sposoby-na-etykietowanie-w-magazynie

Najlepsze sposoby na etykietowanie kartonów w magazynie

6 min. lektura 11 maja 2023

W każdym magazynie musi panować ład i porządek – po to, aby można było łatwo i szybko znaleźć różne przedmioty, paczki. W tym celu wykorzystuje się zaawansowany system etykietowania, znakowania, oznaczania. Jednym z najważniejszych znaczników są dość uniwersalne etykiety logistyczne GS1, wykorzystywane do oznaczania i monitorowania przepływu towarów. Dzięki nim producenci, firmy logistyczne i inne osoby uczestniczące w transporcie towaru mają ułatwiony kontakt. Co jeszcze warto wiedzieć o etykietowaniu kartonów w magazynie?

Rodzaje etykietowania w magazynie

Orientacja w magazynie opiera się na znakach i tablicach informacyjnych, oznaczeniach na podłodze i półkach, a także etykietach na kartonach i produktach. Te pierwsze dzielą pomieszczenie magazynowe na różne obszary. Oznaczenia na podłodze i półkach określają, gdzie trzeba przechowywać dany przedmiot. Etykiety na kartony przeznaczone są natomiast do precyzyjnego oznaczania i identyfikacji towarów (nawet wtedy, gdy zostały nieprawidłowo umieszczone). Należą one do grupy etykiet logistycznych GS1, umieszczanych także na innych jednostkach logistycznych, np. paletach.

Coraz częściej w nowocześniejszych magazynach pojawiają się elektroniczne etykiety na półki (ESL, etykiety e-link), RFID.

Jak etykietować kartony w magazynie? Sposoby na etykietowanie kartonów

Wszystkie paczki muszą mieć na swojej powierzchni nadrukowane informacje. W kodzie kreskowym etykiet zapisane są ważne komunikaty: numer artykułu, datę ważności, numer seryjny, składniki, instrukcje bezpieczeństwa. Na samych etykietach znajdują się również: cena, numer serii lub produktu.

Przepływ wychodzących i przychodzących towarów jest rejestrowany i kontrolowany w systemie zarządzania towarami za pośrednictwem skanerów. Każde przedsiębiorstwo, które dysponuje magazynem, użytkuje różne, acz uniwersalne, kody kreskowe (kody 1D, 2D, Kod 128, Kod 39, kod QR, EAN), umieszczane na paczkach. Przykładowo: kod 128 może być odczytywany przez wszystkie skanery kodów kreskowych. Pojawia się na etykietach wysyłkowych. Kod EAN służy do odczytywania informacji o artykułach i cenach z bazy danych (przy pomocy kas).

Chcesz dowiedzieć się więcej? Przeczytaj: Czym jest etykieta logistyczna?

Inne oznaczenia i etykiety w magazynie

Sposoby na etykietowanie kartonów w magazynach są raczej standaryzowane, podobne w każdej przestrzeni magazynowej. Etykiety regałowe i lokalizacyjne to przykłady oznaczeń w magazynie, powiązanych z półkami i regałami. Te pierwsze zawierają informacje porządkowe, wynikające z organizacji pracy w magazynie. Na każdej etykiecie regałowej znajdują się numery alejek, pól, kody SKU lub określenia rodzajów składowanych towarów. Etykiety lokalizacyjne mocuje się na stałe lub za pomocą systemów mocowania etykiet magazynowych, np. kieszonek samoprzylepnych, a także kieszonek lub uchwytów magnetycznych. Sporadycznie stosuje się gotowe etykiety magnetyczne lub magnetyczne listwy o profilu C (do wsuwania oznaczeń kartonowych).

Etykiety lokalizacyjne oraz etykiety regałowe zbiorcze mają ukośne kody kreskowe, co eliminuje ryzyko błędnego odczytu podczas zetknięcia ze skanerem w pracy. Stanowią one także czytelny i estetyczny sposób na zlokalizowanie, której półki, regału czy piętra dotyczy dany kod.

Co ważne, skośne kody kreskowe na etykietach pozwalają nie tylko na estetyczny odczyt, ale i prezentują się estetycznie. Uzupełnieniem oznakowania regałów są etykiety półkowe oraz inwentaryzacyjne.

Z czego produkuje się etykiety regałowe?

Etykiety regałowe zbiorcze wykonuje zazwyczaj jako samoprzylepne naklejki z folii o wieloletniej żywotności. Jeśli przedsiębiorca ma taką chęć, można jednak wykorzystać inne podłoże, np. PCV. Tabliczki regałowe przydają się wtedy, gdy belka regałowa zawiera głębokie przetłoczenia. Innym, nowocześniejszym typem nośników informacyjnych są etykiety i tabliczki magnetyczne. Stosuje się je wszędzie tam, gdzie istnieje konieczność zmiany adresowania.

Jeśli z jakichś powodów nie uda się postawić w magazynie zbiorczych etykiet regałowych i lokalizacyjnych na belce, można wykorzystać inny sposób: pionowe tabliczki zbiorcze, przymocowane do nogi regału.

Jak powstają etykiety kartonowe?

Znasz już podstawowe zasady, materiały i sposoby na etykietowanie kartonów. Zastanawiasz się teraz, na czym drukować etykiety? Jak one powstają? Etykiety logistyczne na kartonach drukuje się za pomocą specjalistycznej drukarki etykiet samoprzylepnych – prędzej czy później każdy przedsiębiorca w branży e-commerce będzie musiał zakupić lub wypożyczyć takie urządzenie. Do wyboru są drukarki termiczne lub termotransferowe. Pierwszy sprzęt jest łatwiejszy w obsłudze, drugi natomiast wymaga zakupu dodatkowych materiałów eksploatacyjnych. W drukarkach termicznych wykorzystuje się dobry papier samoprzylepny o wybranym formacie – standardowo to 100 x 150 mm. Drukarka termotransferowa daje lepsze efekty (z obecnością pożądanych materiałów eksploatacyjnych) – dzięki niej kod kreskowy i pozostałe napisy na etykietach logistycznych czy kurierskich będą widoczne nawet z daleka. Sprawdź tutaj naszą ofertę metkownic i etykieciarek.

Jakie cechy ma idealna etykieta kartonowa?

Etykiety powinny być drukowane na dobrej jakości papierze – to podstawowa zasada. W innym wypadku istnieje ryzyko zmazania się nadrukowanych danych. Etykiety – czy to kurierskie, czy to magazynowe – powinny być odporne na wilgoć, ścieranie, skrajne temperatury, promieniowanie UV, uszkodzenia mechaniczne, oddziaływanie zewnętrznych czynników.

Dużą rolę ogrywa także technologia zadruku. Najwytrzymalszy, acz dość kosztowny, jest termotransfer.

Jak etykiety wpływają na utrzymanie porządku w magazynie?

Wysoki poziom porządku to jedna z najważniejszych cech dobrego magazynu. Dlaczego warto i jak utrzymać porządek w magazynie? Dzięki temu można przyczynić się do większej efektywności w działaniach logistyczno-magazynowych, a także realnie zoptymalizować czas pracy wszystkich pracowników w hali. Ponadto czystość i porządek sprzyjają dobremu samopoczuciu – pozytywna energia i dobre morale magazynierów i innych osób pracujących przedkłada się z kolei na wydajność pracy.

Utrzymanie porządku w magazynie (w odniesieniu do porządku na półkach) jest możliwe m.in. dzięki niepozornym etykietom na kartonach, półkach, regałach itd. Dzięki nim można realnie wpłynąć na czas kompletowania towarów do paczek, szybkość wyszukiwania przedmiotów na regałach (bez ryzyka bałaganu), prędkość i sprawność segregacji przesyłek.

Etykietowanie kartonów w magazynie – sprawdź RAJA

Sklep internetowy RAJA postawił głównie na różnorodne etykiety ostrzegawcze, przeznaczone do naklejania na przesyłki. Zainteresowane osoby mogą przebierać między etykietami samoprzylepnymi, uniwersalnymi, okrągłymi, kolorowymi. W warunkach magazynowych idealnie sprawdzą się etykiety paletowe do ładunków zbiorczych, etykiety do druku kodu UN, samoprzylepna listwa na etykiety oraz profesjonalne drukarki etykiet (np. drukarka termiczna Zebra, drukarka przemysłowa Zebra).

Zostaw odpowiedź

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *





 

Najpopularniejsze tematy