Najpopularniejsze rodzaje taśm i zastosowanie

7 min. lektura 19 lutego 2023

Taśmy klejące to określenie ogólne, pod które można sklasyfikować wiele ich rodzajów. Najważniejszy ich podział dotyczy przeznaczenia. Każdy typ ma inne zastosowanie – jedne przydają się podczas klejenia paczek, natomiast inne do uszczelniania izolacji. Jakie są najpopularniejsze rodzaje taśm? Jakie jest zastosowanie taśm do pakowania?

Czym cechuje się taśma klejąca?

Taśmy klejące mają podobną budowę. Składają się z charakterystycznego nośnika, wykonanego z plastiku, tkaniny lub papieru, pokrytego klejem. Klej to bardzo istotny element – musi on zachowywać trwałą przyczepność. Taśmy klejąca najczęściej pokrywa się klejem kauczukowym lub akrylowym.

Taśma klejąca wyróżnia się sposobem klejenia – nie potrzeba do tego zwilżenia czy nagrzania, wystarczy nacisk dłonią, pięścią, palcem.

Podstawowy podział taśm klejących. Ogólne zastosowanie taśm do pakowania

Taśmy klejące najczęściej dzieli się pod względem przeznaczenia. Chcesz wiedzieć, jakie są rodzaje taśm do pakowania? Mamy zatem do czynienia z taśmami pakowymi, remontowymi, oznaczeniowymi, montażowymi, budowlanymi, dwustronnymi. W skład taśm remontowych wchodzą:

  • Taśmy malarskie papierowe (remontowe),
  • Taśmy lakiernicze,
  • Taśmy naprawcze,
  • Taśmy teflonowe,
  • Taśmy kreatywne – pełnią funkcję dekoracyjną.

Taśmy budowlane wykorzystuje się – jak nazwa wskazuje – w trakcie remontów. Najważniejsze z nich to:

  • Taśmy tynkarskie – do mocowania ociepleń, wykańczania tynków, maskowania łączeń i szczelin.
  • Taśmy izolacyjne – do uszczelniania połączeń i izolacji kabli elektrycznych, a także likwidowania szczelin między panelami akustycznymi.
  • Taśmy budowlane do folii – do trwałego sklejania folii budowlanych.
  • Taśmy budowlane aluminiowe – do uszczelniania przewodów wentylacyjnych, ciepłowniczych, klimatyzacyjnych.
  • Taśmy strappingowe – do transportu materiałów budowlanych.
  • Taśmy parciane – do łączenia kabli.

Jeśli chodzi o taśmy montażowe, znajdują one zastosowanie głównie w handlu, na planach filmowych, w teatrze. Najważniejsze z nich to taśmy izolacyjne, taśmy duct, taśmy magnetyczne (z folii magnetycznej i kleju), taśmy Gaffa (z tkaniny pokrytej polietylenem) oraz taśmy z rzepami (umożliwiają wielokrotne oczepianie i przyklejanie rzeczy).

Czym charakteryzują się poszczególne taśmy remontowe?

Taśmy malarskie papierowe to produkt ekologiczny. Można je bezproblemowo rozrywać rękami. Wykorzystuje się je – jak nazwa wskazuje – do różnych prac malarskich, np. do oklejania podłóg, kontaktów, parapetów. Ich usunięcie nie sprawia żadnego problemu. Klej nie przytwierdza się mocno do ściany, dlatego nie pozostawia na powierzchni żadnego śladu. Po skończonej pracy malarskiej można je bezproblemowo wyrwać.

Taśmy lakiernicze, podobnie jak poprzedniczki, wykorzystuje się do ochrony konkretnej powierzchni przed zabrudzeniami podczas prac remontowych, malarskich, lakierniczych. Są nieprzesiąkalne, a ich konsystencja nie niszczy się na skutek kontaktu z lakierami, klejami, rozpuszczalnikami.

Taśmy naprawcze (duct tape) przydają się do m.in. drobnych napraw, uszczelniania przewodów wentylacyjnych. Składa się z polietylenowej tkaniny, pokrytej mocnym klejem.

Taśmy teflonowe sprawdzają się w pracach związanych z instalacją ciepłowniczą lub wodno-kanalizacyjną. Uszczelniają rury i inne elementy hydrauliczne, gazowe. Poradzą sobie ze skrajnymi temperaturami, wysokim ciśnieniem. Można je spotkać w różnych grubościach, szerokościach.

Co warto wiedzieć o taśmach pakowych?

Jakie jest zastosowanie taśm do pakowania? Najpierw poznaj przegląd najlepszych taśm do pakowania. Taśma pakowa przydaje się szczególnie w branży transportowej – do zamykania, zabezpieczania, plombowania, konfekcjonowania różnych przesyłek. Wyróżnia się dużą wytrzymałością. Najpopularniejszy jej podrodzaj to przezroczysta taśma pakowa. Mają one różne szerokości, mogą być wytwarzane z różnorakich materiałów (warto szukać tych ekologicznych). Znalezienie taśmy paskowej o odpowiednich wymiarach, tworzywie i kolorze nie powinno sprawić wiele problemów (najczęściej wybiera się przezroczystą).

Taśmy pakowe dzieli się na:

  • Taśmy akrylowe – wytwarza się je z materiału polipropylenowego, pokrytego klejem akrylowym. Można je spotkać w rozmaitych kolorach, szerokościach, długościach.
  • Taśmy z kauczukiem syntetycznym – wytwarza się je z folii polipropylenowej lub papieru. Materiał pokryty jest klejem kauczukowym syntetycznym. Takie taśmy najczęściej mają kolor biały, brązowy, przezroczysty. W sklepach można spotkać także wersje ozdobne, świąteczne.
  • Taśmy z kauczukiem naturalnym – wykonuje się je z trzech materiałów – polipropylenu, PCV lub papier. Niezależnie od wyboru materiał jest pokryty naturalnym klejem kauczukowym. Takie taśmy można spotkać tylko w 3 kolorach – przezroczystym, białym, brązowym. Przykładem jest nietypowa taśma do chłodni.

To jednak nie wszystkie rodzaje taśm do pakowania. Do taśm pakowych należy także taśma klejąca biurowa, czyli najpopularniejszy rodzaj taśm klejących – to ona najczęściej kojarzy się z tym stwierdzeniem. Owo przezroczyste akcesorium przydaje się głównie w szkole i biurze (stąd taka nazwa). Jest bardzo wytrzymała, choć niewielkich rozmiarów.

Taśmy pakowe mogą mieć podstawę z różnych materiałów. Wyróżniamy zatem głównie taśmę PCV (odporna na działanie wilgoci), taśmę papierową (ekologiczna). Taśma papierowa z nadrukiem to częsty wybór wśród klientów i firm, które chciałyby wypromować swoją markę.

Nieco mniej popularne typy taśmy pakowej to taśma podgumowana (wytrzymała, wykorzystywana transporcie międzynarodowym) czy taśma filament (z dodatkowym wzmocnieniem z włókna szklanego, do klejenia przesyłek o dużej kubaturze). Dla komfortu użytkowania (eliminacja hałasu w trakcie odwijania) można wykorzystać specjalną taśmę cichoodnawialną. W przypadku automatycznego zaklejania paczek (np. w fabrykach), używa się natomiast taśmę do użytku maszynowego.

Wśród papierowych taśm pakowych można spotkać wersje z nadrukiem, kolorowe. W RAJA możesz spotkać większość wymienionych taśm pakowych, a także dyspensery.

Taśmy dwustronne

Taśma dwustronna sprawdzi się głównie w remontowych pracach, np. przy podklejaniu, mocowaniu wykładzin i innych materiałów podłogowych. Zapobiega ich przesuwaniu się, niweluje nierówności. Nadaje się jednak także do klejenia kartonów.

Taśmy ostrzegawcze

To najważniejszy rodzaj taśmy oznaczeniowej. Taśma ostrzegawcza różni się znacząco od innych rodzajów. Ma biało-czerwoną kolorystykę i sporą długość. Takie taśmy wykorzystuje się głównie na terenach budowy, kiedy trzeba oznaczyć nieuprawnione miejsca. Za jej pośrednictwem można także zaznaczać, że dana powierzchnia ma wykop, dziurę. Można uchronić wtedy zdrowie i życie wielu ludzi, np. unikając wypadku samochodowego, spowodowanego wjazdem w szczelinę na drodze.

Dyspenser do taśmy klejącej – najpopularniejsze akcesorium

Użycie taśmy klejącej jest o wiele prostsze przy obecności tzw. dyspensera do taśmy. To urządzenie o charakterystycznej konstrukcji – ma ząbki, które umożliwiają sprawne i szybkie odrywanie taśmy z rolki. Odpowiednio dobrany dyspenser poradzi sobie z niemal wszystkimi rodzajami taśm do pakowania.

Zastanawiasz się, jaki dyspenser do taśmy pakowej wybrać? Najpopularniejszym rodzajem są ręczne i uniwersalne dyspensery, przeznaczone do wszystkich rodzajów taśm. Mają specjalny hamulec, kauczukowe pokrętło i metalową obudowę. Firmy wysyłkowe wykorzystują często bardziej profesjonalne dyspensery, które regulują napięcie taśmy (dzięki odpowiedniemu mechanizmowi).

Zostaw odpowiedź

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *





 

Najpopularniejsze tematy