Wysyłka szklanych przedmiotów wymaga wielu przygotowań. Przedmioty wykonane ze szkła są bardzo kruche i podatne na różne uszkodzenia mechaniczne. Podczas transportu ryzyko ich zniszczenia wzrasta. Jak zapakować, zabezpieczyć i wysłać szkło do wysyłki? Czy ozdobne opakowania na butelki (i na inne szklane przedmioty) mają sens?
Gdzie i jak wysłać szkło? Materiały do pakowania
Prawidłowe pakowanie i zabezpieczanie szklanych przedmiotów wymaga wyposażenia w niezbędne opakowania i akcesoria, które skutecznie zminimalizują ryzyko uszkodzenia delikatnej przesyłki. Konieczne będą m.in.:
- trwałe, wytrzymałe pudełko kartonowe (jedno lub kilka) o dopasowanym kształcie i wymiarach,
- folia bąbelkowa lub papier pakowy,
- różnego rodzaju wypełniacze do paczek,
- naklejki i etykiety ostrzegawcze,
- taśmy klejące do pakowania,
- ewentualne dodatkowe akcesoria, np. tekturowa kratownica do wysyłki wysokich szklanej lub kieliszków.
Czym charakteryzuje się dobre pudełko kartonowe do pakowania szkła?
Pudełka kartonowe, które wykorzystasz do wysyłki szklanych przedmiotów, powinny wyróżniać się dobrą jakością i wytrzymałością. Ich rodzaj, kształt, wymiary są uzależnione od typu szkła. Kieliszki będą pakowane inaczej aniżeli talerze czy szklane dekoracje o niestandardowym formacie. Rozmiar tekturowego pudełka należy dopasować do ilości pakowanego szkła.
Trwałe kartony 5-warstwowe sprawdzą się przy wysyłce wyjątkowo ciężkiego i kruchego szkła, np. zastawy stołowej, pokaźnych szklanych dekoracji domowych. Ich specjalne wersje powinny poradzić sobie także z transportem piwa lub wina. Sprawdź: Transport piwa w butelkach – wymagania.
Jak zabezpieczyć szkło do wysyłki? Folia bąbelkowa jako rozwiązanie
Folia bąbelkowa (pęcherzykowa) ma postać charakterystycznego przezroczystego celofanu z małymi bąbelkami (pęcherzykami). Wyróżnia się właściwościami amortyzacyjnymi. Idealnie nadaje się do pakowania delikatnych, kruchych przedmiotów, np. szkła. Za jej pośrednictwem można zabezpieczyć pojedyncze przedmioty (wystarczy owinąć kilkukrotnie na całej powierzchni) lub zastosować jako wypełniacz do kartonu.
Wypełniacze do paczek
Zastanawiasz się, jak zabezpieczyć szkło do wysyłki przy użyciu wypełniaczy do paczek? Stanowią one niezbędny element każdej przesyłki, nie tylko tej ze szklanymi przedmiotami. Wypełniacze do paczek mają ważne zadanie – wypełnić pustą przestrzeń w pudełku (między ściankami kartonu a transportowanym przedmiotem). Jednym z najpopularniejszych wypełniaczy jest – wspomniana wcześniej – folia bąbelkowa. Innymi ekologicznymi przykładami są flopak, skropak, SizzlePak.
Skropak – charakterystyka
Biodegradowalne wypełniacze typu skropak dopiero zyskują na popularności. Owe niepozorne produkty doskonale dopasowują się do kształtu pakowanych przedmiotów. Dają pewność, że w kartonie nie pojawią się żadne wolne przestrzenie, które spowodowałyby przemieszczanie się pakunku podczas transportu – to szczególnie istotne w przypadku szklanych rzeczy, które należy otoczyć wyjątkową opieką.
Skropak jest wyjątkowo lubiany przez przedsiębiorstwa, które zajmują się wysyłką szklanych, kruchych, delikatnych przedmiotów, wymagających dużego poziomu zabezpieczenia. To produkt wielokrotnego użytku. Dobrze wpasowuje się w każdą – nawet najmniejszą – przestrzeń. Skutecznie zabezpiecza szkło przed odbijaniem się od kartonowych ścianek kartonu, a także sprawia, że cała przesyłka uodparnia się na wstrząsy.
Flopak – co warto wiedzieć o tych wypełniaczach?
Flopak, sprzedawany zazwyczaj w pojemnych workach po kilkaset litrów, jest tanim, ekologicznym i łatwym do utylizacji wypełniaczem do paczek. Dzięki niemu można zabezpieczyć zarówno lekkie, jak i ciężkie przedmioty. Flopak ma postać charakterystycznych chipsów styropianowych o kształcie ósemki. Powstaje z ekstrudowanego polistyrenu. Nie zawiera żadnych toksycznych substancji, jest w pełni bezpieczny dla środowiska.
SizzlePak – charakterystyka
SizzlePak przypomina flopak, jednak został wykonany z papieru. Ma on postać drobnych, papierowych, wyciętych w zygzaku strzępków, które wypełnią każdą przestrzeń. Cechuje się antystatycznością i lekkością. SizzlePak wycisza wstrząsy i zabezpiecza przed nimi całą przesyłkę.
Jak zabezpieczyć szkło do wysyłki?
Jak wysłać szkło tak, by dotarło do adresata w stanie nienaruszonym? Zadbaj o zabezpieczenia. Im szczelniej i dokładniej zabezpieczone szkło, tym większa szansa, że dotrze do adresata w pierwotnym, nienaruszonym stanie. Nawet najmniejsza szczelina czy niedociągnięcie może spowodować tragedię – zniszczenia szklanych przedmiotów.
Najważniejszą techniką zabezpieczania szkła w kartonie jest owijanie i zawijanie. Należy wykorzystać specjalne i popularne materiały ochronne, o których już wspominaliśmy (m.in. folia bąbelkowa, szary papier pakowy). Sposób użycia każdego z nich zależy od osoby pakującej. To ona decyduje, ile warstw danego artykułu zabezpieczającego należy użyć, by transportowane szkło zostało dostarczone w stanie nienaruszonym.
Folia bąbelkowa to najczęstszy wybór osób pakujących i pracowników firm transportowych, magazynów. W RAJA można odnaleźć folię bąbelkową o wielu rozmiarach.
Nieco mniej popularnym, acz bardzo ekologicznym zamiennikiem folii bąbelkowej jest tradycyjny, szary papier pakowy (makulaturowy). Zazwyczaj używa się go do pakowania kartonów (owijania). Nie znaczy to jednak, że nie sprawdzi się przy zabezpieczaniu szkła do wysyłki. W połączeniu z dobrym wypełniaczem stanowi klucz do sukcesu. Czym charakteryzuje się papier pakowy? Jest skuteczni, tani, ekologiczny, lekki, ergonomiczny, a także odporny na uszkodzenia mechaniczne, szkło, promienie słoneczne. Produkuje się go z materiałów odzyskiwanych z recyklingu.
Kolejnym etapem zabezpieczenia przesyłki jest użycie wypełniaczy (jednego z wymienionych wcześniej). Każda, nawet najmniejsza, przestrzeń między ścianką kartonu a transportowanym szklanym przedmiotem musi zostać wypełniona.
Jak zapakować szkło do wysyłki?
Pakowanie przesyłki rozpoczyna się od przygotowania wysokiej jakości pudełka kartonowego. Zgięcia pudełka można dodatkowo zabezpieczyć za pośrednictwem trwałej taśmy do pakowania. Warto obkleić nią także dno od wewnętrznej strony kartonu. Jedna warstwa taśmy to zbyt mało – istnieje szansa, że utraci ona w trakcie podróży samoprzylepne właściwości (np. na skutek kontaktu z wilgocią) i poluzuje się, co będzie skutkowało rozerwaniem pudełka. W takim wypadku lepiej użyć dwóch lub trzech warstw taśmy.
Do tak przygotowanego pudełka wkładasz osobno zabezpieczone (owinięte odpowiednim materiałem) szkło, a następnie wykorzystujesz wypełniacze do paczek. Warto dodatkowo wyłożyć dno kartonu materiałem zabezpieczającym (np. papierem nacinanym, folią bąbelkową). Dodatkowa amortyzacja nigdy nie zaszkodzi.
Opakowania RAJA – idealne do pakowania szkła
Firma RAJA jest certyfikowanym i znanym producentem ekologicznych opakowań kartonowych (np. kartonów teleskopowych, tub kartonowych, pudełek z automatycznym dnem), dodatków i akcesoriów do pakowania, wypełniaczy do paczek. Wszystkie mocne i wytrzymałe kartony, jakie można odnaleźć wśród asortymentu, zostały wykonane z trwałej tektury 3-, 5-, 7-warstwowej. Tylko solidne pudełka są w stanie bezproblemowo pomieścić tak nietrwałe elementy, jak szkło. W połączeniu z prawidłowym zabezpieczeniem zapewniają one jedno – nie ma opcji, by szklana zawartość przesyłki uległa zniszczeniu.
Firma RAJA zdecydowanie wyróżnia się na tle innych przedsiębiorstw z branży opakowaniowej – oferowane produkty są stuprocentowo ekologiczne, biodegradowalne, estetyczne.
Zabezpieczanie kartonu – kolejny etap pakowania szkła
Następny etap pakowania szklanych przedmiotów to zabezpieczenie kartonowego pudełka i dobór oznakowania. Można tego dokonać za pośrednictwem trwałej i wytrzymałej folii stretch, stanowiącej skuteczną ochroną przed niesprzyjającymi warunkami pogodowymi, wilgocią, promieniami słonecznymi.
Ostatni krok to prawidłowe oklejenie pudełka wysyłkowego. Ów etap wiąże się także z użyciem etykiet ostrzegawczych. Charakterystyczne naklejki stanowią informację dla kurierów i pracowników firm dostawczych, że w środku kartonu znajduje się szkło. Muszą oni zatem traktować daną przesyłkę z wyjątkową ostrożnością.
Jak wysłać szkło w ozdobnych opakowaniach?
Szkło (np. alkohol) może być jednak transportowane w formie prezentu. Wtedy pakowanie i zabezpieczenia wyglądają nieco inaczej. Koniecznie zaopatrz się w ozdobne opakowania na butelki. Najpopularniejsze z nich to papierowe, ekologiczne torby na wino. W RAJA można spotkać także wyrafinowane egzemplarze opakowań na butelki – np. pudełko Lezard z efektem skóry jaszczurki lub pudełka Hevea z mocnej mikrofali.
Każde ozdobne pudełko prezentowe musi zostać odpowiednio zabezpieczone – tak samo, jak w tradycyjnych przesyłkach. Przydadzą się charakterystyczne wypełniacze do prezentów, np. ekologiczny, estetyczny wypełniacz SizzlePak lub różnokolorowa bibuła gładka.