Magazyny pełnią ważną funkcję w procesach logistycznych. Ich sprawne i bezproblemowe funkcjonowanie jest możliwe tylko w obecności odpowiedniego wyposażenia (meble i wózki magazynowe, urządzenia transportowe i inne). Utrzymanie porządku w magazynie oraz podjęcie działań rozwojowych (np. aktualizacja sprzętu, podnoszenie kwalifikacji pracowników) wpływają na podniesienie rentowności tej sfery przedsiębiorstwa. Jak wyposażyć magazyn? O czym powinien pamiętać każdy pracownik lub kierownik magazynu?
Wyposażenie stanowisk do pracy w magazynie
W dobrze wyposażonym magazynie stanowiska pracy są starannie zaplanowane. Muszą się pojawić stoły do pakowania, stoły robocze, maszyny do pakowania, a także różnorodne akcesoria (np. rękawy foliowe do zgrzewarki). Bez wymienionych elementów hali magazynowej nie można określić jako kompletnej. Praca magazynierów i sortowników polega na kompletacji i pakowaniu. W dalszej części artykułu dowiesz się, jakie są najważniejsze elementy wyposażenia magazynu.
Meble magazynowe – czyli co dokładnie?
Meble magazynowe mogą przybierać różne rodzaje i wymiary – wszystko zależy od wielkości i wysokości magazynu, a także typu przechowywanych w nim materiałów. Do najpopularniejszych mebli magazynowych należą: regały paletowe, regały wspornikowe i wjezdne, antresole. Najczęściej mamy do czynienia właśnie z regałami paletowymi, umożliwiającymi wygodne wkładanie i zdejmowanie towarów zapakowanych na paletach. Zazwyczaj dostosowane są one do możliwości wózków widłowych – pod względem wysokości i głębokości.
Meble magazynowe najczęściej wykonane są z metalu – nieprzypadkowo. Ów materiał jest trwały, bardzo wytrzymały oraz odporny na obciążenia i uszkodzenia mechaniczne. Mimo wyjątkowych właściwości metalu poleca się dodatkowo zabezpieczyć takie meble magazynowe odbojnikami.
Magazynowe wózki transportowe – charakterystyka
Wózki transportowe to obowiązkowe elementy wyposażenia magazynu. Powinny one być dobrane bezpośrednio do sposobu przechowywania towarów w danej hali przeładunkowej. Wykorzystuje się je do przewozu paczek, opakowań i przedmiotów o dużych gabarytach. Najpopularniejsze typy wózków magazynowych to: proste wózki dwukołowe, wózki paletowe, wózki podnośnikowe. Ich wybór jest uzależniony też od wysokości regałów magazynowych oraz wielkości całego magazynu (im bardziej profesjonalna hala, tym więcej rodzajów wózków).
Ponadto w RAJA można spotkać inne wózki magazynowe, m.in.: wózki ze składanych pałąkiem, wózki stołowe, wózki dwukołowe, wózki meblowe, wózki skrzyniowe systemowe, składane wózki transportowe, wózki piętrowe, wózki platformowe nożycowe, wózki paletowe nożycowe, wózki z burtami siatkowymi.
Palety drewniane i akcesoria do paletyzacji – niezbędniki każdego magazynu
Ekologiczne, wytrzymałe palety drewniane i plastikowe przydają się w przechowywaniu, transporcie i wysyłce towarów. W RAJA można odnaleźć takie rodzaje jak: palety ze sklejki, z drewna prasowanego, palety plastikowe, tekturowe oraz mini palety.
Równie ważną rolę odgrywają akcesoria do paletyzacji, np. kątowniki i narożniki tekturowe, stożki zabezpieczające, przekładki tekturowe i plastikowe.
Jak wyposażyć magazyn? Akcesoria magazynowe
Najpopularniejsze akcesoria magazynowe to drabiny i podesty, małe pojemniki do przechowywania drobnych przedmiotów oraz wagi magazynowe. Te pierwsze umożliwiają przeprowadzanie prac na wysokościach, co jest szczególnie istotne w magazynach o dużej wysokości, z całościowo zagospodarowaną przestrzenią. Ponadto w hali przeładunkowej nie może zabraknąć urządzeń pakujących (owijarek do folii stretch oraz paskowaczy folii PP i PE). Pierwsze akcesorium pozwala na szybkie zabezpieczenie towarów przechowywanych na paletach (wystarczy owinąć je trwałą, solidną, wytrzymałą folią stretch). Paskowacze natomiast odpowiadają za zabezpieczenie ładunków na czas transportu z magazynu.
Warto wspomnieć także o kontenerach, pojemnikach magazynowych i nadstawkach paletowych – naturalnych dopełnieniach mebli magazynowych. To kolejne z odpowiedzi na pytanie „jak wyposażyć magazyn?”.
Akcesoria magazynowe niezbędne do pakowania
Akcesoria magazynowe mogą mieć różne przeznaczenie. Te powiązane z firmą RAJA to wszelkie dodatki niezbędne do pakowania – mieszczą się w tzw. magazynach wysyłkowych. To miejsca, w których nie tylko przechowuje się paczki, ale też przygotowuje je do wysyłki. Mają bogatsze wyposażenie aniżeli inne analogiczne hale. Najczęściej są połączone z częścią biurową.
W każdym magazynie wysyłkowym przydadzą się takie przedmioty jak: etykiety i naklejki, pudełka kartonowe, wypełniacze do paczek, taśmy klejące i folie, kartony oraz artykuły biurowe. Wszystkie wymienione produkty znajdziesz w sklepie internetowym RAJA, nastawionym na wysoką jakość oraz ekologię.
Cechy taśm klejących do pakowania
Wyróżniamy kilka wersji taśm, m.in. klejące, polipropylenowe, spinające, kompozytowe. Najpopularniejsze z nich – taśmy klejące – mogą mieć wiele rodzajów, od taśm pakowych po taśmy do zadań specjalnych. Ich najważniejszym zadaniem jest szczelne zaklejenie przesyłki.
Odpornych, elastycznych i wytrzymałych taśm kompozytowych używa się do pakowania palet. Znoszą duże obciążenia. Taśmy polipropylenowe wykonuje się z doskonałej jakości tworzywa sztucznego PP. Ich wytrzymałość zależy od szerokości i grubości. Taśmy spinające służą do spinania palet, mocnego przyłączania towaru do palety, wzmocnienia kartonu.
Proces owijania przesyłek taśmą to bandowanie. Ma on na celu solidne zabezpieczenie kolejnych warstw towaru. Ponadto stabilizuje wysokie ładunki. Poza taśmami w procesie bandowania wykorzystuje się zapinki metalowe (lub plastikowe), napinacze do taśm spinających.
Etykiety i naklejki – informacja, identyfikacja
Etykiety i naklejki stanowią podstawowe źródło przepływu informacji w magazynie. Mogą informować o jakimś zakazie (np. „Zakaz palenia”), a także identyfikować przesyłki i przedmioty.
Etykiety mają na celu znakowanie regałów i półek – dzięki nim pracownicy nie będą błądzić wśród niezliczonej liczby regałów, poszukując konkretnego akcesorium lub paczki. Regały magazynowe oznacza się najczęściej literami alfabetu, liczbami, czasem symbolami.
Naklejki ułatwiają identyfikację przedmiotów, znajdujących się na regałach. Dobrze byłoby, gdyby na każdej z nich został nadrukowany adekwatny kod kreskowy.
Materiały niezbędne do odpowiedniego przygotowania przesyłki
Elementy wyposażenia magazynu to także podstawowe produkty, używane przy codziennej pracy (pakowanie, zabezpieczanie paczek). Poprawnie zapakowana przesyłka uwzględnia takie elementy jak karton, koperta lub worek foliowy, a także różne wypełniacze do paczek. Pudełko tekturowe nie może być ani za duże, ani za małe. Puste przestrzenie między przewożonym przedmiotem a ściankami kartonu muszą zostać wypełnione po brzegi – to uchroni zawartość przesyłki przed uszkodzeniami mechanicznymi.
Nie tylko elementy wyposażenia magazynu. Porządek w magazynie – dlaczego to tak istotne?
Żaden magazynier, kierownik magazynu lub przedsiębiorca, któremu podlega magazyn, nie powinien zapominać o utrzymaniu porządku w powierzchni magazynowej. Na każdej zmianie powinna być obecna przynajmniej jedna osoba, która dba o to, by stanowiska pracy każdego pracownika były czyste.
Są też inne zasady dotyczące tego, jak utrzymać porządek w magazynie. Należy zadbać o profesjonalne maszyny, urządzenia i narzędzia do zamykania i konfekcjonowania towarów do paczek. Ważna jest dobra organizacja pracy (po zakończonej zmianie każdy pracownik powinien przeznaczyć coś kilka minut na sprzątnięcie swojego stanowiska), a także regularne inwentaryzacje. Zachęć magazynierów do dbałości o czystość – warto wdrożyć system premiowy za czyste stanowisko. Niech dowiedzą się również, jak przechowywać puste kartony w magazynie. Czyszczenie stanowisk pracy powinno odbywać się za pomocą profesjonalnych środków czyszczących.
Utrzymanie porządku w magazynie to jedna z wytycznych, jak poprawić rentowność magazynu. Na rozwój firmy wpływają także bardziej lub mniej kosztowne działania jak: inwestycja w nowoczesny sprzęt, podział powierzchni magazynowej na strefy pracy, nieustanny rozwój kwalifikacji pracowników.