W dzisiejszych czasach jest wiele metod wysyłki towaru. Wbrew pozorom przedmioty sprzedawane przez internet można nadać nie tylko standardowym kurierem, ale także w ramach przesyłki PKP. Na czym polegają takie przesyłki kurierskie i kto może je zlecać? Ile to kosztuje? Z tego artykułu dowiesz się, jak nadać w PKP przesyłki kurierskie oraz w jaki sposób przygotować towar do transportu, aby ten nie uległ uszkodzeniu.
Transport PKP – przesyłki kurierskie. Na czym to polega?
Choć przesyłki kurierskie PKP, czyli inaczej transport konduktorski nie jest już tak popularny jak kiedyś, wciąż wiele osób i przedsiębiorców korzysta z takiej formy wysyłki towarów oraz dokumentów. W tym przypadku paczki są odbierane bezpośrednio przez kierownika pociągu lub inną uprawnioną osobę. Niemniej jednak to konduktor jest odpowiedzialny za bezpieczny przewóz paczek na miejsce i dostarczenie ich do wskazanego miejsca.
Wyróżniamy kilka zalet takiego rozwiązania. To przede wszystkim możliwość doręczenia paczki do odbiorcy nawet w ten sam dzień. Większość firm przewozowych w Polsce nie gwarantuje dostawy towaru w ten sam dzień, nawet w obrębie tego samego miasta. Pozostałe zalety przesyłek konduktorskich to:
- maksimum bezpieczeństwa transportu,
- możliwość osobistego przekazania paczki w ręce konduktora,
- atrakcyjne ceny przewozu towarów.
Warto też dodać, że przesyłki konduktorskie mogą przybierać formę wielkogabarytowych paczek, jak i listów z dokumentacją firmową.
Jak przygotować przesyłkę PKP do transportu kolejowego?
Potrzebujesz więcej informacji, jak nadać przesyłkę konduktorską? W takim razie skorzystaj z poniższego poradnika. Przedstawimy w nim kilka porad, aby Twoja przesyłka PKP została przygotowana tak, jak należy i trafiła bezpośrednio do rąk odbiorcy. W celu nadania przesyłki kurierskiej PKP musisz udać się na stację do biura obsługi klienta wraz z wcześniej przygotowaną przesyłką.
Aby przesyłka PKP dotarła do odbiorcy, musisz ją prawidłowo zaadresować. Podstawowe informacje potrzebne do wskazania na liście przewozowym to:
- dane osobowe adresata,
- dane kontaktowe,
- dokładny adres lub wskazanie stacji odbioru.
Pamiętaj, że w PKP przesyłki kurierskie mają z góry narzucone maksymalne wymiary oraz wagę. Aby dowiedzieć się, jak dużą paczkę można nadać w ramach transportu konduktorskiego, warto skontaktować się bezpośrednio z przewoźnikiem kolejowym. Najczęściej maksymalna waga paczki konduktorskiej to 10-20 kg, natomiast gabaryty po największym boku nie powinny przekraczać 50 cm.
Czego nie można wysłać w przesyłce kurierskiej PKP?
W regulaminie przesyłek PKP są też wskazane wyłączenia przedmiotów, których bezwzględnie nie można wysyłać przy pomocy linii kolejowych. To przede wszystkim:
- broń i amunicja,
- fajerwerki,
- żywe zwierzęta,
- dokumenty tożsamości,
- kosztowności, których wartość przekracza kwotę narzuconą przez przewoźnika,
- pieniądze i środki płatnicze,
- substancje niebezpieczne i toksyczne.
Jeśli wewnątrz paczki będą znajdowały się niezadowolone przedmioty i dojdzie do ujawnienia tego faktu, konduktor ma prawo odmówić przyjęcia przesyłki na pokład pociągu. Wtedy niestety konieczne będą poszukiwania alternatywnej ścieżki transportu, np. firmą kurierską zajmującą się przewozem towarów nietypowych.
Jakie materiały są przydatne do pakowania paczek konduktorskich?
Przygotowanie przesyłek konduktorskich nie jest trudne, ale potrzebujesz do tego odpowiednich materiałów operacyjnych. Zależnie od gabarytów towaru możesz potrzebować pudełek kartonowych lub kopert kartonowych, które mogą być wykonane z ekologicznego materiału. W kopertach bez problemu wyślesz firmowe dokumenty, natomiast w większych opakowaniach towar sprzedawany w sklepie internetowym.
Pozostałe materiały operacyjne, które mogą być przydatne w trakcie przygotowywania przesyłek konduktorskich to:
- tuby kartonowe,
- koperty foliowe,
- kartony fasonowe,
- pudełka na dokumenty.
Oczywiście nie możesz zapominać o taśmie pakowej, etykietach ostrzegawczych oraz wypełniaczach do paczek, np. folii bąbelkowej. To podstawa, aby przygotować towar do bezpiecznego transportu – zarówno w formie przesyłki PKP, jak i standardowej paczki wysyłanej firmą kurierską.
Przesyłka PKP – ile kosztuje i jak zlecić przewóz paczki?
W przypadku firmy PKP przesyłki kurierskie nie są drogie. Standardowe opłaty nie przekraczają ok. 30 złotych za pojedynczą paczkę, o ile ta mieści się w standardowych gabarytach oraz wadze. Warto dodać, że wszystkie usługi związane z możliwością przekazania paczki bezpośrednio do punktu odbioru na stacji są zawsze dodatkowo płatne.
Podsumowując: przesyłka PKP to ciekawe rozwiązanie, szczególnie wtedy, kiedy towar musi dotrzeć do odbiorcy jeszcze tego samego dnia. Jeśli w trakcie przejazdu nie dojdzie do żadnych opóźnień lub zdarzeń losowych, przesyłki bezproblemowo są doręczane na miejsce nawet po kilku godzinach, zależnie od lokalizacji.