Niezbędne wyposażenie do paletyzacji

4 min. lektura 08 lipca 2019

Duże magazyny, które dysponują znacznym budżetem i wielką powierzchnią, paletyzują towary z wykorzystaniem owijarki, niemniej wiele innych nadal wybiera paletyzację ręczną. Rzadko kiedy jest ona jednak lekka i przyjemna dla pracowników. Często to wręcz mozolna, wymagająca znacznego wysiłku fizycznego praca, której żaden etap nie może zostać pominięty.

Odpowiednie wyposażenie pomoże zwiększyć szybkość paletyzacji ręcznej i ułatwi pracę. Dzięki właściwym kartonom oraz narzędziom do opasywania palet, owijania ich folią, a także zabezpieczania, można prowadzić paletyzację ręczną przy minimalnym wysiłku, a jednocześnie uzyskując znakomite rezultaty.

Idealne kartony do paletyzacji ręcznej

Żeby osiągnąć wytrzymałą i stabilną paletę trzeba używać odpowiednich kartonów. Wybierz kartony paletowe, dostosowane do wielkości palet. Weź pod uwagę:

  • Maksymalny ciężar, który może utrzymać każde pudełko, w celu dobrania odpowiedniego rodzaju tektury falistej.
  • Końcowy rozmiar palety, w celu dobrania rozmiaru poszczególnych pudełek kartonowych pakowanych na palecie, a tym samym ograniczenia występujących na niej pustek.

Dla uzyskania maksymalnej stabilności sugerujemy wybór kontenera paletowego.

Karton o rozmiarze dokładnie takim, jak wybrana paleta, umożliwia przestrzeganie maksymalnego gabarytu palety, a jednocześnie optymalizację miejsca zajmowanego przez towary umieszczone w środku.

Narzędzia do opasywania palet

Gdy paleta logistyczna została już przygotowana, można przygotować się do spięcia palety w celu stabilizacji poszczególnych ładunków, które są na niej ułożone.

W tym celu należy wykorzystać taśmy spinające.

W zależności od budżetu i potrzeb logistycznych dostępne są też narzędzia do spinania palet, takie jak:

  • Naprężacz ręczny, który umożliwia opasywanie palety, aby się nie otworzyła. Zalecamy jego wybór przy niewielkiej liczbie palet do opasania każdego dnia, ponieważ wymaga pewnego wysiłku pracowników.
  • Ręczne urządzenie do taśm jest ciekawym wyborem w magazynach prowadzących intensywną paletyzację ręczną, które dysponują niewielkim budżetem. Umożliwia ono operatorom trwałe łączenie dwóch końców taśmy przy pomocy zapinek do taśm.
  • Automatyczne narzędzie akumulatorowe znacznie ułatwia pracę ze względu na tryb pracy „Soft” do opasywania taśmą PP lub owijania delikatnych produktów, natychmiastowe zatrzymanie dla większego bezpieczeństwa, automatyczny tryb czuwania czy wygodną regulację taśmy. 

Narzędzia do owijania palet folią

Po spięciu palety taśmami przydatne będą wszelkie urządzenia do bezpiecznego owinięcia palety folią. Ich wybór jest ogromny, ale należy pamiętać o dwóch zasadach, które zapewnią łatwą paletyzację ręczną.

  • Folia stretch odpowiada większości zastosowań w paletyzacji. Ponieważ jest cicha, wytrzymała i przezroczysta, jest odpowiednia do palet każdej wielkości.
  • Folia stretch wstępnie rozciągnięta jest dobrym pomysłem przy przygotowywaniu palet o średnim ciężarze bez ostrych krawędzi. Jej największa zaleta? Jest dwukrotnie cieńsza i umożliwia paletyzację ręczną bez wysiłku.

Aby jeszcze bardziej ułatwić życie pracownikom, stanowisko pracy można wyposażyć w dyspenser folii stretch. Umożliwia ona pracownikowi owijanie palet folią w wygodniejszej pozycji, co zapewnia lepszy efekt końcowy.

Najlepszym rozwiązaniem przy owijaniu folią dużej liczby palet w krótkim czasie jest z kolei folia termokurczliwa wraz z pistoletem do obkurczania. Po ułożeniu folii na palecie pracownik bezpiecznie uruchamia pistolet, aby w mgnieniu oka zabezpieczyć towary.

Przekładki umożliwiają natomiast zwiększenie stabilności palety lub kartonu paletowego. Często wykorzystywane są w centrach dystrybucyjnych i przemyśle.

Zachęcamy również do zapatrzenia się w materiały niezbędne do zabezpieczenia palet logistycznych przed uderzeniami i niekorzystnymi warunkami pogodowymi.

Narzędzia do zabezpieczania palet

W tym celu przydatne są dwa elementy:

  • Pokrywa do palet, która zabezpieczają górę palety przed niekorzystnymi warunkami pogodowymi i kurzem po zafoliowaniu.
  • Narożniki, które zabezpieczają naroża palet przed uderzeniami i ograniczają uszkodzenia z powodu penetracji przez taśmy.

Jednorodne, stabilne i zabezpieczone palety przygotowane ręcznie są już gotowe do magazynowania lub wysyłki.

Jeżeli potrzebujesz pomocy przy wyborze artykułów, skontaktuj się z nami poprzez nr. tel.: 801 55 3000* lub e-mail: poczta@rajapack.pl.

Nasi specjaliści pomogą wybrać Ci najlepsze rozwiązania opakowaniowe, dostosowane do specyfiki firmy.

*Koszt według taryfy operatora.

Zostaw odpowiedź

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *





 

Najpopularniejsze tematy