Wysyłka kompletnych kół samochodowych lub motocyklowych wymaga przede wszystkim zastosowania odpowiednich kartonów i materiałów zabezpieczających towar. Choć sama wysyłka kół na palecie jest dość prosta, warto wiedzieć, jak zabezpieczyć je na czas transportu, aby felgi oraz opony nie uległy nawet najdrobniejszym uszkodzeniom. Poniżej znajdziesz poradnik, jak przygotować koła do wysyłki paletą. Dowiesz się też, jakich materiałów użyć do pakowania, aby pakowanie kół przebiegało szybko i bezpiecznie.
Pakowanie i wysyłka kół na palecie – od czego zacząć?
Zanim zdecydujesz się wysyłać koła na palecie, musisz ustalić, jak duża będzie przesyłka. Do transportu takich przedmiotów możesz wykorzystać półpalety przewozowe lub europalety. Im większa średnica kół, tym więcej miejsca zajmą na powierzchni palety. Standardowo przyjmuje się, że najbezpieczniejszą formą wysyłki kół będzie ustawienie ich na europalecie – ta jest wyjątkowo trwała i ma odpowiednio dużą powierzchnię, aby pomieścić nawet kilka kompletnych kół jednocześnie.
Pakowanie kół zacznij od ustalenia, w jaki sposób ułożysz je na palecie. Możesz to zrobić poziomo lub pionowo, zależnie od gabarytów przedmiotu. Najbardziej zalecaną metodą jest jednak ułożenie dwóch kół po ukosie poziomo, a na nich kolejne koła. Dzięki temu opona nie ulega odkształceniu w trakcie przewozu, a ryzyko uszkodzenia felgi jest wręcz minimalne.
Materiały operacyjne do pakowania i wysyłki kół na palecie – co jest niezbędne?
Wysyłka kompletnych zestawów kół na palecie będzie bezpieczna tylko wtedy, kiedy zaopatrzysz się w niezbędne materiały operacyjne do przygotowywania przesyłek. Mowa tu o takich produktach i akcesoriach, jak:
- Skrzyniopalety – są przydatne, szczególnie jeśli zamierzasz wysłać koła o dużej wartości. To dodatkowa warstwa zabezpieczająca produkt przed uszkodzeniami mechanicznymi oraz oddziaływaniem niekorzystnych warunków atmosferycznych podczas transportu.
- Folia stretch – jest podstawowym materiałem, który służy do zabezpieczania powierzchni felg i opon. Wystarczy owinąć koła kilka razy, aby uniknąć ryzyka zarysowania felgi lub otarcia opony.
- Papier pakowy kraft lub przekładki tekturowe – są przydatne, kiedy układasz koła jedno na drugim podczas wysyłki na palecie. Dzięki temy w razie ewentualnego przesunięcia się przedmiotu podczas wysyłki felga nie ulegnie zarysowaniu lub innym uszkodzeniom.
- Taśmy do bandowania i taśmy mocujące – są przydatne, szczególnie podczas wysyłki kół na palecie. Dzięki nim można skutecznie unieruchomić koła na palecie, aby ten nie przesuwały się podczas tranzytu. To znacznie redukuje ryzyko uszkodzenia koła.
Opcjonalnie możesz ułożyć koła do wysyłki w pudełkach kartonowych, choć takiego rozwiązania raczej się nie praktykuje. Warto też zaopatrzyć się w pistolet z taśmą samoprzylepną, paleciak oraz rękawice ochronne. To znacznie usprawni proces przygotowywania palety z kołami do wysyłki.
Zobacz też: Ile kg może unieść paleciak?
Skoro wiesz już, jakie materiały operacyjne i akcesoria magazynowe są potrzebne do wysyłki kół na palecie, możesz przystąpić do praktycznego działania i przygotowywania przesyłek dla kuriera.
Wysyłka kół na palecie – krok po kroku
Procedura wysyłki kół na palecie nie jest skomplikowana, choć wymaga przede wszystkim pełnego zaangażowania pracownika magazynu w wykonywane działania. Zanim zaczniesz proces przygotowywania palety, musisz też wiedzieć, czym różnią się wózki paletowe. Dzięki temu będziesz w stanie wybrać odpowiedni pojazd do przetransportowania gotowej palety z kołami do pojazdu kuriera.
Pakowanie kół do wysyłki na palecie przebiega w następujący sposób:
- Ułóż paletę transportową na ziemi, najlepiej na stabilnym podłożu.
- Połóż pierwszą warstwę przekładek tekturowych na powierzchni drewna lub umieść na skrzyniopaletę na miejscu.
- Następnie zawiń koło w folię stretch. Opcjonalnie jako pierwszą warstwę możesz dać folię bąbelkową, która będzie stanowić dodatkową warstwę zabezpieczającą przed uszkodzeniami.
- Umieść zabezpieczone koło na palecie.
- Każdy kolejny produkt zabezpiecz w ten sam sposób i ułóż jeden na drugim, przedzielając je warstwą arkusza tekturowego.
- Następnie przymocuj koła bezpośrednio do palety z użyciem taśmy do bandowania.
- Całość owiń folią stretch.
To wszystko, co musisz zrobić, aby przygotować wysyłkę kół na palecie i zyskać pewność, że towar dojedzie do klienta w nienaruszonym stanie. Cały proces pakowania nie zajmuje więcej niż kilkanaście minut. Koła o większej wartości warto dodatkowo umieścić w kartonach z tektury falistej. To dodatkowe zabezpieczenie powierzchni felgi i opon przed uszkodzeniami, które mogłyby być kosztowne i skutkowałyby niezadowoleniem klienta.
Transport kół na palecie – podsumowanie
Pamiętaj, aby przed rozpoczęciem pakowania kół do wysyłki na palecie dowiedzieć się też, jak wybrać wózek paletowy. To podstawa, aby nie mieć problemów z późniejszym załadunkiem lub przeniesieniem palety z miejsca na miejsce. Prowadząc hurtową sprzedaż opon i felg zawsze warto wypracować skuteczne i bezpieczne procedury pakowania kół na palety, aby maksymalnie skrócić czas wysyłki zamówionych kół do klienta.