Zasady pakowania kosmetyków w e-commerce

6 min. lektura 20 marca 2023

Kosmetyki wymagają specjalnego pakowania. Magazynier, pracujący w sklepie wysyłkowym, musi dobrze zabezpieczyć plastikowe butelki z różnymi substancjami, a także szklane flakony z perfumami. Jak wygląda pakowanie kosmetyków do wysyłki? Czy istnieją obowiązkowe zabezpieczenia i wypełnienia, bez których nie da się wysłać przesyłki z drogeryjnymi, aptecznymi produktami?

Zasady pakowania kosmetyków. Jak zabezpieczyć kosmetyki w przesyłce?

Do zapakowania kosmetyków koniecznych jest wiele podstawowych materiałów opakowaniowych. Mowa o pudełkach kartonowych z tektury falistej, ewentualnie kopertach papierowych i bąbelkowych. Niezbędne będą również: folia bąbelkowa, folia stretch, taśma pakowa, poduszki powietrzne. Jakie znaczenie ma każdy z wymienionych materiałów?

Kartony tekturowe oraz koperty bąbelkowe, papierowe

Kartony tekturowe to podstawowe opakowanie, do którego pakuje się kosmetyki. Jeśli wewnątrz znajdą się szklane butelki, samo pudełko nie wystarczy. Muszą pojawić się jeszcze tzw. wypełniacze do paczek. Wyściółka z folii bąbelkowej lub papieru kraft gwarantuje dodatkową ochronę przed uszkodzeniami mechanicznymi. Niestandardowe i ponadgabarytowe kosmetyki można zapakować w nienormatywnych tubach kartonowych, pudełkach kartonowych z automatycznym dnem.

Większość pudełek kartonowych, w których znajdą się kosmetyki, ma zadrukowane na zewnętrznej warstwie logo drogerii, apteki czy innego sklepu kosmetycznego. Personalizowane opakowania dają możliwość promocji marki. Dzięki nim potencjalny klient zapamięta daną drogerię lub sklep kosmetyczny. Sprawdź kolejne powody, dlaczego warto zainwestować w paczki z logo firmy.

W kopertach bąbelkowych i papierowych zamkniesz niewielkie, plastikowe buteleczki kosmetyków. Są dostępne w wielu rozmiarach.

Folia bąbelkowa

Folia pęcherzykowa ma bogate zastosowanie. Powinna się znaleźć w każdym magazynie e-commerce. Jak jej używać? Otocz nią kosmetyki, ewentualnie wypełnij wolną przestrzeń między produktami a ściankami kartonu. Folia bąbelkowa chroni plastikowe i szklane opakowania przed uszkodzeniami mechanicznymi, wilgocią, skrajnymi temperaturami. Wykazuje ona właściwości termoizolacyjne.

Dowiedz się więcej o tym, jak pakować w folię bąbelkową.

Folia stretch, taśma pakowa, poduszki powietrzne

Folia stretch to materiał opakowaniowy, który umieszcza się po zewnętrznej stronie paczki jako dodatkowa warstwa ochronna. Mocna i trwała taśma pakowa przydaje się przy zaklejaniu krawędzi kartonu. Poduszki powietrzne idealnie uzupełniają puste przestrzenie, zapełniając każdą wolną przestrzeń.

Pudełka kartonowe i inne materiały opakowaniowe – tylko w RAJA

Firma RAJA wyróżnia się na tle innych przedsiębiorstw z branży opakowaniowej. Kładzie duży nacisk na ekologię. Dba, by wszystkie oferowane produkty były stuprocentowo biodegradowalne, zdatne do recyklingu, ponownego użycia. Wiele z nich może nadać się do pakowania kosmetyków do wysyłki. Mowa szczególnie o czarnej folii stretch, ekologicznej taśmie pakowej, papierowych poduszkach powietrznych, pudełkach kartonowych z automatycznym dnem, tubach kartonowych, papierze pakowym Kraft.

Jaką rolę odgrywa pudełko kartonowe w branży e-commerce? Zasady pakowania kosmetyków

Wygląd pudełka kartonowego jest uzależniony od rodzaju i ceny zakupionych kosmetyków. Magazynierzy, pracujący w typowych drogeriach i tanich sklepach internetowych, zazwyczaj nie zwracają uwagi na ewentualne ozdoby – pudełko kartonowe ma być trwałe, wytrzymałe, a wnętrze odpowiednio zabezpieczone i wypełnione.

Sytuacja wygląda inaczej w przypadku kosmetyków o wartościach rzędu kilkuset, kilku tysięcy złotych. Klient oczekuje wyjątkowego zamówienia. Jest zadowolony, gdy otrzymuje eleganckie, ozdobne opakowanie (zarówno pudełeczko, w którym znajduje się kosmetyk, jak i karton do wysyłki). Świadome firmy kosmetyczne nie oszczędzają na estetyce. Wierzą, że opakowanie staje się składową tego, co myślisz i jak postrzegasz markę.

Jak zapakować kosmetyki krok po kroku?

Każdy kosmetyk, jaki powędruje kurierem do klienta, powinien być szczelnie zamknięty – nie można dopuścić, by podczas transportu wypadł z opakowania. To podstawowa zasada u magazynierów, którzy pracują w wysyłkowych sklepach i drogeriach kosmetycznych. Poznaj poszczególne zasady pakowania kosmetyków.

Jak wyglądają dalsze etapy skutecznego pakowania kosmetyków do wysyłki w e-commerce? Oto kolejne kroki:

  1. Zabezpieczenie opakowania kosmetyku – niezależnie od typu opakowania (szklana, plastikowa butelka czy pojemnik) należy go szczelnie owinąć folią bąbelkową lub papierem kraft. Materiał zabezpieczający nie może być dowolny – trzeba go dobrać do poziomu wrażliwości kosmetyku na uszkodzenia. Końcowy krok trwałego zabezpieczania to zaklejenie zewnętrznej warstwy, np. za pośrednictwem taśmy pakowej – wtedy folia nie odwinie się samoistnie.
  2. Wybór kartonu – najczęściej magazynierzy decydują się na kartony z 5-warstwowej tektury falistej. Ciekawym wyborem są kartony z podwójnym dnem, dającym kosmetykom dodatkową amortyzację. Do niewielkich i delikatnych pojemników powinny wystarczyć estetyczne opakowania fasonowe.
  3. Wypełnienie wolnej przestrzeni w paczce – oczywiście za pośrednictwem ekologicznych wypełniaczy do paczek, np. poduszek powietrznych, folii bąbelkowej, skropaku czy SizzlePaku, zużytych folii po innych przesyłkach. Dobre wypełniacze zapewniają właściwą amortyzację, a także unieruchamiają kosmetyki w paczce.
  4. Trwałe zamknięcie i oznakowanie kartonu – pudełko tekturowe z zabezpieczonymi kosmetykami należy zakleić profesjonalną taśmą pakową, klejącą. Niezbędna jest również etykieta ostrzegawcza (w widocznym miejscu). Oznakowanie stanowi informację dla kuriera, że wewnątrz przesyłki znajdują się delikatne, wrażliwe na uszkodzenia kosmetyki – z paczką należy się zatem obchodzić ostrożnie.

Wszystkie procedury, dotyczące pakowania kosmetyków, są uzależnione od ich liczby, gabarytów.

Pakowanie perfum do wysyłki – czy wygląda to inaczej?

Pakowanie perfum wygląda bardzo podobnie jak w przypadku pozostałych kosmetyków. Dobór materiałów opakowaniowych i wypełniaczy jest uzależniony od wielkości zamówienia, gabarytów perfum.

Małe, niepozorne fiolki zmieszczą się bezproblemowo w kopertach bąbelkowych – najlepiej z warstwą dodatkowych pęcherzyków powietrza. Takie opakowanie nie wygląda jednak tak estetycznie, ozdobnie, zachęcająco jak pięknie zapakowane pudełko kartonowe. Nic dziwnego, że większość wysyłkowych drogerii i sklepów kosmetycznych decyduje się wysłać perfumy w kartonach (mniejszych lub większych).

Zastanawiasz się, jak zapakować perfumy bez pudełka lub z pudełkiem? Kroki są bardzo proste, niemal analogiczne co wcześniej:

  1. Sprawdzenie, czy opakowanie perfum jest szczelne – gdyby fiolka odkręciła się samoistnie, mogłaby zalać i – w rezultacie – zniszczyć przesyłkę.
  2. Zabezpieczenie perfum – najczęściej za pośrednictwem grubszej warstwy folii bąbelkowej lub papieru kraft. Dzięki nim perfumy nie ulegną uszkodzeniu w wypadku mocnego uderzenia lub upadku paczki z wysokości (istnieje spore prawdopodobieństwo takich zdarzeń).
  3. Dopasowanie rozmiaru kartonu do wielkości kosmetyku – opakowanie tekturowe powinno być nie za małe ani nie za duże. Puste przestrzenie między perfumami a krawędzią należy wypełniać specjalnymi wypełniaczami, które unieruchomią kosmetyk wewnątrz kartonu.
  4. Odpowiednie oznakowanie przesyłki – etykiety ostrzegawcze, zaraz obok listu przewozowego, to podstawa. Informują one o zawartości przesyłki i konieczności jej przewożenia ze szczególną ostrożnością.
Zostaw odpowiedź

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *





 

Najpopularniejsze tematy