Telewizor jest sprzętem RTV, który pojawia się prawie w każdym domu. Jego transport wymaga wielu przygotowań, zabezpieczenia. To wyjątkowo delikatne i kruche urządzenie, które może szybko ulec zniszczeniu, np. na skutek nieprawidłowego spakowania. Na myśl nasuwa się zatem najważniejsze pytanie – jak zabezpieczyć telewizor do wysyłki kurierem? Warto wykorzystać do tego całą gamę produktów z branży opakowaniowej: kartony tekturowe, akcesoria i dodatki do pakowania przesyłek, różne wypełniacze wolnej przestrzeni.
Jak zabezpieczyć telewizor do wysyłki? Przydatne akcesoria
Jak wysłać telewizor? Istnieje kilka podstawowych elementów, w które warto zainwestować przy zabezpieczaniu sprzętu RTV do wysyłki. Konieczne będzie pudełko kartonowe (o właściwych rozmiarach), różne taśmy (np. stretch), piankowe lub styropianowe narożniki ochronne, a także plastikowe torebki.
Karton na telewizor – jakie cechy powinien spełniać?
Najlepszym kartonem, w jaki można zapakować telewizor, jest jego oryginalne pudełko. Nie każdy jednak przechowuje stare opakowania po urządzeniach RTV i AGD. W takim wypadku najlepiej zamówić wytrzymały karton z tektury falistej.
Jak wybrać dobry karton klapowy? Najlepiej zmierzyć telewizor po przekątnej.
Opakowania Raja – idealne kartony do wysyłki telewizora
Firma Raja jest certyfikowanym producentem ekologicznych opakowań kartonowych (idealnych do przewozu ciężkich przedmiotów, np. telewizorów), akcesoriów i dodatków do pakowania, wypełniaczy do paczek. Wśród najpopularniejszych produktów w asortymencie można odnaleźć m.in. pudełka z automatycznym dnem, tuby kartonowe, kartony teleskopowe. Mocne i wytrzymałe kartony są najczęściej wykonane z tektury 3-, 5-, 7-warstwowej.
Tym, co wyróżnia firmę Raja na tle innych przedsiębiorstw z branży opakowaniowej, jest stuprocentowa ekologiczność i biodegradowalność oferowanych produktów. Jeśli zależy Ci na połączeniu dwóch aspektów (ochrony środowiska i wysokiej jakości) – już wiesz, gdzie się udać.
Dodatkowe akcesoria do pakowania telewizora
Pakowanie pudełek z telewizorem wymaga wykorzystania różnych akcesoriów – to one stanowią drugorzędną odpowiedź na pytanie, jak zabezpieczyć telewizor do wysyłki. Przyda się taśma o dużej wytrzymałości. Dzięki niej uda się zakleić wszystkie newralgiczne punkty. Aby telewizor nie został uszkodzony podczas transportu, jego rogi (szczególnie narażone na uderzenia, zarysowania i inne uszkodzenia mechaniczne) warto włożyć w charakterystyczne narożniki piankowe lub styropianowe. To pozwoli skutecznie zabezpieczyć krawędzie urządzenia.
Decydując się na wysyłkę telewizora, można także użyć różnych środków ochronnych, amortyzujących (np. folię bąbelkową). Wypełnienia do przesyłek zapełnią przestrzeń między urządzeniem i pudełkiem. Wiele osób decyduje się kilkakrotnie owinąć telewizor folią stretch. To dobry pomysł – urządzenia RTV są wyjątkowo delikatnym i kruchym sprzętem. Jedno uderzenie w niezabezpieczoną przesyłkę może sprawić, że telewizor zostanie trwale uszkodzony. Sprawdź, dlaczego warto wybrać folię stretch do opakowania.
Telewizor to nie tylko sam sprzęt. Dołączone są do niego różne śruby, piloty, przewody, nakrętki. Takie drobne elementy można zapakować w wodoodporne torebki foliowe. To idealne rozwiązanie na stworzenie suchego, bezpiecznego miejsca. Dobrym pomysłem jest również przymocowanie takiej torebki (za pośrednictwem taśmy) do uchwytu telewizora lub jego podstawy. Daje to pewność, że śrubki i nakrętki nie zgubią się podczas transportu.
Jak zabezpieczyć telewizor do wysyłki? Znaczenie odpowiedniego zapakowania
Telewizor jest połączony z wieloma przewodami. Przed zapakowaniem warto zrobić zdjęcie tylnej części urządzenia, aby wiedzieć, dokąd prowadzą poszczególne kable. To pomoże uniknąć ewentualnych problemów z konfiguracją telewizora w nowym miejscu. Dodatkowo każdy przewód (zewnętrzny, wewnętrzny) powinno się oznaczać za pośrednictwem taśmy maskującej i markera.
Instrukcja do telewizora to podstawa. Dzięki niej można się dowiedzieć, jak zdemontować różne części urządzenia (nie uszkadzając przy okazji żadnego z innych elementów), np. uchwyt, stojak.
Przed zapakowaniem telewizora należy również dokładnie wyczyścić cały sprzęt. Ważne jest, by każdy zakamarek został przetarty suchą, miękką ściereczką. Wbrew pozorom, to bardzo ważny krok. Najprawdopodobniej podczas transportu po kartonie będą się przesuwać cząsteczki kurzu, które mogą zatkać wewnętrzną elektronikę telewizora lub nawet porysować ekran.
Telewizor można owinąć w folię bąbelkową, papier pakowy, piankową powłokę. Jeśli zdecydujesz się dodatkowo użyć liny (stosunkowo niepolecane rozwiązanie), pamiętaj, by sznurek nie stykał się z ekranem. Naprężona lina może wyrządzić dużą szkodę podczas transportu.
Zanim zastanowimy się, gdzie i jak wysłać telewizor kurierem, powinniśmy zabezpieczyć się przed ewentualnymi problemami podczas transportu. Warto zrobić zdjęcie całej przesyłki. Jeśli podczas transportu dojdzie do jakichś zniszczeń, będziesz mógł się ubiegać o odszkodowanie od firmy kurierskiej – fotografie są dowodem na prawidłowe zapakowanie paczki.
Pozycja telewizora do transportu – czy to istotne?
Zazwyczaj zaleca się transport telewizorów w pozycji pionowej, nie poziomej, na płasko. Wynika to z charakteru przewozu przesyłek – ewentualne paczki, które znajdowałyby się na sprzęcie RTV, mogłyby wywołać nacisk na ekran, co wiązałoby się z trwałym uszkodzeniem. Leżący na płasko telewizor mógłby również ulec zniszczeniu na skutek drgań i wibracji, wydawanych w wyniku jazdy samochodem kurierskim. Istnieje prawdopodobieństwo, że spowoduję one pęknięcie lub uszkodzenie ekranu telewizora. Odpowiednia pozycja sprzętu RTV to kolejna odpowiedź na pytanie, jak zabezpieczyć telewizor do wysyłki.
Jak wysłać telewizor? Wymogi firm kurierskich
To, w jaki sposób i jak wysłać telewizor, jest uzależnione głównie od jego gabarytów i wagi. Firmy kurierskie mają nieco inne wymogi dotyczące metody transportu urządzeń RTV i AGD, dlatego lepiej uprzednio zapoznać się z konkretnymi zasadami.
Niektóre telewizory (o niskiej przekątnej i wadze mniejszej niż 30 kg) mogą być zazwyczaj wysyłane zwykłą paczką kurierską – jako przesyłka niestandardowa. Są one traktowane wyjątkowo ostrożnie, sortowane ręcznie, nieustawiane na dnie, lecz na innych paczkach. Nadanie telewizora w ramach przesyłki standardowej jest błędem – to niemal gwarancja uszkodzenia. Takie paczki są sortowane mechaniczne, bez wyjątkowej ostrożności.
Inne, znacznie większe sprzęty RTV i AGD w firmach kurierskich są zazwyczaj umieszczane na paletach w standardzie EURO (wymiary 120 cm x 80 cm).
Szczególnie istotne jest także odpowiednie oznaczenie przesyłki, czyli zastosowanie naklejek ostrzegawczych, np. „Ostrożnie”, „Góra/Dół”. Dzięki nim pracowni sortowni w danej firmie kurierskiej będą mieli pewność, że w danej paczce znajduje się delikatne, kruche urządzenie. To daje gwarancję bezpiecznego transportu szkła (w tym wypadku – plazmy).
Dodatkowe ubezpieczenie przesyłki – czy warto?
Wiele osób decyduje się wykupić dodatkowe ubezpieczenie telewizora (kwestia staje się tym bardziej paląca, im wyższej klasy sprzęt). Cena za nie jest zbyt wygórowana. Dodatkowe ubezpieczenie sprzętu RTV pozwoli zminimalizować ryzyko strat spowodowanych zagubieniem, zniszczeniem paczki. Jeśli telewizor zostanie uszkodzony podczas transportu, firma kurierska może zapłacić adekwatne odszkodowanie.