Święta Bożego Narodzenia to najgorętszy okres w roku dla wielu branż, w tym dla branży transportowej. Już pod koniec listopada przygotowują się one na wzmożony ruch: zatrudniają więcej pracowników, zwiększają powierzchnie magazynowe, a także liczbę punktów odbioru. Wszystko po to, aby dostarczyć każdą paczkę świąteczną na czas. Nie zawsze się to jednak udaje, zwłaszcza gdy nadawca zwleka z jej wysłaniem. Kiedy więc wysłać paczkę, żeby trafiła przed świętami?
Jaki jest czas dostawy przed świętami?
Standardowy czas wysyłki paczek trwa od 24 do 48 godzin. Przed świętami może on się wydłużyć, przez dużą liczbę nadawanych przesyłek. Warto mieć na uwadzę, że 52% przesyłek bożonarodzeniowych nadawanych jest w pierwszych dwóch tygodniach grudnia. Już wtedy zaczyna się wzmożony ruch, który potrwa aż do samej Wigilii. Na ten moment jeszcze nie wiadomo, do kiedy firmy kurierskie zagwarantują przyjmowanie paczek świątecznych, można się jednak oprzeć na danych historycznych.
W 2021 i 2022 roku najbardziej pracowitym tygodniem w branży transportowej i logistycznej był 13-18 grudnia. Nie zabrakło też osób, które przesyłki nadawały na ostatnią chwilę. Aby móc dostarczyć wszystkie z nich na czas, wiele firm kurierskich zdecydowało się na pracę w weekendy. Zaliczał się do nich m.in. Pocztex czy DPD. Dla tych firm praca weekendowa rozpoczęła się już od 20 listopada i trwała do 18 grudnia.
Do kiedy przyjmowane były paczki świąteczne? Jeszcze w tamtym roku DHL informowało, że przesyłki wysyłane są w Wigilię do godziny 13:00. Gwarancję dostawy paczki na święta udzielał osobom, które nadały swoją przesyłkę do 21 grudnia włącznie. Z kolei firma DPD oczekiwała na przesyłki świąteczne do 20 grudnia. UPS ostrzegał zaś, że w terminie od 22 listopada do 24 grudnia 2021 roku należy zakładać, że przesyłki mogą wymagać dodatkowego dnia transportu.
Kiedy nadać paczkę przed świętami, aby doszła na czas?
Kiedy wysłać kartki świąteczne lub nadać świąteczną paczkę, aby mieć pewność, że dojdzie do odbiorcy jeszcze przed Wigilią? Im wcześniej, tym lepiej. Już po 6 grudnia w placówkach pocztowych i przy paczkomatach można zauważyć wzmożony ruch. Nie oznacza to jednak, że należy nadać paczkę już na początku grudnia.
Jeśli chcesz mieć jednak absolutną pewność, że zostanie ona dostarczona na święta, to warto wysłać ją do 18 grudnia. Mowa oczywiście o przesyłkach krajowych. Międzynarodowe mogą wymagać znacznie większego wyprzedzenia. W ich przypadku o nadaniu paczki warto pomyśleć już na minimum 2 tygodnie przed świętami.
Nie masz pewności, czy Twoja paczka zdąży dojść przed świętami? Wejdź na stronę wybranych przewoźników i zobacz, jakie informacje znajdują się w aktualnościach. Zazwyczaj w okresie świątecznym podają oni maksymalny termin, do którego należy nadać przesyłkę, aby trafiła do odbiorcy najpóźniej w Wigilię.
Jak zapakować paczkę świąteczną?
Dostawę paczki na święta może zepsuć nie tylko zły czas jej nadania, ale i nieodpowiednie zabezpieczenie przesyłki. Prezent powinien dotrzeć do odbiorcy w dobrym stanie, dlatego pamiętaj, aby ją odpowiednio zapakować.
- Zapakuj przesyłkę w świąteczny papier lub torbę. Upominek warto zapakować tak, aby dobrze się prezentował. O tym, jak to zrobić, przeczytasz w naszym artykule: Jakie opakowania na prezenty wybrać?
- Włóż ją następnie do wybranego opakowania kartonowego, którego rozmiar dobierzesz do wielkości prezentu.
- Puste przestrzenie w paczce wypełnij za pomocą dowolnego wypełniacza, np. poduszek piankowych.
- Zaklej przesyłkę za pomocą taśmy zabezpieczającej.
- Upewnij się, że paczka jest zamknięta.
- Naklej na nią etykietę wysyłkową.
- Nadaj przesyłkę w paczkomacie lub w wybranej placówce pocztowej. Przesyłkę może od Ciebie odebrać również kurier.
Potrzebujesz szczegółowych informacji? Więcej na ten temat, przeczytasz w naszym, kolejnym wpisie: Jak zapakować świąteczną przesyłkę?
Nie wszystko nadasz w paczce świątecznej
Wiele osób chce, aby ich paczka przed świętami ucieszyła odbiorcę i wywołała u niego sentyment. Niestety, wysyłka przetworów czy niektórych produktów żywnościowych nie jest dobrym pomysłem. Co więcej, zarówno żywność, jak i napoje wysokoprocentowe są traktowane jako towary zakazane u każdego przewoźnika. To nie wszystko. Na liście towarów zakazanych do wysyłki znajdują się również materiały i środki wybuchowe, broń, a także petardy. W większości przypadków niemożliwa będzie też wysyłka papierosów, dzieł sztuk, biżuterii czy roślin.
Nie wszystko, co chcesz podarować bliskim, możesz więc wysłać im w paczce. Warto zawczasu sprawdzić spis towarów zakazanych na listach poszczególnych przewoźników. Niektóre upominki lepiej wręczać bezpośrednio.