Sklepy internetowe związane są z różnymi działalnościami – od książek i ubrań po produkty hand made, np. ceramiczne kubki, ozdobne szklanki, porcelanowa zastawa stołowa. Wysyłka takich delikatnych produktów wymaga użycia mocnych i trwałych materiałów opakowaniowych. W jaki sposób należy zapakować i zabezpieczyć kubek do wysyłki?
Jak zapakować i zabezpieczyć kubki do wysyłki?
Kubek jest dość wrażliwym przedmiotem, który może szybko ulec zniszczeniu podczas transportu – jeśli został nieodpowiednio spakowany i zabezpieczony. To podstawa bezpiecznego przewożenia i przenoszenia ceramicznych czy szklanych rzeczy. Wiedza, jak pakować delikatne przedmioty, jest niezwykle istotna i przydatna w wielu momentach.
Pakowanie kubka do wysyłki – podstawowe sposoby
Kubek można zapakować dwojako – do tradycyjnego pudełka kartonowego (zbliżonego wielkością do transportowanego przedmiotu) lub specjalnego pudełka na kubek. Inwestuj jedynie w takie kartony, które zostały wykonane z grubej tektury wielowarstwowej (np. tektury falistej 3-warstwowej, 5-warstwowej). Owo pudełko stanowi najważniejsze zabezpieczenie przed czynnikami zewnętrznymi, uszkodzeniami mechanicznymi. Drugie miejsce piastują inne, równie ważne produkty – wypełniacze do paczek, folia bąbelkowa i stretch, taśmy klejące, i wiele innych.
Jak zabezpieczyć kubek do wysyłki?
Elementem, który należy otoczyć szczególną uwagą przy zabezpieczaniu kubka, są jego uszka. To najbardziej narażona na zniszczenia część naczynia – w razie uderzeń czy innych perturbacji. Uszka powinny być dokładnie, kilkukrotnie owinięte folią bąbelkową. To doskonały amortyzator wstrząsów i uderzeń – zawdzięczamy to obecności pęcherzyków z powietrzem, które świetnie pochłaniają drgania i nie dopuszczają, by potencjalne uderzenia wniknęły w strukturę kubka. To jednak nie koniec. Powinieneś również otoczyć cały kubek (z każdej ze stron) dodatkową warstwą foli bąbelkowej. Im grubsza warstwa tego materiału, tym lepiej. W rezultacie otrzymasz ściśnięte, lekko przezroczyste zawiniątko.
Dobrym pomysłem jest również zabezpieczenie wnętrza kubka. Nie musi być to folia pęcherzykowa. Można wykorzystać zwinięty papier pakowy czy fragmenty starych gazet.
Czym wypełnić karton z kubkiem?
Wiesz już, jak zapakować kubek. Znasz także podstawowe sposoby zabezpieczenia tego naczynia. To nie wszystko. Pusta przestrzeń między zawiniątkiem z folii bąbelkowej a ściankami kartonu musi zostać maksymalnie wypełniona. Przysłużą się do tego tzw. wypełniacze do paczek. Najpopularniejszymi rodzajami są – tu zero niespodzianki – folia pęcherzykowa, skropak, flopak, SizzlePak, ekologiczne poduszki powietrzne, papier pakowy, wełna drzewna. Jeśli nie masz dostępu do specjalistycznych materiałów, możesz wykorzystać też zmięte stare gazety.
Wybór wypełniacza do paczek zależy od indywidualnych preferencji. Warto uprzednio zapoznać się ze specyfikacją każdego z nich, po czym wybrać ten, który – według Ciebie – najlepiej zabezpieczy paczkę z kubkiem.
Jak zapakować kubek? Pomoc od RAJA
Firma RAJA, jako czołowe przedsiębiorstwo w branży opakowaniowej, stawia na ekologię, roślinność, miłe spędzanie czasu wśród natury. Pudełka kartonowe – zarówno zwykłe, jak i ozdobne – zostały wykonane z ekologicznej tektury, poddanej recyklingowi. W RAJA nie da się nudzić. Zwróć uwagę na pudełka kartonowe o różnych wymiarach, pudełka ozdobne oraz wszystkie dodatki, niezbędne do poprawnego zapakowania przesyłki kurierskiej – nawet z taką niepozorną zawartością jak kubek.
Jak zapakować kubek? Jak zabezpieczyć zewnętrzną część kartonu z kubkiem?
Pudełko kartonowe, w którym znajduje się kubek, jest narażone nie tylko na uszkodzenia mechaniczne, ale i wilgoć. Najlepszą ochronę przed potencjalnym kontaktem z wodą stanowi folia stretch. Sposób jej zastosowania jest bardzo prosty – wystarczy nią kilkukrotnie owinąć karton.
Podczas pakowania kubka (i każdego innego przedmiotu szklanego czy ceramicznego) nie można także zapomnieć o prawidłowym zaklejeniu paczki. Konieczna będzie zatem taśma pakowa. Najlepiej okleić nią paczkę ze wszystkich stron, skupiając się szczególnie na krawędziach oraz miejscach otwarcia (zarówno od góry, jak i od dołu). Pamiętaj, że dobre oklejenie pudełka tekturowego to gwarancja bezpieczeństwa cennej zawartości.
Finalnymi dodatkami, których lepiej nie pomijać w przypadku delikatnych, kruchych przedmiotów, są specjalne etykiety ostrzegawcze (najczęstsza to: „Uwaga, szkło!”). Stanowią one informację dla kuriera, sortowników i magazynierów, że wewnątrz przesyłki znajduje się cenna rzecz, z którą należy się obchodzić ostrożnie. Naklejenie na paczkę niepozornej etykiety ostrzegawczej zwiększa szanse na to, że kubek dotrze w całości, w stanie nienaruszonym, do adresata.
Pakowanie kubków na prezent – jak to wygląda w praktyce?
Kubki, jako zawartość przesyłki, najczęściej są wysyłane przez firmy e-commerce, realizujące zamówienia swoich klientów. Wiele osób zamawia naczynia i zastawę stołową jako prezent dla wybranej osoby. Liczy na to, że sklep internetowy wyśle kubek w ozdobnym opakowaniu. Jednym z najprostszych, dekoracyjnych pojemników jest estetyczna tuba z wieczkiem – taka, by pasowała idealnie do każdego kubka. Wnętrze takiego pakunku można wypełnić ozdobnymi wypełniaczami, np. SizzlePakiem.
Pakowanie kubka do wysyłki w papier ozdobny lub celofan – o co chodzi?
Jak zapakować kubek w papier ozdobny? Znajdź taki wzór, który najbardziej odpowiada Twojemu gustowi. W RAJA można odnaleźć szeroką gamę papierów ozdobnych – począwszy od klasycznych, z motywem bożonarodzeniowym, a skończywszy na błyszczących, połyskujących brokatem. Zainteresowane osoby mogą także przebierać wśród tzw. folii celofanowych, folii metalizowanych. Konsultanci i doradcy, pracujący w RAJA, mogą pomóc znaleźć złoty środek w wielu sytuacjach (związanych z branżą opakowaniową) – nawet w przypadku takich pytań, jak: „jak zapakować kubek w celofan”.
Ozdobne pudełko z wieczkiem
Kolejny przykład ozdobnego opakowania na kubek to klasyczny, acz kolorowy karton z zamykanym wieczkiem. Jego wnętrze może wypełniać rafia naturalna (ładny, skuteczny amortyzator i wypełniacz). Kubek w pudełku tekturowym powinien zostać także owinięty folią bąbelkową.
Zestaw kubków – uniwersalny prezent
Jeśli klient zamawia kilka kubków jako prezent, do takiej kombinacji przyda się większy karton wykrojnikowy. Zestaw naczyń trzeba otoczyć folią bąbelkową. Dobrze jest, jeśli mają one swoje oryginalne, ozdobne opakowania. Wtedy po prostu wypełniasz pustą przestrzeń SizzlePakiem, a całą przesyłką owijasz ozdobną kokardą.
Kosze prezentowe – kolejne miejsce na dekoracyjne kubki
Ceramiczne, ozdobne kubki można podarować kontrahentom, klientom czy pracownikom w postaci koszy prezentowych (inne tutejsze typowe upominki to szklane butelki, słoiczki ze świecami, czekoladki i inne słodycze, kalendarze). Decydując się na takie rozwiązanie, musisz nabyć wiedzy, jak zapakować kosze prezentowe dla klientów.
Nie tylko ceramika. Jak zapakować kubek ze szkła, szklanki, słoiki?
Pakowanie szklanych przedmiotów (w tym kubków wykonanych z tego tworzywa) wymaga precyzji działania, delikatności. Przydadzą się nie tylko tradycyjne elementy (pudełka kartonowe, wypełniacze do paczek, folia bąbelkowa, folia stretch, taśma klejąca, naklejki ostrzegawcze), ale i:
- Skrzyniopalety drewniane (do pakowania słoików, szklanek w ilościach hurtowych),
- Specjalne kartony i pudełka na butelki,
- Rękawy siatkowe lub tekturowe na butelki (inny sposób zabezpieczenia przesyłki).
Świadomość, jak zapakować słoiki do wysyłki, jest cenna.