Paczkomaty InPost to niezwykle wygodny oraz chętnie wybierany sposób wysyłania i odbioru paczek. Rośnie więc też liczba automatów paczkowych innych firm. Gdzie kupić karton do paczki wysyłanej w ten sposób i czym powinien się on wyróżniać?
Kluczowa kwestia to rzecz jasna odpowiednia wielkość opakowania. Jakie wymiary może mieć maksymalnie karton do paczkomatu do skrytki A, B lub C? Co z ograniczeniami wielkości przesyłek w automatach paczkowych Allegro One Box, DPD, Poczty Polskiej czy Orlenu? Odpowiadamy!
Popularność paczkomatów i odpowiednie kartony do wysyłki
Paczkomaty InPost są najpopularniejszą metodą nadawania przesyłek w Polsce. Nic w tym dziwnego, bo rozwiązanie jest tanie, a przede wszystkim bardzo wygodne. Zarówno wysyłka, jak i odbiór paczki jest możliwy przez 24 godziny na dobę. Paczkomatów jest też coraz więcej, a odbiór przesyłki jest często możliwy już następnego dnia roboczego od wysyłki.
Sama wysyłka jest natomiast bardzo prosta, bo przesyłkę można nadać przez internet lub bezpośrednio w paczkomacie. Podobnie działa to w przypadku konkurencyjnych automatów paczkowych. Opakowania nie mają zaś wielu specjalnych wymagań w porównaniu do kartonów do wysyłki pocztą lub kurierem. Muszą mieć jednak odpowiedni rozmiar, który zmieści się do skrytki w paczkomacie.
Jakie rozmiary mogą mieć kartony do paczkomatów InPost?
Paczkomaty inPost mają skrytki w trzech rozmiarach (Gabaryt A, B lub C). Wysyłającego obowiązują więc różne ograniczenia wielkości przesyłki, w zależności od tego, którą skrytkę wybierze.
- Karton do paczkomatu – Gabaryt A może mieś maksymalne wymiary 8 x 38 x 64 cm (wysokość/szerokość/głębokość);
- Karton do paczkomatu – Gabaryt B powinien być nie większy niż 19 x 38 x 64 cm (wysokość/szerokość/głębokość);
- Karton do paczkomatu – Gabaryt C to z kolei paczka o maksymalnej wielkości 41 x 38 x 64 cm (wysokość/szerokość/głębokość);
A co z wagą przesyłki? Maksimum to 25 kg, bez względu na to, czy chodzi o karton do paczkomatu w rozmiarze A, B czy C.
Jak duże mogą być kartony do wysyłki paczek do innych automatów paczkowych?
Allegro współpracuje z InPostem i korzysta z paczkomatów firmy, lecz jednocześnie inwestuje we własne automaty paczkowe One Box. Jakie ograniczenia wielkości i wagi przesyłki w nich obowiązują? Gabaryty są takie same jak w przypadku kartonów do paczkomatów A, B i C. Maksymalne wymiary opakowania to więc 41 x 38 x 64 cm. Waga to natomiast do 20 kg.
W przypadku automatów paczkowych pozostałych firm obecnych na polskim rynku największe dopuszczalne gabaryty i waga mogą być jednak inne. W DPD Pickup Station będzie to na przykład 47 x 40,2 x 57,6 cm (wysokość/szerokość/głębokość) oraz do 20 kg.
Przez automaty paczkowe Poczty Polskiej również można wysyłać i odbierać przesyłki o wadze do 20 kg. Maksymalne wymiary kartonów do wysyłki są natomiast nieco większe niż w przypadku paczkomatów InPost i wynoszą odpowiednio:
- Format S: 9 x 40 x 65 cm (wysokość/szerokość/głębokość);
- Format M: 20 x 40 x 65 cm (wysokość/szerokość/głębokość);
- Format L: 42 x 40 x 65 cm (wysokość/szerokość/głębokość).
Jeszcze inną politykę dotyczącą automatów paczkowych ma Orlen. Chociaż i tu mamy trzy opcje, w każdej różna jest nie tylko maksymalna wielkość kartonu do wysyłki, lecz także waga przesyłki:
- Format S to maksymalnie 9 x 40 x 65 cm (wysokość/szerokość/głębokość) i do 5 kg;
- Format M to z kolei 20 x 40 x 65 cm (wysokość/szerokość/głębokość) i do 20 kg;
- Format L to natomiast 42 x 40 x 65 cm (wysokość/szerokość/głębokość) i do 25 kg.
Gdzie kupić karton do paczki wysyłanej paczkomatem?
W ofercie RAJA są zarówno małe, jak i średnie oraz duże kartony do wysyłki paczkomatem. Są to kartony fasonowe z tak zwanego wykrojnika, czyli matrycy tnącej. Metoda ta pozwala wykonać opakowania w dowolnych rozmiarach. Kartony wysyłkowe RAJA tego typu to więc bardzo szeroki wybór – aż kilkadziesiąt opcji, co sprawia, że łatwo dopasować wymiary opakowania nie tylko do skrytki w paczkomacie, lecz także wielkości wysyłanego przedmiotu.
Kartony do wysyłki to ponadto łatwe składanie oraz zamknięcie bez kleju ani taśmy klejącej, dzięki zazębiającym się klapom i skrzydełkom. Podwójne ścianki oraz wytrzymała, 3-warstwowa tektura odpowiedniej grubości ograniczają natomiast ryzyko uszkodzenia towaru w transporcie. Oferta obejmuje:
- Kartony fasonowe w kolorze naturalnym lub białym;
- Dodatkowo wzmocnione kartony fasonowe (także z białym wnętrzem);
- Opakowania fasonowe z folią stabilizującą.
Rzecz jasna nie każdy przedmiot wysyłany paczkomatem wymaga koniecznie opakowania kartonowego. W niektórych przypadkach sprawdzą się choćby różnego rodzaju koperty. Warto więc wiedzieć, co można wysłać w kopercie, a co powinno być w kartonowym pudełku.
Przeczytaj również: