Przewóz leków to dziedzina logistyki, która wymaga szczególnej uwagi. Metody wskazujące, jak pakować leki uwzględniają wykorzystanie foliopaków, opakowań termicznych oraz kartonów tekturowych. Przewóz leków wymaga też także odpowiednich temperatur w komorach przewozowych. Producentów, dystrybutorów i przewoźników obowiązują też ścisłe regulacje prawne związane z transportem produktów farmaceutycznych.
Czy w paczce można wysłać produkty farmaceutyczne?
W przypadku transportu międzynarodowego przewóz leków na receptę jest zakazany. Realizowanie wysyłki leków (szczególnie tych na receptę), może wiązać się z konsekwencjami prawnymi. Ministerstwo Zdrowia w Polsce regularnie publikuje listę produktów farmaceutycznych, których nie można wywozić za granicę kurierem bez odpowiedniego zezwolenia. Takie działania często wiążą się z ryzykiem nałożenia wysokich kar finansowych na nadawcę.
Większość przewoźników krajowych uwzględnia w swoich regulaminach, że nadawca wysyła ów produkty na własną odpowiedzialność. W przypadku zniszczenia lub zaginięcia paczki nie ma możliwości wypłaty odszkodowania w ramach złożonej reklamacji.
Wysyłka produktów farmaceutycznych w paczkach powinna odbywać się zachowaniem odpowiednich norm i procedur. Wysyłka leków kurierem przez osoby prywatne wymaga zabezpieczenia towaru wewnątrz. Najważniejsze, aby fiolki z lekarstwami nie uległy zniszczeniu. Leki na czas przewozu powinny mieć zapewnione odpowiednie warunki. Większość substancji chemicznych może reagować na nagłe zmiany temperatur. To skutkuje uszkodzeniem leku, a ten nie będzie przydatny do spożycia.
Niektóre leki mogą być uznawane za produkty niebezpieczne. W takiej sytuacji konieczne jest stosowanie specjalnych metod zabezpieczających przedmioty na czas transportu. Więcej o wysyłce towarów niebezpiecznych można przeczytać na naszym blogu.
Warunki przewozu leków w Polsce – najważniejsze informacje
Wiele firm przewozowych na terenie Polski świadczy usługi przewozu leków. Przed nadaniem paczki, warto wiedzieć, jak zapakować leki. Niektóre wyroby farmaceutyczne należy przewozić i przechowywać w odpowiednich temperaturach i wilgotności powietrza. Największym problemem logistycznym dla przewozu lekarstw jest utrzymanie tzw. zimnego łańcucha dostaw. Niektóre leki na receptę muszą być transportowane w temperaturze od 2 do 8 stopni Celsjusza. Bez nowoczesnej floty pojazdów zrealizowanie bezpiecznego przewozu jest praktycznie niemożliwe.
Zależnie od kategorii produktów leczniczych, można je przewozić także w przedziałach temperaturowych od 8 do 15 i od 15 do 25 stopni Celsjusza. Utrzymanie takich wartości w komorach przewozowych jest mniejszym problemem.
Za prawidłowy transport leków w Polsce odpowiada: producent, dystrybutor i przewoźnik. Służby sanitarne oraz firmy farmaceutyczne sprawują kontrolę nad tym, jak transportowane są wyroby farmaceutyczne. W trakcie ewentualnej kontroli sprawdza się temperaturę przewozu, wilgotność powietrza oraz sposób zabezpieczenia towaru na czas tranzytu.
Uwaga! Zgodnie z przepisami transportu leków w Polsce, produkty lecznicze, nie mogą być przechowywane w komorach przeładunkowych dłużej niż 36 godzin. Wymogiem jest też przewożenie lekarstw w oryginalnych i szczelnie zamkniętych opakowaniach lub kartonach zbiorczych.
Jakie materiały operacyjne użyć do pakowania leków?
Do pakowania leków można użyć: taśmy pakowej, foliopaków, opakowań kartonowych, a także kopert z pęcherzykami powietrza. Producenci i hurtownicy powinni wiedzieć, jak wysyłać leki zgodnie z aktualnymi przepisami. Kluczowe jest także poprawne zabezpieczenie wyrobów farmaceutycznych. Jakiekolwiek uszkodzenia czy nawet oddziaływanie promieni UV na leki może wpływać niekorzystnie na składniki w nich zawarte. Jak zapewnić pracownikom magazynu możliwość szybkiego, wygodnego i bezpiecznego pakowania leków do wysyłki? Wystarczy wykorzystać:
- Opakowania izotermiczne – to dobry sposób, aby zabezpieczyć leki przed zmianami temperatur. Izotermiczne wnętrze pudełka pozwala na utrzymanie jednolitej temperatury paczki nawet poza komorą chłodniczą.
- Opakowania do transportu towarów niebezpiecznych – są niezbędne w przypadku wysyłki leków o wysokiej zawartości chemikaliów w składzie. Pudełka z tej kategorii są najczęściej pokryte papierem kraft oraz wyposażone w worek foliowy PE. Nawet w razie uszkodzenia fiolki z lekami jej zawartość nie wydostanie się poza opakowanie.
- Koperty bąbelkowe – stworzone do przewozu drobnych lekarstw wrażliwych na uszkodzenia mechaniczne. Szklane fiolki oraz buteleczki można włożyć do koperty amortyzującej.
- Wypełniacze do paczek – przydatne do wypełnienia pustych przestrzeni w opakowaniach kartonowych. Wypełniaczem można unieruchomić leki wewnątrz paczki, co zmniejsza ryzyko ich uszkodzenia, np. w trakcie przewozu po wyboistych drogach.
Wiedza o tym, jak zapakować leki przydaje się zarówno producentom, jak i magazynierom odpowiedzialnym za pakowanie farmaceutyków. Wyjątkowo przydatnym materiałem operacyjnym jest taśma klejąca. Może zapobiegać wyciekom substancji z paczek. Do wysyłki leków niezbędne są etykiety ostrzegawcze. Pakowanie leków wiąże się z koniecznością dopełnienia wielu formalności i zachowania odpowiednich warunków przewozu. To samo tyczy się zasad nadawania przesyłek lotniczych – ten temat głębiej poruszyliśmy na naszym blogu.
Poprawne oznakowanie gotowej przesyłki to gwarancja bezpiecznego transportu leków. W ten sposób można poinformować kuriera o wymaganej temperaturze przewozu lub konieczności zachowania szczególnej ostrożności.
Ile kosztuje wysyłka leków kurierem?
Wysyłka leków kurierem jest znacznie droższa niż standardowe przesyłki. Utrzymanie zimnego łańcucha dostaw to spore wyzwanie dla firmy przewozowej. Z tego względu jednostkowa cena wysyłki paczki z lekami może sięgać nawet do kilkuset złotych. Firmy transportowe najczęściej nie realizują wysyłki farmaceutyków na zlecenie osób prywatnych. Usługi tranzytowe towarów niebezpiecznych i leków są skierowane głównie do producentów i dystrybutorów. Aby poznać dokładne koszty przewozu produktów farmaceutycznych, wystarczy skontaktować się z firmą przewozową. Niestety nie wszyscy przewoźnicy są w stanie świadczyć zimny łańcuch dostaw. Do tego niezbędna jest nowoczesna flota pojazdów chłodniczych, które generują znacznie większe koszty przewozu.
Jak wysyłać leki, aby utrzymać maksimum bezpieczeństwa?
Sprawdzonych wskazówek, jak zapakować leki jest mnóstwo. Kluczowe jest wykorzystanie termicznych opakowań kartonowych, folii bąbelkowej oraz wypełniaczy. Producenci i przewoźnicy mogą też wykorzystać pęcherzykowe koperty. To dobry sposób, aby zabezpieczyć delikatne fiolki, np. ze szczepionkami.
Nieco więcej o bezpiecznych materiałach operacyjnych można przeczytać w blogu: Rodzaje bezpiecznych kopert, których nie powinno zabraknąć w firmie.
Transport leków firmą kurierską jest niezbędny, aby przewieźć farmaceutyki od producentów do punktów sprzedaży i dalszej dystrybucji. Firmy przewozowe są zobowiązane umownie do utrzymania zimnego łańcucha dostaw, natomiast producenci do zabezpieczania leków na czas tranzytu. Tylko wtedy, kiedy lekarstwa są przewożone w należytych warunkach, nie powstaje ryzyko, że stracą swoje właściwości lub ulegną uszkodzeniu.