – jak zadbać o bezpieczeństwo wysyłanych naczyń?
Na ten moment kurierem można wysłać praktycznie wszystko – oczywiście w granicach prawa oraz regulaminów stosowanych przez firmy przewozowe. To oznacza, że można też nadać paczką pełne zestawy ceramicznej zastawy stołowej. Niemniej jednak wysyłka takich przedmiotów bywa problematyczna, głównie ze względu na wysokie ryzyko uszkodzenia produktu.
Zobacz kilka wskazówek, które pomogą Ci zabezpieczyć naczynia na czas wysyłki kurierem:
- wybieraj wyłącznie mocne opakowania z tektury falistej,
- na dnie kartonów zawsze układaj warstwę wypełniacza amortyzującego,
- poszczególne talerze i elementy ceramicznej zastawy oddzielaj od siebie przekładkami tekturowymi lub papierem pakowym kraft,
- zawsze staraj się poinformować firmę kurierską o konieczności zachowania szczególnej ostrożności w trakcie przewozu przesyłki z ceramiką,
- jeśli naczynia są ciężkie, podziel zamówienie na kilka mniejszych przesyłek.
To proste, choć przydatne porady, które pomogą Ci przygotować przesyłki z naczyniami tak, aby zawartość paczki nie uległa uszkodzeniu. Twoja firma na co dzień zajmuje się wysyłką wrażliwych przedmiotów takich, jak ceramika lub szkło? W takim razie dowiedz się, jak wysłać lustro kurierem, aby jego powierzchnia i krawędzie nie uległy uszkodzeniu. Tę wiedzę możesz wykorzystać też podczas pakowania wrażliwych naczyń ceramicznych.
Jakie materiały są potrzebne do wysyłki naczyń kurierem?
Zanim przystąpisz do pakowania naczyń wykonanych z kruchej ceramiki, koniecznie zaopatrz stanowisko do pakowania w niezbędne materiały operacyjne. W przypadku przygotowywania naczyń do wysyłki niezbędne są takie rzeczy, jak:
- Pudełka kartonowe – możesz wybrać wersje fasonowe, standardowe pudełka na towary niebezpieczne, kartony z tektury falistej kilkuwarstwowej oraz skrzyniopalety do większych zamówień.
- Koperty bąbelkowe – to dodatkowa forma zabezpieczenia naczyń, które są wysyłane w przesyłce kurierskiej. Pamiętaj jednak, że do koperty zmieścisz najczęściej niewielkie elementy zastawy stołowej, np. ozdobne talerzyki do filiżanek.
- Folia bąbelkowa na metry – bez tego materiału nie da się wygodnie i bezpiecznie zapakować naczyń do wysyłki firmą kurierską. Podczas układania zastawy stołowej w paczce zawsze warto owinąć każdy, chociażby cienką warstwą folii bąbelkowej. W ten sposób ewentualne upadki lub uderzenia zostaną zamortyzowane.
- Papier pakowy kraft – jest niezbędny, jeśli chcesz ochronić powierzchnię naczyń przed zarysowaniami. Talerze mogą delikatnie przesuwać się podczas transportu, dlatego warto dodatkowo owinąć je papierem pakowym. Alternatywa dla papieru to pianka polietylenowa, która łączy w sobie właściwości folii pęcherzykowej oraz papieru kraft.
- Zabezpieczenia narożników – takie elementy przydają się już po zamknięciu kartonu z zapakowanymi naczyniami z ceramiki. Wystarczy umieścić narożniki na rantach opakowania, aby ochronić paczkę przed uderzeniami oraz zamortyzować ewentualne upadki z wysokości.
W trakcie przygotowywania naczyń do wysyłki kurierem warto też mieć w zanadrzu taśmy pakowe i taśmy mocujące. Te pierwsze sprawdzą się podczas jednostkowego pakowania naczyń i zamykania kartonów. Mocujące taśmy do bandowania sprawdzą się wtedy, kiedy realizowana jest wysyłka naczyń w skrzyniopaletach lub w opakowaniach zbiorczych na paletach transportowych.
Pakowanie naczyń do przesyłek kurierskich – krok po kroku
Procedury związane z przygotowywaniem przesyłek kurierskich zawierających naczynia nie są skomplikowane. Załóżmy, że masz już niezbędne materiały pakowe. Teraz musisz wykonać tylko kilka kroków, aby idealnie zabezpieczyć naczynia na czas transportu.
- Ustal, jak duże jest zamówienie na naczynia z ceramiki. Staraj się nie przekraczać wagi 30 kg na jedną przesyłkę. W przeciwnym razie kurier po prostu nie odbierze paczki lub zwiększy się ryzyko jej uszkodzenia.
- Każdy element przygotowywanej zastawy do wysyłki zabezpiecz osobno. Wykorzystaj do tego folię bąbelkową, papier pakowy lub folię polietylenową.
- Przygotuj odpowiednio duże kartony – najlepiej te z tektury falistej 7-warstwowej. Dno opakowania wyłóż miękkim materiałem amortyzującym.
- Ułóż elementy zastawy jeden na drugim, umieszczając między nimi przekładki z tektury.
- Puste przestrzenie uzupełnij wypełniaczem, np. styropianem w granulkach.
- Zamknij przygotowane przesyłki taśmą pakową, oklej etykietami ostrzegawczymi i naklej list przewozowy.
Tak przygotowane paczki z naczyniami możesz bez obaw oddać w ręce kuriera i oczekiwać na pozytywny finał doręczenia przesyłki do klienta.