jakie-sa-rodzaje-bibuly

Jakie są rodzaje bibuły?

5 min. lektura 21 sierpnia 2023

Bibuła kojarzy się najczęściej ze szkołą – wykorzystuje się ją jako materiał plastyczny na lekcjach plastyki. Dzieci wyklejają nią kartki z bloku rysunkowego, tworząc piękne, kolorowe obrazki. To jednak niejedyne zastosowanie bibuły. Owo praktyczne tworzywo jest często używane w branży transportowej – do pakowania paczek. Bibuła to materiał łatwy do kształtowania – rwania, cięcia, przyklejania. Jakie są najpopularniejsze rodzaje bibuły?

Jaka jest historia bibuły? Rodzaje alternatyw

Bibuła jest materiałem doskonale znanym naszym przodkom. Jej początki biorą się z czasów, kiedy powstał papier – początkowo był on gruby i szorstki, nieprzyjemny w dotyku. Wiele ludów próbowało stworzyć gładki papier. Udało się to dopiero Chińczykom – w VIII wieku. Trzy stulecia później produkcja różnego rodzaju papieru dotarła do Japonii, a następnie na Bliski Wschód i Europę. Papier, który dziś znamy, powstał dopiero w XVIII i XIX wieku. Jego pochodną, delikatną bibułę zaczęto wykorzystywać jako opakowanie prezentowe – jednakże jedynie przez najbogatsze klasy społeczne. Z czasem bibułę zastąpiono papierem ozdobnym, który okazał się tańszy, trwalszy.

Co stało się z bibułą? Używano jej głównie do prac plastycznych czy florystycznych. W XX wieku na sklepowych półkach początkowo pojawiała się tylko bibuła marszczona, która przez dłuższy czas nie miała sobie równych. Nic dziwnego – wyróżniała się niską ceną i wyjątkowymi właściwościami. Z czasem popularność zyskała jej kuzynka, czyli bibuła gładka. To ona posłużyła jako materiał do profesjonalnej pakowania prezentów, zdobienia zaproszeń.

Bibuła – rodzaje

Istnieje wiele odmian bibuły. Najpopularniejsze z nich to bibuła gładka (prasowana), marszczona kolorowa i ozdobna (uważana czasem za podtyp bibuły gładkiej). Dwa pierwsze typy mają postać barwnego papieru o wysokich właściwościach chłonnych. Gładka bibuła jest bardzo cienka, a wersja karbowana ma raczej grubszą strukturę, jest też bardziej podatna na formowanie. To jednak nie wszystko.

Rodzaje bibuły gładkiej

Bibuła gładka ma – jak nazwa wskazuje – płaską, delikatną fakturę. Dostępna jest najczęściej w cieniutkich arkuszach. Ten różnokolorowy materiał można określić jako transparentny – przepuszcza światło, a barwa zanika. To doskonałe tworzywo na lampiony czy witraże.

Niektóre z bibuł gładkich można określić również jako ozdobne. Takie materiały mają wiele walorów estetycznych. Są dość delikatne, dlatego należy obchodzić się z nimi ostrożnie. Bibuły dekoracyjne mogą mieć ciekawe wzory na powierzchni. Istnieje również możliwość naniesienia na nie nadruku – w ten sposób powstanie produkt, będący jednocześnie nośnikiem reklamowym danej firmy. Personalizowane bibuły często są umieszczone wewnątrz pudełka kartonowego. Nie da się ich przeoczyć – polepszają wizerunek marki.

Część bibuł gładkich uznaje się także za bibuły do pakowania. Zazwyczaj wykorzystuje się je do oddzielania od siebie produktów, znajdujących się w danym kartonie. Pomagają uporządkować poszczególne przedmioty wewnątrz przesyłki. Pełnią rolę wypełniacza do paczek. Świetnie chronią zawartość pudełka przed zniszczeniem. Bibuła gładka do pakowania daje także możliwość podniesienia walorów estetycznych wnętrza paczki. Dowiedz się, jak pakować przedmioty w bibułę ozdobną – to wiedza, która zaprocentuje w przyszłości, szczególnie jeśli pracujesz w magazynie sklepu internetowego.

Rodzaje bibuły marszczonej

Bibuła marszczona – w szczególności ta o gramaturze 30 g/m2 – jest najczęściej spotykanym rodzajem bibuły. Miewa różne długości, fantazyjne kolory. Zainteresowane osoby mogą przebierać nie tylko wśród podstawowych materiałów o jednolitych barwach, ale i wzorzystych (w kratkę, kropki, paski, panterkę, z motywem tęczy). Ciekawym podtypem jest bibuła marszczona metalizowana (o błyszczącej powierzchni).

Krepina (krepa, krepina włoska, bibuła włoska) jest grubą, krepowaną, odrobinę sztywniejszą wersją bibuły marszczonej. Jej gramatura wynosi 180 g/m2. Taka grubość pozwala na łatwe modelowanie tym materiałem. Krepina miewa intensywne kolory. Wykonuje się z niej różne ozdoby, pudełka na prezenty, dekoracje wnętrz, dodatki do bukietów florystycznych. Jeśli znajdzie się w utalentowanych plastycznie rękach, mogą powstać z niej zadziwiające kompozycje kwiatowe, które na pierwszy rzut oka ciężko odróżnić od żywych roślin. Szczególnie cenią ją floryści.

Zastosowanie bibuły

Gładką bibułę wykorzystuje się najczęściej w kosmetyce i przy pracach plastycznych, np. scrapbookingu, cardmakingu.

Bibułę marszczoną stosuje się przy różnych pracach plastycznych (czy to w szkole, czy to w pracowni artystycznej). Polecana jest szczególnie do wykonania pomponów, wyklejanej, łańcuchów (np. na choinkę). Warto wspomnieć o zastosowaniu bibuły metalizowanej – można ją wykorzystać ją dekorowania zaproszeń i albumów, a także wykonywania lampionów, przekładek do albumów i książek.

Bibuła ozdobna sprawdzi się tam, gdzie potrzeba ozdobników, dekoracji. Jej delikatna struktura stanowi wtedy zaletę. Sprawdzi się ona np. przy pakowaniu biżuterii. Wyścieła się nią wnętrze ozdobnego pudełka, paczki lub obkleja karton.

 

Zostaw odpowiedź

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *





 

Najpopularniejsze tematy