Opakowania ekologiczne i biodegradowalne do wysyłki – czym się charakteryzują?
Według danych Global Waste Index z 2022 roku opublikowanych przez Sensoneo, na jednego Polaka przypada 364 odpadów rocznie. W 2020 roku (dane GUS) były to 342 tony, a w 2021 – 332 tony. Tendencja jest zatem wzrostowa, co w dużej mierze może mieć związek z tym, że w okresie pandemii ludzie zaczęli częściej zamawiać produkty z sieci. To oczywiście dobra wiadomość dla firm, jednak niekoniecznie dla planety. Z myślą o tym, by pogodzić rosnące potrzeby klientów sklepów internetowych z dbałością o środowisko, wprowadziliśmy do naszej oferty opakowania ekologiczne oraz biodegradowalne do wysyłki towarów. Wyjaśniamy, czym dokładnie są!
Co to są opakowania ekologiczne?
„Ekologiczny” oznacza „związany z ochroną środowiska”, „wyprodukowany ze składników naturalnych” lub „dotyczący związku warunków zewnętrznych z życiem roślin i zwierząt” – zgodnie z definicją PWN. Opakowania ekologiczne do wysyłki to zatem takie, które zostały wykonane z materiałów pochodzenia naturalnego i bezpiecznych dla środowiska, czyli łatwo się rozkładających lub nadających się do recyklingu. Może to być papier pochodzący z odzysku, tektura, trzcina cukrowa, biopolimery i wiele innych.
Istotne są jednak nie tylko składniki, z jakich powstał dany produkt, ale również proces jego wytwarzania. Powinna wiązać się z nim odpowiedzialna produkcja, a więc bez marnowania zasobów naturalnych i zanieczyszczania środowiska oraz o maksymalnie niskim śladzie węglowym. W przypadku ekologicznych opakowań do wysyłki istotne jest też to, by dobrze chroniły produkty, które znajdą się w środku – tym samym nie przyczynią się do ich marnotrawstwa.
W ofercie Rajapack można znaleźć między innymi takie opakowania ekologiczne, jak kartony fasonowe, kartony 3-warstwowe, 5-warstwowe i wzmacniane, eko-koperty we wszystkich kształtach i rozmiarach oraz tuby kartonowe. Oferujemy również papierowe worki, torby, rolki tektury falistej, ekologiczny papier pakowy, taśmy papierowe, kartonowe przywieszki, tekturowe narożniki zabezpieczające i wiele, wiele innych eko-produktów do pakowania.
Co to są opakowania biodegradowalne?
Opakowania biodegradowalne to takie, które ulegają biodegradacji, czyli sprawnemu naturalnemu rozkładowi. Dzięki temu nie zalegają na wysypiskach śmieci czy w oceanach, tak jak ich plastikowe lub metalowe odpowiedniki, które nie zostały poddane recyklingowi. Zamiast tego się rozpadają – w ciągu kilku, kilkunastu lub kilkudziesięciu miesięcy. Co istotne, nie zawierają toksyn ani innych niebezpiecznych składników, dzięki czemu nie zanieczyszczają gleby, wody ani powietrza i nie są niebezpieczne dla zwierząt. W pełni nadają się do recyklingu oraz kompostowania; z tego drugiego powodu można je znaleźć również pod nazwą „opakowania kompostowalne”.
Jako producent opakowań ekologicznych, w Raja przykładamy ogromną wagę do tego, by nasze produkty były neutralne dla środowiska. Poza kartonami, papierem czy taśmami papierowymi, które w 100 procentach nadają się do ponownego przetworzenia, do naszej oferty wprowadziliśmy również opakowania biodegradowalne – przykładem jest nasz papier pakowy Kraft. Może służyć zarówno do owijania towarów, jak i wypychania wolnej przestrzeni w kartonach. Uwadze polecamy również w pełni kompostowalną rafię naturalną wykonaną z włókien roślinnych.
Z czego mogą być wykonane opakowania biodegradowalne? Surowce, które nadają się do kompostowania, to między innymi skrobia, celuloza, bagassa (włókno z łodyg trzciny cukrowej) oraz bio-plastik (PLA), który pochodzi z kompostu roślinnego i ma właściwości podobne do plastiku. Dzięki niemu możliwe jest uzyskanie całkowicie biodegradowalnych foliopaków.
Opakowania biodegradowalne a recykling
Opakowania biodegradowalne mogą być poddawane recyklingowi, jednak nie każdy materiał nadający się do recyklingu musi być kompostowalny. Warto znać różnicę między tymi pojęciami, by wybrać produkt, który najlepiej odpowie oczekiwaniom związanym z ochroną środowiska. Na skutek recyklingu z odpadów odzyskiwany jest surowiec, z którego tworzy się następnie nowy produkt – np. długopis z plastikowych nakrętek po butelkach. Do tego procesu nadaje się między innymi plastik, szkło oraz metal, które nie mają jednak właściwości biodegradowalnych. Biodegradacja polega bowiem na rozkładzie związków organicznych z udziałem żywych mikroorganizmów, np. grzybów albo bakterii.
Recyklingowalne ekologiczne opakowania do wysyłki będą zatem neutralne dla środowiska naturalnego wyłącznie wówczas, gdy trafią do recyklingu. Dlatego tak ważna jest prawidłowa segregacja odpadów – warto informować swoich klientów, do którego dokładnie kontenera można wyrzucić dany karton czy kopertę. Natomiast opakowania jednorazowe biodegradowalne nawet jeśli znajdą się wśród odpadów zmieszanych, to i tak ulegną całkowitemu rozkładowi, dzięki czemu nie wpłyną na zanieczyszczenie środowiska.