Przeprowadzka to dość problematyczne zadanie, które nie sprawia przyjemności. Żmudne pakowanie, transport i wypakowywanie dobytku zajmuje dużo czasu. Osoby przeprowadzające się muszą się zaopatrzyć w specjalistyczne kartony, do których będą pakować rzeczy osobiste. Zakupione pudełka kartonowe wędrują do klienta w postaci płaskiej, niezłożonej. Aby wykorzystać ich potencjał, należy złożyć je – według określonych zasad, kroków. Sposób składania może się różnić w zależności od typu kartonu. Jak złożyć karton przeprowadzkowy? Jakich zasad się trzymać podczas składania?
Rodzaje kartonów wysyłkowych, przeprowadzkowych
Zastanawiasz się, jak składać pudełka kartonowe? Każdy typ formuje się inaczej. Istnieją różne rodzaje pudełek kartonowych, wykorzystywanych do magazynowania, sprzedaży wysyłkowej, przeprowadzek. Najpopularniejsze z nich to kartony klapowe oraz fasonowe (wykrojnikowe). Te pierwsze wyróżniają się niską ceną, niewielką wagą, możliwością szybkiego montażu. Mogą jednak okazać się niewystarczające na przewóz bardzo ciężkich przedmiotów (wiele zależy od grubości zastosowanej tektury – pudełka z tektury 5-warstwowej lub 7-warstwowej spokojnie poradzą sobie z towarami o dużych gabarytach). Czy karton jest ekologiczny? Ależ tak! Tektura to tworzywo w pełni biodegradowalne, sprzyjające ochronie środowiska.
Kartony fasonowe przymykane są na zakładki, pozwalające na ekspresowe zamknięcie. Kartony teleskopowe mają podłużny kształt. Ich długość można regulować (od kilku do kilkunastu centymetrów). Kartony fasonowe często wykorzystuje się w branży e-commerce. Podobnym pudełkiem są tuby kartonowe, zamykane wieczkiem – to rozwiązanie dla malarzy, ilustratorów, architektów i innych plastyków, którzy chcą przenieść swoje wielkoformatowe prace bez obawy o ich zniszczenie.
Personalizowane kartony sztancowane tworzy się na potrzeby klienta, wykraja pod wymiary konkretnych produktów. Niektóre z nich mają tak skonstruowane zamknięcia, że nie wymagają użycia taśmy klejącej. Nie nadają się jednak do ścisłej przeprowadzki. Kartony automatyczne przypominają sztancowane pod względem zamknięcia – mają one wbudowany pasek taśmy, dzięki któremu nie trzeba posiłkować się dodatkową taśmą pakową od zewnątrz.
Pudełka z wiekiem nie mają swojego zastosowania w przeprowadzkach. Wykorzystywane są przez firmy wysyłkowe jako opakowanie prezentowe. Można przechowywać w nich niewielkie przedmioty, drobiazgi.
Złożenie kartonu klapowego – jak to wygląda w praktyce?
Kartony klapowe – jako najczęściej wykorzystywane podczas przeprowadzek – poradzą sobie zarówno z mniejszym dobytkiem, jak i cięższymi przedmiotami. Do ich złożenia niezbędna jest taśma klejąca. Taki karton przyjeżdża do pakującego się klienta w formie płaskiej – trzeba nadać mu oczekiwane kształty. Co zrobić, po kolei?
Na początku rozchyl boki kartonu klapowego na zewnątrz, a następnie zegnij krótsze i dłuższe (oddzielnie) klapy do środka. Zgięte klapy należy połączyć taśmą klejącą, nakładając ją wzdłuż łączenia klap. Musi ona obejmować także kawałki boków zewnętrznych kartonu klapowego. Otrzymujesz uformowane pudełko kartonowe.
Jak złożyć karton przeprowadzkowy fasonowy?
Fasonowe pudełka kartonowe biją rekordy w branży e-commerce. Poszczególne modele mogą różnić się między sobą w składaniu. Istnieją jednak podstawowe kroki, podobne w każdym przypadku.
Analogicznie jak w przypadku kartonu klapowego, otrzymujesz od producenta płaskie, niezłożone pudełko tekturowe. Twoim zadaniem jest postawienie pionowo bocznych ścianek. Następnie – wciąż je przytrzymując – chwyć za tylną ścianę kartonu wykrojnikowego i złóż ją do środka. Aby całkowicie zamknąć opakowanie, złóż także przednią ściankę. Tak uformowany karton zamknij za pomocą nakładek. Można także zakleić górną ścianę z bocznymi przy pomocy taśmy klejącej – wtedy masz gwarancję, że pudełko nie otworzy się podczas transportu.
Jak złożyć karton przeprowadzkowy teleskopowy?
Składanie kartonu teleskopowego niemal do złudzenia przypomina składanie kartonu klapowego. Istnieje jedna różnica – karton teleskopowy składa się z dwóch części, tworzących całość.
Pierwszym krokiem jest rozchylenie boków kartonu na zewnątrz. Następnie trzeba zgiąć obie klapy pudełka do środka i zakleić taśmą klejącą. Musisz powtórzyć te czynności na drugiej stronie kartonu. Aby zapewnić jeszcze lepsze zabezpieczenie zawartości, warto mniejsze pudełko kartonowe włożyć w większe, a następnie jego długość dostosowywać do długości transportowanego przedmiotu. Na koniec zaklej wszystko dokładnie taśmą.
Jak złożyć karton z wieczkiem krok po kroku?
Pudełka kartonowe z wieczkiem wykorzystuje się zazwyczaj jako opakowania prezentowe. Są wytrzymałe, jednak ich estetyka pozostawia wiele do życzenia (zaklejenie wieczka to trudne zadanie). Bardzo często wykonane są z mocnej tektury falistej. Ich rola nie polega na czystej estetyce, ładnym wyglądzie – stanowią eleganckie zabezpieczenie prezentów, ozdób.
Złożenie kartonu z wieczkiem jest dość proste. Na początku należy zgiąć dłuższe boki opakowania i złożyć je do środka, a następnie postąpić analogicznie z krótszymi bokami – z jedną różnicą. Wtedy musisz włożyć zakładki do specjalnie profilowanych dziurek w kartonie.
Jak zakleić karton do przeprowadzki?
Wymieniliśmy podstawowe kroki związane z tym, jak złożyć poszczególne typy kartonów. Warto jednak pamiętać, że każde pudełko można zakleić na różne sposoby (w zależności od wagi i rodzaju pakunku).
Najprostszą metodą jest zaklejanie kartonów w jednej linii – od jednej krawędzi bocznej ścianki, wzdłuż łączenia klap, aż po krawędź na drugiej bocznej ściance. Opakowanie musi zostać oklejone zarówno na dolnej, jak i górnej części. Aby osiągnąć jeszcze solidniejszy efekt, poprowadź jednym kawałkiem taśmy nieprzerwanie wzdłuż łączeń kartonu.
Inny sposób sklejania kartonów to zaklejanie typu H. Owa metoda jest modyfikacją wcześniejszej. Kroki są podobne – z tą różnicą, że początek i koniec taśmy zabezpieczasz dodatkowo w poprzek (by się nie odkleiła). Według tego sposobu zaklejasz także pozostałe krawędzie pudełka.
Jak opisać kartony do przeprowadzki?
Przeprowadzka to jeden wielki chaos. Składanie kilkunastu, a nawet kilkudziesięciu pudeł może przyprawić o ból głowy. Aby ułatwić sobie pracę, warto podzielić dobytek tematycznie, np. książki w jednym pudle, akcesoria kuchenne w drugim, a T-shirty w worku foliowym.
Dobrym pomysłem jest etykietowanie pudełek kartonowych, np. za pomocą profesjonalnych etykiet samoprzylepnych, na których piszesz hasłami, co znajduje się w danym pudle. Na poszczególnych kartonach można także umieścić opisy dotyczące pomieszczenia, do którego powędruje zawartość, lub funkcjonalności (np. dokumenty do pracy, produkty kosmetyczne, akcesoria hobbystyczne).
Jak zabezpieczyć kartony przeprowadzkowe?
Zabezpieczenie paczki wygląda podobnie w przypadku każdego pudełka kartonowego. Puste miejsca między zawartością a krawędzią tektury należy wypełnić tzw. wypełniaczami do paczek (np. flopak, skropak, SizzlePak, folia bąbelkowa, papier pakowy). Szczególną uwagę warto zwrócić na uniwersalną folię bąbelkową (przeczytaj, jak wykorzystać odpady folii).
Wszystkie wymienione materiały zabezpieczające i amortyzujące można odnaleźć wśród asortymentu RAJA. Firma wyróżnia się na tle innych przedsiębiorstw z branży opakowaniowej podejściem proekologicznym. Możesz być zatem pewien, że zdecydowana większość proponowanych produktów pochodzi z recyklingu, jest biodegradowalna, wielokrotnego użytku.