jakie-sa-rodzaje-magazynow-ktory-rodzaj-wybrac

Jakie są rodzaje magazynów? Który rodzaj wybrać?

4 min. lektura 11 sierpnia 2023

Obecnie w branży transportowej i handlowej funkcjonują różnego rodzaju magazyny. Niektóre służą wyłącznie do przechowywania towarów, inne zajmują się także realizacją zamówień dla sklepów internetowych, a jeszcze inne obsługą zwrotów. Chcesz poznać najpopularniejsze rodzaje magazynów i dowiedzieć się, jaki typ hali magazynowej będzie odpowiedni dla Twojego biznesu? Zobacz rodzaje magazynów i ich funkcje w poniższym artykule.

Rodzaje magazynów ze względu na funkcję

Dobry magazyn e-commerce to taki, który jest dopasowany wielkością, funkcjonalnością oraz przeznaczeniem do skali prowadzonego biznesu. Na rynku znamy wiele odmian magazynów, które różnią się między sobą przede wszystkim funkcją. A zatem jakie są rodzaje magazynów ze względu na ich przeznaczenie? Oto kilka z nich.

  1. Magazyny dystrybucyjne – ten typ magazynu jest przeznaczony głównie do przekazywania towaru w gotowych paczkach pomiędzy centrami dystrybucyjnymi. W praktyce zasada działania jest prosta. Firma wysyła towar w przygotowanych paczkach kartonowych lub na paletach, a magazyn dystrybucyjny przechowuje go tylko przez określony czas i przekazuje dalej.
  2. Magazyny przeładunkowe – ich zadaniem jest głównie tymczasowe przechowywanie towarów, które są później dystrybuowane innymi środkami transportu. Takie magazyny najczęściej są zlokalizowane w obrębie jednego województwa lub nawet miejscowości.
  3. Magazyny produkcyjne – ten typ przestrzeni magazynowej służy do wykorzystania przez przedsiębiorstwa produkcyjne, ktore zajmują się wytwarzaniem towarów, składowaniem, a następnie dystrybucją do detalistów.
  4. Magazyny dostawcze – to standardowy rodzaj magazynu, który służy do składowania i przechowywania towarów aż do czasu złożenia zamówienia na konkretne produkty, np. w sklepie internetowym.
  5. Magazyny wysyłkowe – te są przeznaczone wyłącznie do krótkoterminowego składowania towarów przeznaczonych do realizacji zamówień sklepów online. Na miejscu zatrudnieni są najczęściej magazynierzy, którzy odpowiadają za konfekcjonowanie oraz pakowanie produktów do wysyłki.

Rodzaje magazynów i ich funkcje już znasz, ale czy wiesz, że to niejedyny podział takich powierzchni? Przestrzeń przeznaczoną do przechowywania towarów oraz przygotowywania paczek do wysyłki bezpośrednio do klientów dzielimy też ze względu na: typ konstrukcji, wysokość składowania, rodzaj przechowywanych produktów oraz obszar prowadzonych działań.

Jakie są rodzaje magazynów ze względu na typ konstrukcji?

Rodzaje magazynów pod względem konstrukcyjnym możemy podzielić na hale: zamknięte i otwarte. Te pierwsze należą do najpowszechniejszej grupy powierzchni magazynowych, które znajdują zastosowanie w różnych branżach na całym świecie. Można w nich składować ładunki, pracować przy pakowaniu towarów do paczek i na palety, a nawet odizolować towary niebezpieczne od czynników atmosferycznych. W przypadku pracy w takiej konstrukcji warto wiedzieć, jak składować kartony w magazynie. To elementarna wiedza, która pozwala na funkcjonalne zorganizowanie przestrzeni w magazynach zamkniętych jednopiętrowych i wielopiętrowych.

Druga odmiana magazynów to konstrukcje otwarte, które znajdują się na nieosłoniętej przestrzeni. Można je spotkać między innymi na tartakach. Wyróżniają się niskimi kosztami utrzymania i budowy, ale nie nadają się do składowania towarów wrażliwych. Ich przeznaczenie to raczej gromadzenie kontenerów oraz wielkogabarytowych ładunków.

Rodzaje magazynów ze względu na wysokość składowania

Magazyny dzielimy także względu na sposób składowania towaru. Niektóre konstrukcje są wznoszone tak, aby umożliwiały wyłącznie gromadzenie towarów na regałach stalowych – głównie przeznaczonych na produkty drobnicowe. Świetnie sprawdzają się jako magazyny sklepów internetowych, np. akcesoriami do wyposażenia domu lub drobną elektroniką.

Magazyny średniego składowania to konstrukcje umożliwiające zastosowanie regałów o wysokości do ponad 7,2 metra. Największe pod względem wysokości składowania są rodzaje magazynów, których maksymalna wysokość przekracza pułap 7,2 metra. Do konkretnej odmiany magazynu trzeba też dopasować odpowiednie wyposażenie oraz wózki magazynowe, które pozwolą na bezpieczne i szybkie przenoszenie towarów oraz ściąganie przedmiotów z półek na regałach.

Niezależnie od wybranego rodzaju magazynu e-commerce, zawsze warto znać najlepsze sposoby na etykietowanie kartonów. To podstawa, aby zapanować nad chaosem, który często pojawia się w przestrzeniach magazynowych.

Klasyfikacja i rodzaje magazynów – podsumowanie

Rodzaje magazynów i ich funkcje są różne. Najważniejsze jest jednak to, aby hala magazynowa była dopasowana do potrzeb przedsiębiorstwa, które chce skorzystać z takiej przestrzeni. Lokalizacja magazynu, czy to centralna, regionalna czy portowa, ma wpływ na logistykę i dostępność towarów przeznaczonych do dystrybucji. Wybór odpowiedniego typu magazynu należy zacząć przede wszystkim od weryfikacji funkcji i przeznaczenia konkretnej powierzchni.

Zostaw odpowiedź

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *





 

Najpopularniejsze tematy