wysylka-farby-kurierem

Wysyłka farby kurierem – jak zrobić to dobrze?

6 min. lektura 07 kwietnia 2023

Nie wszystkie firmy kurierskie podejmują się transportu farby – jest to produkt należący do grupy „materiały łatwopalne i żrące”, który podlega ograniczeniom w przewozie. O ile wysyłka farby kurierem jest raczej możliwa w przypadku sklepów internetowych, handlujących takimi towarami, o tyle osoby prywatne, które chcą wyprzedać nadwyżkę farb i lakierów po remoncie, mogą mieć problem. Jak prawidłowo, legalnie, bezpiecznie wysłać farby kurierem?

Co przepisy mówią o wysyłce farb kurierem?

Według polskich przepisów wysyłka farb kurierem jest legalna w niektórych wypadkach – wszystko zależy od składu owego płynnego produktu. Dozwolony jest transport farb na bazie wody (np. akrylowa, lateksowa, winylowa, kredowa). Przewóz farb na bazie rozpuszczalnika jest już zabroniony. Aby się upewnić, czy wysyłka farby jest możliwa, najlepiej sprawdzić informacje od producenta na jego stronie internetowej.

Jak wysłać farbę kurierem? Czy może to zrobić osoba fizyczna?

Dlaczego farby znajdują się na liście produktów zabronionych w transporcie? Otóż są to produkty chemiczne, które mogą rozlać się podczas transportu, np. na skutek nieostrożnego pakowania, przeładunku. Sącząca się, wyciekająca, kolorowa ciecz przedostanie się do innych przesyłek, niszcząc je. To spowoduje poważne konsekwencje finansowe dla przewoźnika – odszkodowania za zniszczenia paczek mogłyby szacować się w tysiącach złotych.

Nic dziwnego, że indywidualna osoba nie ma możliwości wysyłki farb. Jeśli nadawca nie zastosuje się do zaleceń i wyśle w przesyłce farbę, która się rozleje podczas transportu, nie może liczyć na reklamację. Nie obejmuje go także ubezpieczenie. Co więcej – będzie musiał on zapłacić z własnej kieszeni za straty poniesione przez przewoźnika w wyniku rozlania farby.

Sytuacja prezentuje się inaczej w przypadku sklepów internetowych, sprzedających farby i lakiery. Takie firmy mają możliwość podpisać umowę z wybranym przewoźnikiem, który zostanie poinformowany o rodzaju przewożonych towarów. Należy jednak mieć na uwadze, że taka pojedyncza usługa jest dodatkowo płatna – bardzo często podwyższone koszty za wysyłkę farb lecą w stronę klienta, kupującego farbę.

Jak wygląda pakowanie farby w przesyłce? Jak zabezpieczyć farbę do wysyłki?

Wysyłka farby kurierem to zadanie, które wymaga uprzedniego przygotowania, np. poprzez odpowiednie zapakowanie przesyłki. Zaleca się, by płynny produkt został zapakowany w duży karton, zabezpieczony dodatkowo wypełnieniem. Przeczytaj, skąd wziąć duży karton do wysyłki.

Puszka z farbą musi być porządnie zamknięta – poleca się, by zabezpieczyć jej wieczko mocną warstwą taśmy klejącej (np. szarą zbrojeniową), metalowymi spinkami lub dwiema opaskami zaciskowymi (tzw. trytytkami). Ponadto warto owinąć całą paczkę folią stretch – stanowi ona powłokę, która zapobiega ewentualnemu wyciekowi kolorowej cieczy.

Omówiliśmy problem, jak zabezpieczyć farbę do wysyłki – w liczbie pojedynczej. Jak wysłać farby  w paczce, gdy jest ich więcej niż jedna? Zwróć również uwagę na to, czy w jednym kartonie znajduje się jedna, czy kilka małych puszek z farbą. W drugim wypadku należy każdą z nich owinąć folią bąbelkową (najlepiej o minimalnej grubości 3 cm), a następnie dodatkowo zabezpieczyć taśmą. Ponadto warto każdą małą puszkę owinąć w większy, mocny, dobrej jakości worek foliowy. Ważne jest, by wolne miejsce wypełnić chłonnym materiałem amortyzacyjnym, np. granulatem piankowym, polistyrenem, foliowymi poduszkami powietrznymi, bawełnianymi ścinkami czy  – wykorzystaną wcześniej – folią bąbelkową. Nie zapominaj – to oczywiste – o owinięciu paczki folią stretch.

Opakowania do transportu towarów niebezpiecznych

Farba – jako produkt niebezpieczny – musi znajdować się bezwzględnie w specjalnych opakowaniach. Wyróżniamy 3 grupy takich pudełek. Najgroźniejsze towary (substancje trujące i zakaźne) należą do I grupy. Odpowiadające im opakowania muszą przejść test upadku z 1,8 m. II grupa, czyli towary umiarkowanie niebezpieczne (materiały wybuchowe i akumulatory) przechodzą test upadku z 1,2 m. III grupa, tj. produkty najmniej niebezpieczne (łatwopalne płyny), muszą przejść test upadku z 0,8 m. Farby wliczają się do najlżejszego zbioru.

Chcesz dowiedzieć się więcej? Przeczytaj: Wysyłka towarów niebezpiecznych – które opakowania do transportu towarów niebezpiecznych wybrać?

Firma RAJA udostępnia specjalistyczne kartony na produkty niebezpieczne z oznaczeniem ONU (w 9 wariantach). Dwie odmiany (DAP55 i DAP70) zostały wykonane z solidnej tektury 7-warstwowej. Pozostałe pudełka do zadań specjalnych wykonano z – nieco słabszej, acz wciąż bardzo wytrzymałej i trwałej – tektury 5-warstwowej. Opakowania na towary niebezpieczne od RAJA zamawia się w formie złożonej. Można je poddać recyklingowi, są biodegradowalne. Z zewnątrz zostały pokryte papierem Kraft (dla lepszej ochrony ładunków), a także wyposażone w worek ochronny z folii PE o grubości 50 mikronów.

Jeśli zastanawiasz się, jak wysłać farby w paczce, zacznij od znalezienia specjalistycznych opakowań do transportu towarów niebezpiecznych.

Jak bezpiecznie zapakować przesyłkę z farbą?

Im grubsza tektura falista, z której powstało dane pudełko kartonowe, tym lepiej. Karton musi mieć optymalną wielkość – ani za duży, ani za mały. Zadbaj o to, by jakiekolwiek puste przestrzenie między farbą (zawartością) a ściankami zostały zapełnione tzw. wypełniaczami do paczek. Odpowiadają one za stabilizację towaru. Zbyt mały karton to swoiste zagrożenie – między bokami pudełka a przedmiotem pojawi się nacisk, w którego wyniku może dojść do uszkodzenia zawartości.

W przypadku transportu farby (produktu określanego jako niebezpieczny) zwraca się wielką uwagę na etykiety ostrzegawcze – mowa tutaj szczególnie o naklejce „Góra/Dół”, która weryfikuje, która strona paczki to część wierzchnia lub spodnia. Przewóz płynów łatwopalnych wymaga ich unieruchomienia. Nie można dopuścić, by przesyłka z farbą przewracała się na boki. Istnieje wtedy niebezpieczeństwo uszkodzenia puszki (puszek) i wycieknięcia groźnej cieczy.

Poznaj inne złote rady, jak bezpiecznie pakować przesyłki.

Najważniejsze akcesoria do pakowania – tylko w RAJA

W RAJA można odnaleźć wszystko, co potrzebne do spakowania farb – produktów względnie niebezpiecznych, które trzeba odpowiednio zabezpieczyć na czas transportu. Zainteresowane osoby mogą przebierać wśród różnych wypełniaczy do paczek, etykiet ostrzegawczych, folii stretch, folii bąbelkowej, mocnych kartonów klapowych.

Jak wybrać odpowiedniego kuriera do wysyłki farby? Jak wysłać farbę kurierem według konwencji ADR?

Sklepy internetowe, zajmujące się sprzedażą farb czy lakierów, muszą podpisać umowę (odpowiednio skonstruowaną) z wybraną firmą kurierską. Dzięki niej dany kurier będzie wiedział, z jaką przesyłką ma do czynienia.

Wysyłka farb wymaga respektowania konwencji ADR (międzynarodowej konwencji, dotyczącej drogowego przewozu ładunków i towarów niebezpiecznych) – według owego dokumentu farby należą do grupy „materiałów zapalnych”, a zatem niebezpiecznym. Zna ją każdy dobry przewoźnik. Norma ADR pokazuje, jakie uprawnienia musi posiadać dana firma kurierska, a także jak odpowiednio oznakować kartony z farbami.

Zostaw odpowiedź

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *





 

Najpopularniejsze tematy